Προβλημα με πινελο silvertip Frank shaving

silver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 22:50
9
Been thanked: 2 times

Γεια χαρα σε ολους,

Πριν λιγες ημερες απεκτησα ενα silvertip Frαnk Shaving

Το πινελο αφου χρησιμοποιηθηκε 1 φορα για test lather παρατηρησα στη συνεχεια (μιας και ειμαι καινουριος στο χωρο του ΠΞ)
οτο ο θυσανος ειναι τοποθετημενος στραβα. Επικονωνησα μαζι του και του ειπα οτι το προιον ειναι απαραδεκτο και οτι επρεπε να ελεγχθει πριν μου το στειλει.

Ο πωλητης μου προσφερε εκπτωση 3 usd (απο τα αρχικα 33) και μου προτεινε (εδω αρχιζουν τα παραξενα) να ξεκολλησω τον θυσανο στον ατμο (??!!) και να τον ξανακολλησω (οπως λεει εχουν κανει αλλοι πελατες του)!!!

Δεν του εχω απαντησει ακομη..

Τι θα μπορουσα να κανω; Να ανοιξω case στο ebay; Να ζητησω μεγαλυτερο partial refund;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 11 Ιουν 2014, 05:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ θα έλεγα να προσπαθήσεις να τον ξανακολλησεις ότι και να αποφασίσεις να κάνεις με το ebay. Δυστυχώς αυτά είναι τα προβλήματα με αυτά τα πινέλα. Αν είσαι άτυχος συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
silver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 22:50
9
Been thanked: 2 times

Ο θυσανος δεν εχει ξεκολλησει. Ειναι στραβα τοποθετημενος.
Απλως εγω λογω απειριας το παρατηρησα αφου εκανα test lather. Ειναι δηλαδη θεμα εμφανισης
και οχι χρηστικοτητας αφου πρακτικα το πινελο δουλευεται μια χαρα.

Παρολα αυτα θεωρω απαραδετο ο πωλητης να μου προτεινει να το ξεκολλησω και να το
τοποθετησω στη σωστη θεση με κολλα.
silver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 22:50
9
Been thanked: 2 times

Αν και εχω εμπιστοσυνη στα χερια μου για μαστορεματα, δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το πως ειναι καταστευασμενο ενα πινελο
ετσι ωστε να το αποκολλησω απο τη βαση και να το ξανακολλησω.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

silver έγραψε:Παρολα αυτα θεωρω απαραδετο ο πωλητης να μου προτεινει να το ξεκολλησω και να το τοποθετησω στη σωστη θεση με κολλα.
Συμφωνώ μαζί σου 100%. Η απάντηση είναι για γέλια και για κλάματα....


Παρόλα αυτά αν το αποφασίσεις δες εδώ
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
silver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 22:50
9
Been thanked: 2 times

Ισως το δοκιμασω αφου ομως διεκπεραιωθει η υποθεση στο ebay.
Θα ζητησω μεγαλυτερο partial refund, iσως 50 % αλλα σιγουρα μεγαλυτερο απο 3usd...
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Από τον πωλητή Ian tang?
Να ξέρουμε...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
silver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 22:50
9
Been thanked: 2 times

Ναι απο τον Ian Tang, εχω βαλει likn του πινελου στην αρχικη αναρτηση.

Το μηνυμα του ειχε ως εξης:

For the misplaced loft brush, I can do $3 of partial refund. Some of my customers reset the hair knot by themselves. You can put it in a steamed pot for about 15 mins, then pull the hair knot our. Use some glue to stick it back again.

Thanks/Ian



Εχω κανει open case και θα ζητησω partial refund 50%.
Ειχα παρει και ενα μεταλλικο μπωλ και στο πρωτο πλυσιμο εφυγαν τα γραμματα (Frank Shaving
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Ας δημοσιεύσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από παρόμοια κατασκευαστικής αστοχίας, ή μάλλον ανεπάρκειας, σε Frank Shaving Silvertip.

Παραθέτω επίσης το σχόλιό μου μετά την πρώτη χρήση του πινέλου:
Stam έγραψε:[...] Η λαβή όμως μεγάλη απογοήτευση, πολύ ελαφριά και αφήνει έντονα μία "ψεύτικη" αίσθηση στο χέρι. Αν με ρωτούσε κάποιος αν άξιζε τα 30 ευρώ, θα απαντούσα ότι αντίστοιχοι πωλητές αποτελούν ευκαιρίες για αγορά σκέτων θυσάνων, ώστε να συνδυαστούν με κάποια σοβαρή, ποιοτική λαβή από Ευρώπη/Αμερική.
Μετά από περίπου 10 χρήσεις διαπιστώνω ότι η πλαστική επίστρωση της λαβής έχει φουσκώσει στην περιοχή γύρω από τον θύσανο. Όπω ήταν αναμενόμενο, όταν το έπιασα η φουσκωμένη περιοχή "έσπασε" και ιδού το αποτέλεσμα:

Εικόνα

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Καλο ειναι παιδια να μην επιλεγεται τετοιου ειδους πινελα. Ειναι αμφιβολου ποιοτητας και επισης με 20 ευρω παραπανω αγοραζετε silvertip απο επωνυμο κατασκευαστη (omega).
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”