Επετειακό πινέλο κοινότητας - 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ όμορφο Μαρίνο ,καλοξύριστο σου εύχομαι !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Σας είχα υποσχεθεί να γράψω τις εντυπώσεις μου από τον θύσανο της "The Golden Nib", που αντικατέστησε τον θύσανο του επετειακού πινέλου μας. Θα τα πάρω από την αρχή:
Την 6-5-2014 παρήγγειλα από την TGN έναν 24mm Super 2 Band Finest, με κόστος 39,95 $ συν 5,95 $, για μεταφορικά. Μία περίπου εβδομάδα, από την παραγγελία μου, η TGN, απέσυρε από το site, τον συγκεκριμένο θύσανο και τον αντικατέστησε με έναν άλλο, 24mm Finest, well packed with extra hair, στην ίδια τιμή. Σε είκοσι ημέρες ήλθε η παραγγελία μου και σετάρισα τον θύσανο στα 49 χιλ.
Ο θύσανος για Finest, είναι πολύ καλός, όχι όμως ότι είναι 2 Band. Οι άκρες του είναι απαλές και δεν τσιμπάει. Κρατάει πολύ νερό, δουλεύει όλα τα σαπούνια και αποδίδει την σαπουνάδα, όπως πρέπει.
Αλλά δεν έχει το ιδιαίτερο backbone ενός 2 Band, καθώς οι τρίχες του είναι πολύ ευλύγιστες. Με αποτέλεσμα αν και είναι πυκνές να μην είναι δυνατές και να μην προσφέρουν στο πρόσωπο το ανάλογο μασάζ.
Έχω απλά κινέζικα πινέλα Liojuny Finest 24 χιλ., σεταρισμένα στα 54 χιλ., με τις ίδιες καλές ιδιότητες, αλλά καλλίτερο backbone, αγορασμένα αντί 14,68 € με τα μεταφορικά. Επίσης έχω αγοράσει σκέτο θύσανο Finest 24 χιλ. από κινέζικα καταστήματα στο ebay, με καλλίτερο backbone στο 1/4 της τιμής, απ' ότι στην TGN.
Πιστεύω ότι η TGN ξέμεινε από 2 Band Finest και μου έστειλε τον απλό. Αυτό όμως δεν μπορώ να το αποδείξω.
Στην προκειμένη περίπτωση πιάστηκα εγώ "Αμερικανάκι", αλλά τώρα έμαθα!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μετα απο αρκετο καιρο, και αφου εδωσα πολλες ευκαιριες στο πινελο, δυστυχως ερχομαι με την τελικη μου βαθμολογια για τον θυσανο...

Stefanos έγραψε: [...]

re-knot, re-knot, re-knot, RE-KNOT, γαμω την καταδικη μου!


sad but true.. Με απογοητευσε οσο τπτ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ πάλι σήμερα που το χρησιμοποίησα, μπορώ να πω ότι όσο στρώνει, όλο και πιο πολύ το συμπαθώ. Εντάξει δεν φτάνει ακόμα σε απαλότητα τα άλλα χοίρου (δεν το συζητάω για το 2-band που είναι το αγαπημένο μου), είναι εμφανής η παρουσία του αλόγου σε πολλά πράγματα (και μου την δίνουν τα άλογα, έτσι απλά) αλλά γίνεται όλο και καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Πως πάει το πινελάκι μας;
Στο φόρτωμα είναι φοβερό!!
Μου αρέσει που είναι μικρός ο θύσανος (ειδικα στο μουστάκι δίνει ρέστα)
Δυνατή ραχοκοκαλία
Αλλα ακόμα τσιμπάει ρε παιδιά.....
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά από την πρώτη στιγμή αγάπησα αυτό το πινέλο και μέχρι σήμερα το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Στο πέρασμα του χρόνου έχω πλέον ελάχιστες κρέμες και δουλεύω κυρίως με σαπούνια. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα θέμα και για τα λεφτά του πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό value for money. Το ίδιο εξαιρετική είναι και η εμφάνιση του κατά την δική μου προσωπική αισθητική.

Στο θέμα του τσιμπήματος σαφώς οι τρίχες του αλόγου είναι σκληρές, τις νιώθω με το χέρι, αλλά για κάποιον λόγο που ακόμη δεν έχω καταλάβει δεν με τσιμπάνε όταν κάνω το face lathering Παρόλο που έχω δέρμα εξαιρετικά ευαίσθητο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εμενα ειναι top of the list. Για καποιο λογο εχουμε τεριαξει πολυ καλα. Το μεγεθος το πισω κοκαλο ολα παρα πολυ καλα ειμαι ενθουσιασμενος. Το χρωμα αν ηταν κτρινο θα το αγαπουσα περισσοτερο αλλα τι να γινει εγω θα το βλεπω μπορντο
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Και εμενα μου εκατσε μια χαρα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εγώ σκέφτομαι για το πινέλο πως κακώς χαλάστηκα και δε το πήρα τελικά. [ :dash Νά φύσα..! Στα μούτρα μου, ευχαριστώ ! ]
Η οριστική επιλογή ενός και μόνο θυσσάνου, ενώ στην αρχή υπήρχε η δυνατότητα επιλογών, με το σκεπτικό πως limited σημαίνει ίδιο για όλους και μιά μικρή ασήμαντη διαφωνία με τον Στέφανο, ήταν η αιτία να μη προχωρήσω στην αγορά του.
Θα μπορούσα και γώ όπως έκαναν και άλλοι να το πάρω και να του κάνω re-knot. Έτσι και τη πολύ ωραία λαβή θα είχα, με το λογότυπο του Men's Only και το θύσσανο που ήθελα αρχικά.
Ότι ζητούσα εξ αρχής δηλαδή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ακριβώς αυτό που έκανα εγώ δηλαδή. Ο Θύσανος πήρε πόδι και στην θέση του μπήκε ένα πολύ ωραίο ασβουδάκι. Παρουσίαση και λεπτομέρειες προσεχώς. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”