Πινέλο για face lathering

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έστω εκ των υστέρων αφού αποφάσισες (και σίγουρα τώρα ένα χρόνο μετά θα το έχεις πάρει) θα πω κι εγώ τη γνώμη μου όντας φανατικός του face lathering. Kαλύτερα πινέλα γι αυτή τη δουλειά και στο φάσμα αυτό του κόστους αυτή τη στιγμή θεωρώ το omega το συνθετικό 0146711 (24/58), κινέζικους (για το κόστος) ασβούς με extra density 24-25 knot και loft 54-55 και τους ανεπανάληπτους και κορυφαίους χοίρους της omega 48 και 49. Και επίσης το πιο πάνω αναφερόμενο επίσης omega το 10098
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

δειλα δειλα (επειδη δεν ξερω το 0146711), θα πω το εξης:

για μενα, ενας καλος ασβός παίζει χωρίς αντίπαλο, σε οτι αφορά το face lathering

ο χοίρος όσο και να μαλακώσει, δε θα μου δώσει ποτέ τη βελούδινη αίσθηση που δίνει ένας θύσανος silvertip... το οποιο και για μενα είναι το ένα ζητούμενο

o συνθετικός, είναι βέβαια απαλότατος, αλλά πάντα μου βγάζει κάτι ψευτικο (συνήθως λόγω έλλειψης backbone ή πως να το περιγράψω: έλλειψης όγκου)

αντιθέτως, ένας silvertip και μάλιστα και με ψηλό knot (57-58mm) φορτώνει καλά και γρήγορα και ανοίγει/βεντουζάρει πάνω στο πρόσωπο 'σπρώχνοντας' παχύ αφρό προς όλες τις κατευθύνσεις.

προφανώς και είναι η δική μου προσέγγιση επί του θέματος

και προφανώς και με ενδιαφερουν περαιτέρω σχόλια, για να καταλάβω το πως αντιμετωπίζετε το θέμα αυτό ή τέλος πάντων να καταλάβω καλυτερα το τι αναμένει ένας face latherer απο το πινέλο του
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εγώ φανατικός face latherας αλλά προτιμώ χαμηλά loft. Τα ψηλά με ενοχλούν πιάνουν από το αυτί μέχρι το λαιμό και μου κάνουν πολύ "σπάσιμο" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω ) , δηλαδή πήγαινωέρχεται ο θύσανος πριν κάνει splay . Γιαυτό μου αρέσουν μέχρι 52mm loft και τη λαβή πιο ψηλή απο το θύσανο .
Σχεδον ιδανικό στο χέρι μου ας πούμε είναι το SOC 2band αν είχε και λίγο πιο παχιά λαβή ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

δεν εχω την εμπειρια του two band, δεν το κατεχω

και ρωταω

με 52αρι loft, βλέπεις αρκετό splay και μαλακή αίσθηση στο πρόσωπο?

μαλακώνει τόσο πολυ ή κάνεις κάποιους συμβιβασμους ώστε να βρεθεις πιο κοντά εκει που θες?

αν δεν καναμε αυτην την κουβεντα, θα ανέμενα από το setup αυτο μια στιβαρή κατάσταση, που δεν προιδεάζει για face lathering... και παλι λεω για τα δικα μου γουστα

αληθεια, έχεις δοκιμάσει θυσάνους super? δεν εννοώ τους δικους μου (που ειναι σουπερ! :laughing-rollingyellow: ), εννοώ την αμέσως χαμηλότερη ποιότητα από το silvertip
per ardua ad astra
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

omega 48 professional
omega-48-bristle-shaving-brush.jpg1.jpg
σε 1 λεπτο εχεις ξυρισει 1 συνταγμα πεζοναυτων... XD
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι Ανδρέα μου αρέσει και το SOC 2band που έχει πολύ μαλακή αίσθηση αλλα και σε συνθετικό που έχω 52mm, χωρίς συμβιβασμούς όπως είπες . Τα SOC έχουν και τόσο πυκνό θύσανο που δεν έχεις θέμα να νιώσεις τη λαβή. Super δεν έχω δοκιμάσει....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Τα omega pro αν τα κρατήσεις από την βάση του θυσάνου -όπως τα κρατούν στο you tube οι ιταλοί μπαρμπέρηδες- γίνονται όπως ακριβώς βολεύει τον καθένα.

Κώστας
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

O μπαρμπας του τρίβει το πηγούνι δύο ώρες και στα μαγουλα τίποτα.
Και σύνολο για να απλώσει τον αφρό πέντε λεπτα,για τρεις τρίχες όλες κι όλες;
Ρε,σίγουρα είναι μπαρμπέρης;;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κάνει bowl lathering πάνω στο σαγόνι του μάλλον ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ορθά πράττει ο μπαρμπέρης, τα γένια είναι σκληρότερα στο πηγούνι, στο μάγουλο είναι μαλακά. Επίσης, μετά τις ζεστές πετσέτες, τα γένια θα έχουν γίνει πουρές.

Τώρα παρακαλώ όμως, πίσω στο θέμα μας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”