Γιατί χρειαζόμαστε βάση.

Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Προ ολίγων ημερών ανακάλυψα οτι μία βάση ξύλινη ενός πινέλου μου έχει ένα κόψιμο λίγο κάτω απ'τον θυσανο.
Μια και το πινέλο το άφηνα να στεγνώσει όρθιο και όχι ανάποδα και μια και δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο νωρίτερα, υποθέτω πως έχει γίνει επειδή η βάση τράβηξε νερό, φούσκωσε λίγο εσωτερικά και τελικώς έσπασε.
Η ζημιά είναι πολύ μικρή μια και αφενός το πινέλο παραμένει ακόμη χρηστικό και αφετέρου είναι της τάξεως των 3 ευρώ.
Σκέφτηκα να ενημερώσω γι'αυτό για να μου πείτε οι παλαιότεροι αν έχετε πάθει κάτι παρόμοιο αλλά και για να μην την πατήσει κάποιος με κάποιο ακριβό πινέλο.
Υ.Γ.: Αν η βάση κρατήσει υγρασία, πιθανότατα υπάρχει και η δυνατότητα να δημιουργηθεί μούχλα αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Υ.Γ. #2: Για τα πινέλα που δεν έχω βάση, αυτό που κάνω πια είναι να τα αφήνω να στεγνώσουν στο μπωλάκι με τον θυσανο κάτω και αφού φύγει η περισσότερη υγρασία, τα γυρνάω με τον θυσανο πάνω και τα αφήνω να στεγνώσουν τελείως.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σε ποιά ακριβώς κατάσταση άφησες το πινέλο να στεγνώσει ?

Εγώ ξεπλένω πολύ καλά τα πινέλα μετά τη χρήση, τα στραγγίζω ανάμεσα σε αντίχειρα και δείκτη, τα τινάζω μερικές φορές και τα σκουπίζω πολύ απαλά σε μία πετσέτα.
Δεν έχω βάση για να τα κρεμάω ανάποδα και δε τα βάζω ποτέ μέσα σε κλειστό χώρο.
Εννοείτε πως οι τρίχες παραμένουν ακόμη νωπές αλλά "δε στάζει" τίποτα προς τα κάτω και η βάση είναι στεγνή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η βάση δεν προσφέρει και πολλά. Δεν χρησιμοποιώ βάση σε κανένα από τα πινέλα μου και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Το μόνο που κάνω μετά το πλύσιμο από κάθε ξύρισμα είναι ελαγρύ τίναγμα και μερικές πινελιές, χωρίς πίεση πάντα, στη παλάμη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εαν το πινελο στεγνωσει καλα μετα το ξυρισμα δεν χρειαζεται βαση.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Όταν λες να στεγνώσει καλά μετά το ξύρισμα προφανώς εννοείς να τιναχτεί και να σκουπιστεί καλά σε πετσέτα , σωστά ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Ναι, Αρη.

Αν ξεπλυθεί, τιναχτεί και σκουπιστεί, τότε το πινέλο δεν έχει ανάγκη βάσης.
Αν τηρείται δε και rotation, τότε ξέχνα κάθε φόβο...

Προσωπική εμπειρία:
[α] επί πολλά χρόνια (>10) είχα πινέλο Ωμέγα, χοίρο, με ξύλινη λαβή. ΔΕΝ το στέγνωνα και το άφηνα καθιστό στη λαβή του, με τον βρεγμένο θύσανο άνω. Δηλαδή, όλα λάθος... Και δεν είχα δεύτερο πινέλο!!! Βεβαια δεν ξυριζόμουν κάθε μέρα.
Τι έπαθε;
Μετά πολλά χρόνια, ίσως και δέκα, αφού πρώτα είχε χάσει τις μισές του τρίχες, η ξύλινη λαβή έχασε όλο το βερνίκι της και ράγισε...

[β] Οταν άρχισε να έχω πολυτελή πινέλα ασβού, προ 15ετίας περίπου, έμαθα κι εγώ περί βάσης, τινάγματος, κλπ. Συν το rotation.
Το τηρώ. Τι είδα;
Σε τρία τουλάχιστον πινέλα ασβού, φτηνά πάντως, ξεκόλλησε ο θύσανος από τη λαβή. Δεν θυμάμαι μάρκες ακριβώς τώρα, πάντως το ένα τουλάχιστον ήταν Muhle, ένα άλλο ήταν VP, κι ίσως ένα χελωνάκι. Mου έχει ξεκολλήσει και χοίρος, όχι Ωμέγα.
Ενα τέτοιο αποκολλημένο θύσανο τον χρησιμοπιούσα σαν πινέλο ταξιδίου. Τον βρήκα προσφατα στο νησί: είναι pure badger, και μαδάει τρελά...

Συμπέρασμα:
Ενα καλοφτιαγμένο πινέλο αντέχει την κακομεταχείριση. Ενα Ωμέγα π.χ.!
Το κακοφτιαγμένο πινέλο διαλύτεται.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Νίκο και εγω αυτό υπέθεσα οτι εννοούσε ο φίλος macho . Το ξέρω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αν σκουπιστεί καλά το πινέλο και τοποθετηθεί με τον θύσανο πάνω για να στεγνώσει , αλλά στα δικά μου πινέλα είμαι λιγουλάκι πιο σχολαστικός . :megagrin Αφού τα ξεπλύνω μετά το ξύρισμα ανοίγω τα δάχτυλα στην παλάμη του αριστερού μου χεριού και περνάω 3-4 φορές τον θύσανο για να φύγουν τα πολλά νερά. Έπειτα ακουλουθεί με απαλές κινήσεις πέρασμα σε πετσέτα και κρέμασμα στις βάσεις που εχω φτιάξει . Η πλάκα είναι οτι οι 2 εικονιζόμενες βάσεις που έφτιαξα (απο ξύλο μπάλσα) είναι συμβατές και με τα 14 πινέλα που εχω.... :bigsmilie Οκ , μπορεί να κάνω το κάτι παραπάνω αλλά και αν δεν κάνει περισσότερο καλό στα πινέλα όσον αφορά το στέγνωμα σίγουρα κακό δεν τα κάνει.

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

aris22 έγραψε:Όταν λες να στεγνώσει καλά μετά το ξύρισμα προφανώς εννοείς να τιναχτεί και να σκουπιστεί καλά σε πετσέτα , σωστά ?
ναι αυτο ειναι το σωστο,ακριβως οπως το ειπες. ;)
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Αρη, κούκλες οι μπάλσες!
Τις έχεις περάσει και βερνίκι;

Και ο αριθμός σωστός. Δύο χρειάζεσαι για στεγνώματα.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Νίκο τις έχω περάσει και 2 χέρια βερνίκι αλλά ήταν άχρωμο (επιλογή μου) και δεν φαίνεται , προτιμούσα το φυσικό χρώμα της μπάλσας. Την μια την είχα κάνει για να παίρνει τα Omega No 48 & 49 και την άλλη ενω την έκανα σε διαστάσεις για να χωρά 3-4 απο τα υπόλοιπα πινέλα μου , αυτή χωράει και ολα τα υπόλοιπα..... :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”