Επετειακό πινέλο κοινότητας - 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Ξέρω μια μέθοδο που είχα δει στο youtube για να μαλακώσει το πινέλο.Το χρησιμοποίησε ο τύπος για να ανοίξει ένα θύσανο χωρίς να περιμένει 30 ξούρες με το πινέλο του.Παίρνουμε μια γυναικεία βούρτσα
Εικόνα
+βουρτσίζουμε τις τρίχες του πινέλου για λίγο ανάλογα πόσο θέλουμε.


Ενδεχομένως να υπάρχει και τίποτα άλλο που θα έκανε π.χ conditioner που μαλακώνει τα μαλλιά,αλλά πάλι δεν ξέρω.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εμενα παντως δεν μου φανηκε κακο. Κανονικα θα το δω αυριο αλλα κανοντας του δυο τρια τεστ με ταμπακ κρεμα και δυο με Nanny's hard soap (του αλλαξε τα φωτα) εχει ψιλοανοιξει. Υπαρχει μια μικρη ωραια μυρωδια βρωμας αλλα ολα καλα θα δειξει αυριο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

ch2700 έγραψε:Υπαρχει μια μικρη ωραια μυρωδια βρωμας 
Πολύ μου άρεσε αυτό..... :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Επειδή έλλειπα σε επαγγελματικό ταξίδι, με το που επέστρεψα είχα και εγώ το δέμα μου. Το νούμερο 04/39 και 55mm loft. Περισσότερες λεπτομέρειες από εβδομάδα, τώρα δεν έχω δύναμη ούτε να το ξεβρωμίσω ούτε γενικότερα να ασχοληθώ μαζί του.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Πρίν μερικές ημέρες κατέφθασε και το 36/39 (...μαζί με λίγα ακόμη καλούδια).

Το δικό μου έχει 55άρη θύσσανο και επιβεβαιώνω απόλυτα τα περί ...βρώμας....
Μετά από 4 μπάνια εξακολουθεί να μυρίζει ακόμη, αν και με μειούμενη ένταση.

Η λαβή του είναι πάρα πολύ ωραία οπτικά, όπως επίσης είναι καλομελετημένο και από πλευράς βάρους και μεγέθους.
Η μαλακότητα της τρίχας του είναι οριακά αποδεκτή (για τα γούστα μου), αλλά ας είναι καλά τα "back up plans" που ανέφερε ο Άρης... 8) !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Σήμερα και μετά το τέταρτο test lather με la toja και αφού το ξέπλυνα το έχω στην κούπα που μουλιάζω τα πινέλα σε ζεματιστό νερό που καλύπτει όμως μόνο τις άκρες του θυσάνου, για να δούμε....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
DrEvan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013, 13:18
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Παιδιά με λίγο (έντονο) τριψιμο μετά από μπανακι σε πετσέτα μαλακωσε σημαντικά νομίζω!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Κάθε φορά μετά το ξύρισμα, όλα τα πινέλα μου, τα στεγνώνω κινόντας τα σε ευθείες, πέρα δώθε, σε καθαρή στεγνή πετσέτα, χωρίς πολύ πίεση, πριν τα κρεμάσω ανάποδα σε σταντ. Έίμαι σίγουρος ότι οι χοίροι μαλακώνουν πιο γρήγορα με αυτόν τον τρόπο, αλλά τα άλογα μου δεν ξερδίσαν κάτι παραπάνω...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
DrEvan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013, 13:18
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Θέλει λίγο πιο πολυ δύναμη μάλλον! ;)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σημερα χρησιμοποιησα και το δικο μου πινελο.

Αρχικα να πω οτι οταν ξεκινας ενα δυσκολο εγχειρημα και στο τελος το φερνεις εις περας, με την βοηθεια παντα καποιον ατομων (ξερουν ποια ειναι αυτα) τα οποια και υπερευχαριστω, εχοντας στα χερια σου το τελικο προιον η ευχαριστηση ειναι μεγαλη!

Το δικο μου μετα απο 4-5 μπανακια με Αρκο δεν μυριζει καθολου. Αρχιζω λοιπον το φορτωμα του σαπουνια κατι στο οποιο το πινελο μας ειναι αχτυπητο, πραγματικα διελυσε το σαπουνι! Ξεκιναω το face lather και παρατηρω οτι το πινελο με ψιλοτσιμπαει και δεν ανοιγει τοσο ευκολα, θυμαμαι λοιπον σε μια κουβεντα μου απο τον Juan ειχα πληροφορηθει οτι τα πινελα αλογου αποδιδουν πολυ καλυτερα με κινησεις βαψιματος. Το εφαρμοζω λοιπον κα ηταν πραγματικη ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, πρωτη φορα βλεπω πινελο να δινει τοσο ευκολα αφρο με κινησεις βαψιματος (ουτε το Colonel δεν συμπεριφερεται ετσι). Ο αφρος που εκανε απο το Muhle ηταν, οπως καποιος απο εδω μεσα λεει ,γιαουρτοκρεμα.

Τωρα για την εμφανιση του μην μιλησω <3
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”