Πινέλο για face lathering

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ παίδες επιμένω. Αν το chubby με την πιο μαλακή τρίχα (two band ή super ή best κλπ) έχει κάνει πολλά ξυρίσματα, δηλαδή ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ και όταν λέμε στρωμένο εννοούμε στρωμένο (και όχι στην αρχή που σχεδόν δεν ανοίγει συν μια εμφανή δυσκολία χειρισμού του κοντόχοντρου) με μια διαφορά εδώ που θα την έλεγα ειδοποιό ότι θέλει πολύ περισσότερη μάζα σαπουνιού - κρέμας να ποτίσει, δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση από το σβούρισμα στο μάγουλο λίγο πριν από το τελείως πατημένο. Είναι σα να σκουπίζεσαι ή να πασαλείβεσαι με πχ λάδι χρησιμοποιώντας ένα κομμάτι ύφασμα μονό πχ λευκή πετσέτα ή ακόμα ενδεικτικότερα μονό απλό βελούδο και αντίστοιχα χρησιμοποιώντας ένα βελούδο μισό εκατοστό πάχος. Θα χρειαστείς βέβαια πολλαπλάσια ποσότητα λαδιού αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Ενώ στην αρχή είναι άστα να πάνε. Αν το έχεις αγοράσει λυπάσαι τα λεφτά που έδωσες για να το χαρίσεις ή να το πετάξεις πόσο μάλλον... Για ρωτήστε έναν πεπειραμένον μπογιατζή τι μήκος τρίχας χρησιμοποιούν στις βούρτσες για βάψιμο μεγάλων επιφανειών με την τεχνική του πέρα-δώθε και τι αντίστοιχα για βάψιμο σβούρας σε μικρές κατά κανόνα επιφάνειες και κυρίως τι πυκνότητα τρίχας στην κάθε περίπτωση. Απλές συλλογιστικές πρακτικών εφαρμογών.
Βέβαια υπάρχει και ο παράγοντας υποκειμενικότητα μέσα στην οποία εντάσσεται και το κόστος. Όμως όπως είπα αυτό είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.
Να τονίσω ότι όλα αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και σαν τέτοια επιδέχεται αμφισβήτηση. Τουλάχιστον..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Με τα λίγα που ξέρω, πάντως, το «στρώσιμο» δεν αφορά το μαλάκωμα της τρίχας, πόσω μάλλον της τρίχας του ασβού. Αφορά τις τρίχες του αγριόχοιρου που έχουν την ιδιότητα να κάνουν «ψαλίδα» με τη χρήση, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα να μοιράζεται καλύτερα ο αφρός -ο οποίος «καταπίνεται» στις πρώτες χρήσεις, όταν το χοιροπινέλο δεν είναι στρωμένο. Φυσικά με την «ψαλίδα», γίνεται και πιο μαλακή η αίσθηση στο πρόσωπο, αλλά αυτό δεν είναι θέμα.

Οι απόψεις όλων των χρηστών, πάντως, επιβεβαιώνουν το προηγούμενο ποστ μου εδώ. Ο,τι μάθει ο καθένας. Το λέω εξ ιδίας πείρας: Πρόπερσι που με είχε πιάσει μανία να χρησιμοποιώ τον ασβό, από κάποιο σημείο και μετά με βόλευε και πιέστηκα να τον αλλάξω, το ίδιο και με το κοντό και ζόρικο 10015 τον Οκτώβρη, τώρα με το ελαφρώς πιο εύκαμπτο 10005 και πάει λέγοντας. Κι αν πάρω κάποιο καινούριο και το χρησιμοποιώ συνέχεια, είμαι βέβαιος ότι θα το συνηθίσω.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε Roadrunner αυτό που είναι πολύ εμφανές σε έναν στρωμένο ασβό και αλλάζει την όψη του δεν είναι (πάντα κατά την άποψή μου) το μαλάκωμα της έτσι κι αλλιώς πολύ μαλακής τρίχας, αλλά η ευλιγισία της έτσι ώστε να "μαλακώσει" η ραχοκοκκαλιά του και να ανοίγει πολύ πιο εύκολα. Αυτό το φαινόμενο συντελείται πιο αργά όσο πιο σφιχτός (μεγάλη τιμή knot και υψηλή πυκνότητα) είναι ο θύσαννος και φυσικά τόσο πιο θεαματική ειναι η μεταβολή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Με τις περισσότερες γνώμες συμφωνώ,όμως διαφοροποιούμε σε κάποια πράγματα,γιατί η ποιότητα της τρίχας,
δεν έχει να κάνει με το face lathering,το λέει άλλωστε και η λέξη,αφρισμός στο πρόσωπο...

Face lathering κατά την γνώμη μου μπορούν να κάνουν όλα τα πινέλα,όπως και bowl lathering και palm lathering,
το πράγμα μπερδεύεται,διότι υπάρχει ο παράγοντας του γούστου,και ότι είναι υποκειμενικό δεν βγάζεις εύκολα άκρη...

Στην ουσία,και αν θα μπορούσα να διαχωρίσω κάποια πινέλα,που είναι όντως ποιο εύκολα προς το face lathering,τότε θα άρχιζα από την αρχή...δηλαδή από την "λαβή του πινέλου" που είναι το ήμισυ,και δεν αναφέρθηκε καθόλου,η ποιο κοντές σε ύψος λαβές&χοντρές,είναι κάπως άβολες στο bowl lathering,διότι χτυπάνε στα τοιχώματα του μπόλ,έτσι ανάλογα με τις διαστάσεις του πινέλου,πρέπει να αλλάζεις και μπόλ,ενώ στο face lathering δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Όσον αφορά τον θύσανο,τα πράγματα δυσκολεύουν,λόγω(υποκειμενισμού)και εγώ έχω "όρια" δηλαδή μια διάσταση:
25mm knot και 50-55 loft,είναι οι αναλογίες που έχω βρεί να με βολεύουν ποιο πολύ,αλλά και πάλι δεν είναι δεδομένες,διότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες,όπως τους γνωρίζουμε από τις κατηγορίες τους,pure-best-super-silvertip-two band,για τους ασβούς,το καλύτερο νομίζω είναι να αξιολογούμε το κάθε πινέλο ως μονάδα,
και αναλόγως τα γούστα μας.
γνωμη μου παλι και σορρυ αν γινομαι φορτικος
το rotation εχει να κανει με το σωστο στεγνωμα του 'εργαλειου' αλλα και με το σαπουνι αυτο καθ΄ αυτο
αν και ο silvertip ασβος που χρησιμοποιώ παραγει τονους αφρου στη μουρη μου, με το Windsor π.χ. δεν εχει καμια τυχη
εκει χρησιμοποιω την κοντη τριχα των δυο best που εχω (και γινονται θαυματα)
μη με ρωτησετε γιατι, ειλικρινα δεν ξερω...αληθεια, έχεις δοκιμάσει θυσάνους super? δεν εννοώ τους δικους μου (που ειναι σουπερ! :laughing-rollingyellow: ), εννοώ την αμέσως χαμηλότερη ποιότητα από το silvertip
Φορτικός γιατί βρε Ανδρέα; απλά την γνώμη μας λέμε... :)
Το rotation σαφώς και έχει να κάνει με το στέγνωμα του πινέλου(με φυσική τρίχα)τα συνθετικά εξαιρούνται,
γιατί στεγνώνουν στο μπάμ,ένα πχ Chubby 2 που αναφέρθηκε,και καλό splay δεν έχει,αλλά θέλει και 24 ώρες στέγνωμα.
Ο silvertip ασβός σου όντως δεν θα έχει καμία τύχη,απέναντι στο σκληρό Windsor,διότι του λείπει το τσαγανό-ραχοκοκαλιά(backbone).
Έχω δοκιμάσει και super*,η διαφορά τους με τα best είναι εμφανής,στα δε two band άλλη κατηγορία...


* Τα super της Simpsons είναι τα silvertip,θα έγραφα και για την Simpsons,αλλά θα βγώ εκτός θέματος...
* Όλα τα πινέλα θέλουν στρώσιμο,τα συνθετικά λιγότερο.
* Υπάρχει και η χρυσή τομή,τα "all around" τα πάντα όλα... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Aντωνη, αυτο που εγραψες ειναι εξαιρετικα ζουμερο

συνεχιζω λοιπον την ενδιαφερουσα κουβεντα

υψος βασης, αλλα και σχήμα βασης... πολυ σοβαροί παράγοντες που επηρεάζουν την κατευθυνση που θα παρει η χρηση του πινελου... εχεις απολυτο δικιο

σε οτι αφορά το knot: τεινω να προτιμω τα πιο ψηλά knots, καθως νοιωθω οτι η τριχα αγκαλιαζει περισσοτερο το μαγουλο μου... Και ναι, ολες οι τριχες μπορουν να λειτουργήσουν για face lathering, προσωπικα ομως θελω τη βελουδινη αισθηση του silvertip... το βλεπω σα μια μικρη πολυτελεια που δινω στον εαυτο μου... συνεχιζω στο ίδιο θεμα: τον Chubby τον πήρα για να παρω την αίσθησή του και να καταλαβω πως λειτουργεί και πως δικαιολογει την τιμή του... ε, θα ακουστει εικονοκλαστικό βέβαια, αλλά δεν τον απολαμβανω τοσο οσο τους silvertips που χρησιμοποιω.

σε οτι αφορά το σαπουνι τωρα: ομολογω οτι δεν το ηξερα. Ειχε βεβαια περασει διαισθητικα απο το μυαλό μου αυτη η πληροφορία, αλλα δε μπορούσα να τη δικαιολογήσω. Και για να ξαναμιλησω για θυσάνους: παρ' οτι οι best μου κανουν τη δουλεια καλα, η αίσθηση που παίρνω δεν μου κανει... μιλάω βεβαια πάντα σαν Ανδρέας. Να καταγράψω και κάτι αλλο εδω: ο δευτερος super που εχω είναι σούπερ broken in, δεν εχει καλό backbone και δεν ειναι καθόλου μα καθολου πυκνος... παρα ταυτα, λειτουργεί. Μηπως λοιπον η σκληρότητα της τρίχας είναι εξίσου (ή και περισσότερο) σημαντική από το backbone στα πιο σκληρα σαπούνια?

τέλος, εχω αρχίσει και συμπαθω ιδιαίτερα τους super... Κι οχι μονο λειτουργικά, αλλα και εμφανισιακα (αν μου επιτρέπεται να γραψω κατι τετοιο...).

Added in 3 hours 16 minutes 3 seconds:
ενα μικρο λαθακι στο προηγουμενο ποσταρισμα

εκει που λεει: ο δευτερος super,

ηθελα να γράψω ο δευτερος best

διορθωνω λοιπον για να μην μπερδεύουμε τις τρίχες (... με τις βούρτσες)

:hb
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

O HMW πάντως τα θερίζει τα triple milled και είναι και απόλαυση στο face lathering.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ανδρέα καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που θέλεις,γιατί και εγώ το ίδιο έψαχνα,όμως μετά από δοκιμές δεκάδων πινέλων3 τα πράγματα αλλάζουν,αρχίζεις να γίνεσαι ποιο "αυστηρός" στις επιλογές σου,δεν εντυπωσιάζεσαι ποια,και σε κάθε δοκιμή διαπιστώνεις πως,κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις,αν θέλεις να τα έχεις όλα;απλά δοκιμάζεις,μόνο εσύ μπορείς να ανακαλύψεις ποιο πινέλο σου δίνει την απόλαυση που ζητάς...

Για τα best που λές είναι μια κατηγορία που,άλλοι λένε "κάνουν την δουλεία",χωρίς να έχουν το χάδι των silvertips,και χωρίς να τσιμπάνε,και άλλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι,στην αντίπερα όχθη όμως τα silvertips έχουν την πολυτέλεια της υπέρτατης απαλότητας,αλλά δεν έχουν ραχοκοκαλιά,εγώ διαλέγω τα best,δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα έχω ένα πινέλο floppy,που και load δεν κάνει καλά,αλλά και στο πρόσωπο δουλεύει λάθος(κατά την γνώμη μου).

Η σκληρότητα της τρίχας είναι ένας από τους κυρίους παράγοντες,σε αυτό που λέμε backbone,δηλαδή πόσο άκαμπτη είναι η τρίχα,χ 20.000 τρίχες = θύσανος,υπάρχουν όμως και άλλοι παράγοντες σχεδόν άγνωστοι,όπως το δέσιμο του knot,άλλοι δένουν τον θύσανο τόσο σφικτά,που γίνεται πέτρα,και άλλοι τον δένουν ποιο αραιά,μετά βάζουν την κόλλα,
ύστερα έρχεται ο παράγοντας από ποιο μέρος του ζώου προέρχεται η τρίχα,αυτό καθορίζει την κατηγορία του,
καθώς και το σχήμα του θυσάνου που δεν αναφέρεται συνήθως(πολύ σημαντικό).

Έτσι έχουμε τα τρία ακόλουθα κυριότερα διαφορετικά σχήματα (Knot shapes):
Εικόνα
Bulb(γλόμπος)-Fan(βεντάλια)-Flattop(επίπεδο)

Το πρώτο και το δεύτερο είναι τα ποιο διαδεδομένα,όμως από την δική μου εμπειρία θα πω πως,το καλύτερο splay το έχει το Flattop,μετά έρχεται το Fan,και τελευταίο το Bulb,και αυτό οφείλεται στην κούρμπα(καμπυλότητα)που έχει στην κορυφή του το Bulb,μεγαλύτερη αντίσταση στην κορυφή+διαφορετικό μήκος τριχών=δυσκολότερο splay.

* Ανδρέα θα το ξέχναγα,στα silvertip με ψηλά knots,που προτιμάς,το backbone είναι σχεδόν μηδενικό,μπορείς να δεις σε συνθετικά,και τα two band,για τα συνθετικά νομίζω πως δεν θα το μετανιώσεις... :)
* Το Flattop έρχεται και δένει καλύτερα με το face lathering,αφού δουλεύουμε ποιο πολύ ώρα στο πρόσωπο.
* Υπάρχουν και τα υβριδικά σχήματα,κάτι ενδιάμεσα σε Bulb-Fan,πχ:αυτό που η Simpson ονομάζει Duke.
* Καλό Σαββατοκύριακο...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Tony έγραψε:
Face lathering κατά την γνώμη μου μπορούν να κάνουν όλα τα πινέλα,όπως και bowl lathering και palm lathering,
το πράγμα μπερδεύεται,διότι υπάρχει ο παράγοντας του γούστου,και ότι είναι υποκειμενικό δεν βγάζεις εύκολα άκρη...

Στην ουσία,και αν θα μπορούσα να διαχωρίσω κάποια πινέλα,που είναι όντως ποιο εύκολα προς το face lathering,τότε θα άρχιζα από την αρχή...δηλαδή από την "λαβή του πινέλου" που είναι το ήμισυ,και δεν αναφέρθηκε καθόλου,η ποιο κοντές σε ύψος λαβές&χοντρές,είναι κάπως άβολες στο bowl lathering,διότι χτυπάνε στα τοιχώματα του μπόλ,έτσι ανάλογα με τις διαστάσεις του πινέλου,πρέπει να αλλάζεις και μπόλ,ενώ στο face lathering δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.
Συμφωνώ με τον Αντώνη σε αυτό. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε στο παρόν νήμα.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατσε βρε Θοδωρη, γιατι μας "προσβλενεις" ετσι ? :D

Παντως πραγματι, το θεμα της λαβης εχει μεγαλη σημασια για το bowl lathering, αλλα εδω μιλουσαμε για το face lathering.
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ηρακλή, δεν έχω διάθεση να προσβλήνω κάποιον :) , αλλά πρωτίστως δεν έχω διάθεση να βάλω και το μυαλό μου στο blender.

Επειδή λοιπόν μιλάμε για προτεινόμενα πινέλα για face lathering, ας μιλήσουμε για προτεινόμενα πινέλα για face lathering.

Λέγοντας εξαρχής οτι με όλα τα πινέλα μπορεί πρακτικά κανείς να κάνει ότι λαδεράρισμα θέλει, face ή bowl, β ο λ ι κ ό τ ε ρ ο είναι, για face lathering, να επιλεγεί ένα πινέλο με κοντή (σχετικά) λαβή. Αυτός που δημιούργησε αυτό το νήμα, αυτό υποθέτω οτι θα είχε στο μυαλό του. Για παράδειγμα, για αυτή τη δουλειά, βολικότερο είναι το Semogue 820 από το Omega 98. Βολικότερο είναι το Chubby 2 από το Επετειακό 2016.
Η ποιότητα της τρίχας, χοίρος, ασβός, pure/best/super/dooper κτλ δ ε ν παίζει ρόλο. Όσο χρόνο κάνουμε "μασάζ" και βάζουμε αφρό στο πρόσωπό μας με το ένα πινέλο, κάνουμε και με το άλλο. Εκτός και αν υπάρχει άνθρωπος που φτιάχνει σαπουνάδα σε bowl και μετά απλά καλύπτει με αυτή με το πινέλο το πρόσωπό του (στην περίπτωση αυτή, αυτό θα μπορούσε να γίνει και με τα χέρια...).
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”