Ψάχνω πινέλο

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Άρη και λέω φίλε γιατί σε έκανα add για φίλο... ;)

Τι μπορώ να πω; με κάλυψες σε ένα ποσοστό 3,98 %...και έχω ακόμα 9,5 ερωτήσεις...(πλάκα κάνω :megagrin )

Πραγματικά με βοήθησες και με κάλυψες σε όλα,τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω το θέμα του πινέλου που από ότι ξέρεις και συ δεν είναι και το ποιο εύκολο...!!!ειδικά για το κεφάλι,αν ήταν φίλε για το πρόσωπο δεν θα γινόταν τέτοια συζήτηση.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και τις τσάμπα γνώσεις που μου έδωσες...Να είσαι καλά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Αντώνη δεν κάνει τίποτε . Χαρά μου είναι όπου μπορώ να βοηθώ , αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ. Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη αγορά , και να μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτήν , κάτι για το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρος . :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Άρη είχες δίκιο τελικά... ;)
Ενημερωτικά, και για να κλείσω και το νήμα:
Καταρχήν να σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας... :thnx

Ενημερωτικά σας λέω ότι τελικά αγόρασα το Simpsons Commodore X3,το είχα βάλει στο μάτι από την αρχή,χωρίς να λέω ότι δεν μου άρεσε και το Simpsons Duke 3,(απλά δεν το πρόλαβα πουλήθηκε).

Άργησα να απαντήσω γιατί ήθελα να γίνουν όλες οι δοκιμές πρώτα,στην αρχή που έπιασα το πινέλο μου έκατσε στο χέρι λες και ήταν φτιαγμένο για μένα,σε αντίθεση με το soc 2 band που δεν μου έκατσε η λαβή,και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για το κεφάλι,εμφανισιακά μου άρεσε το soc 2 band αλλά το θέμα είναι να κάνει την δουλεία που θέλω.

Το Commodore X3 που έχω έχει knot:25 και loft:50,το ευχαριστήθηκα ποιο πολύ γιατί η λαβή του είναι για bowl lathering,που εκεί παίζω εγώ αναγκαστικά+αυτή η τρίχα του που πραγματικά μοιάζει με βελούδο.

Το πινέλο στρώθηκε με πάρα πολύ προσοχή έχοντας διαβάσει όλα τα νήματα στο forum + 2 tips από ένα video της Simpsons δεν μύριζε καθόλου και αφού το έβρεξα-έπλυνα-πάλι καμία μυρωδιά,έγιναν 3 τεστ lathering με proraso red,στέγνωμα και τέλος.

Σήμερα έγινε και η πρώτη δοκιμή,με speik κρέμα και bowl lathering με χωρίς καμία δυσκολία γέμισε το bowl με ένα απίθανο αφρό αλλά μόλις τον έβαλα στο κεφάλι μου δεν έκανε πλούσιο αφρό άφηνε ένα λεπτό στρώμα μόνο,και μετά είδα ότι ώσπου να ξυρίσω το μισό κεφάλι,το άλλο μισό ο αφρός είχε στεγνώσει,τώρα δεν ξέρω ίσος έκανα εγώ κάποιο λάθος;τι να πω δεν ξέρω.

Δεν ξέρω αν φταίει η speik η εγώ το αποτέλεσμα είναι ότι η μηχανή μου δέχτηκε την κρέμα και το πινέλο έκανε την διαφορά,με το πρώτο πέρασμα άφησε τρίχα σχεδόν 0,1 με το δεύτερο δεν έμεινε τίποτα είχα τελείωση χωρίς να το καταλάβω....

Well Done:Όλα καλά Κύριε Γιώργο σας ευχαριστώ πολύ.... :thnx
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το πινέλο είναι κορυφαίο και θα το ευχαριστηθείς σίγουρα. Με την χρήση η τρίχα θα μαλακώνει και άλλο. Αν θέλεις περισσότερο αφρό, κάνε λίγο καλύτερο φόρτωμα από το σαπούνι ή βάλε λίγη περισσότερη κρέμα στο μπώλ με λιγότερο νερό στη αρχή.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χάρη σε ευχαριστώ πολύ για όλα...

Όντος πολύ καλό πινέλο και σαν λαβή που με βολεύει,αλλά και εξαιρετική τρίχα,υπόψιν ότι έχω κάνει 5 τεστ lathering και δύο ξυρίσματα και δεν έχει χάσει ούτε μια τρίχα,ούτε μύριζε καθόλου.

Harry έγραψε:
_____________________________________________________________________________________________________________________
Αν θέλεις περισσότερο αφρό, κάνε λίγο καλύτερο φόρτωμα από το σαπούνι ή βάλε λίγη περισσότερη κρέμα στο μπώλ με λιγότερο νερό στη αρχή
_____________________________________________________________________________________________________________________
Προς το παρόν χρησιμοποίησα speik sc και δεν είχα πρόβλημα στον αφρό που έφτιαξα στο μπολ,ήταν σαν σαντιγί πηχτός και γεμάτος αφρός,γέμισε όλο το μπολ,μόλις τον έβαλα στο κεφάλι μου και τον δούλευα με το πινέλο άφηνε μόνο ένα φιλμ αφρού και στέγνωνε γρήγορα.και σκέφτομαι μήπως έφταιγε το σαπούνι που καθάρισα το κεφάλι μου λίγο πριν;Γιατί ήταν ένα έξτρα παρθένο ελαιόλαδο χειροποίητο σαπούνι με φρέσκο αγελαδινό γάλα,και το άφησα και κάμποση ώρα στο κεφάλι μου για να μαλακώσουν οι τρίχες. :confused
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”