παρουσίαση πινέλο omega 81025 ή< 31025>

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merkur fan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Οκτ 2011, 22:43
12
Been thanked: 24 times

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της omega ο κωδικός του είναι 81025. Για κάποιον άγνωστο λόγο σε πολλές αναφορές του στο internet μπορεί και να το δείτε και με τον κωδικό 31025 ή και omega Scarlatti σε πολλά site σε ΗΠΑ και Καναδά.
Είναι ένα μάλλον μεγάλο πινέλο χοίρου με συνολικό ύψος 113 mm θύσανο 60 mm και διάμετρο στη βάση 25 mm και ανήκει σε μία ομάδα πινέλων που η omega ονομάζει gruppo 66 ή οποία έχει φανατικούς θαυμαστές.Γιατί όμως;
Σε αντίθεση με τα περισσότερα πινέλα χοίρου τα οποία απαιτούν μια επίπονη περίοδο ξεβρωμίσματος και στρωσίματος προκειμένω να μαλακώσουν, οι τρίχες του 81025 έχουν υποστεί κατεργασία που τις κάνει άοσμες, μαλακές, καθώς και πολύ λεπτές.
Η κατεργασία αυτή όμως έχει κάποια προβληματάκια.
-Λόγω των λεπτών τριχών δεν έχει τη ραχοκοκαλιά ένος πινέλου χοίρου αυτών των διαστάσεων.(παραμένει αρκετή ).
-Στην αρχή χάνει πολλές από τις τρίχες του.(μικρό πρόβλημα καθώτι έχει πολλές).
-Πολλές κορυφές μετά τις πρώτες χρήσεις θα κοπούν . (ενοχλητικό στην αρχή ευτυχώς στρώνει γρήγορα)
Στα αρνητικά επίσης
-Άθλιο πλαστικό δαχτυλίδι στη βάση του θύσανου. (στο δικό μου έχει ραγήσει σε δυο σημεία).
-Δεν το έχω βρεί στην Ελληνική αγορά .
-Στα περίπου 18 ευρώ συν μεταφορικά, για πινέλο χοίρου, ο συναγωνισμός είναι μεγάλος καθώτι φλερτάρει στην τιμή των SOC.
-Αργεί πολύ να στεγνώσει και σίγουρα δεν είναι travel, όχι μόνο λόγω μεγέθους, αλλά καθώς η μεγάλη τετράγωνη λαβή του δεν χωράει
σε κανένα tube.
Στα θετικά του
-Το πινέλο είναι απολαυστικό σχεδόν αμέσως, και με τη χρήση γίνεται ακόμα πιο απαλό .
-Δουλεύει θαυμάσια με κρέμες και σαπούνια .
-Omega με θύσανο που ανοίγει σαν βεντάλια; Απίστευτο και όμως αληθινό.
-Όμορφη και κλασική λαβή που του δίνει καλό grip.

Είναι πινέλο που ή το λατρεύεις ή το μισείς.
Συμπεράσματα δικά σας
merkur fan
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάι 2015, 19:10
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Το νήμα αυτό είναι και ο λόγος που έκανα την εγγραφή αφού πραγματικά νομίζω πως το εν λόγω πινέλο(και γενικά η σειρά 310χχ)δεν παίζει αρκετά στο φόρουμ.Μιλάμε για την μακράν καλύτερη γουρούνα που έχω δοκιμάσει και εννοείται την αγαπημένη μου.Ο θυσανός του ανοίγει σαν βεντάλια θυμίζοντας ασβό,η περίοδος στρωσίματος είναι 5-6 ξυρίσματα το πολύ και γενικά το πινέλο είναι ΑΨΟΓΟ απο κάθε άποψη.Στην δικιά μου περίπτωση δεν υπήρχαν προβλήματα με το δαχτυλίδι του θυσανου ενώ και η τριχόπτωση ήταν ελάχιστη(και πλέον μηδενική).Πινελάρα λέμε.

Η μόνη ανησυχία μου είναι οτι ίσως με τον καιρό η γουρουνίσια ράχη να γίνει παρελθόν και να επέλθει πλήρης "ασβοποίηση" καθώς το πινέλο ήταν κατευθείαν απο το κουτί ήδη μαλακό και μετά απο κανα 50αρι ξούρες είναι ήδη καραστρωμένο και ουσιαστικά χαιδεύει.Γι΄αυτόν τον λόγο και μόνο το απέσυρα προσωρινά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”