Semogue 830

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εκτος ισως απο αυτο που μου εδωσες - το 1800 - στητο σαν βραχος ! :-)

Για μενα το καλυτερο γουρουνι της Semogue.
Εικόνα
nikos.a

Μιλάμε για βεντάλιασμα, όχι αστεία. Με έχει βολέψει πολύ και με το scuttle του Steve. Θα το σταματήσω το scuttle τώρα και θα κάνω πιο ευρύ rotation πινέλων.

Το καλύτερο γουρούνι της Semogue είναι με διαφορά το SOC τελικά, για μένα. Αυτό και το 2Band είναι οι ναυαρχίδες της εταιρίας!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Να κάνω μια χαζή ερώτηση: το βεντάλισμα σας ενοχλεί (όσους ενοχλεί) αισθητικά, ή για πρακτικούς λόγους; Γιατί εμένα στο SOC το βεντάλιασμα δε με χαλάει καθόλου, για να μην πω πως με βολεύει και περισσότερο....
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη οσον αφορά το αισθητικό τμήμα νομίζω οτι το βεντάλισμα του προσδίδει ομορφιά :megagrin . Στους πρακτικούς λόγους είναι το θέμα οσον αφορά εμένα τουλάχιστον χωρίς βέβαια να μιλάμε για κάτι δραματικό . Όπως ανέφερα οταν το βλέπεις στεγνό λες τώρα οταν αρχίσω να το δουλέυω θα πιάσει το μισό μου πρόσωπο (SOC + 2000) . Όμως οταν βραχεί μαζεύει αρκετά και δεν δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα . Σε ακόμη μεγαλύτερη κλίμακα αυτό ισχύει στο 830 . Δηλαδή μαζεύει ακόμη περισσότερο απο τα SOC + 2000 φυσικά λόγω πιο μικρού σε διαστάσεις θυσάνου και απλώνει ακόμη λιγότερο στο πρόσωπο . Γενικά εγω τα βολεύομαι λίγο πολύ όλα και με μικρότερο θύσανο και με μεγαλύτερο . Εξαίρεση το Omega No 48 που το απέσυρα απο το rotation . Σίγουρα είναι ενα πολύ καλό πινέλο αλλά για εμένα προσωπικά το No 49 είναι καλύτερο και πολύ βολικότερο λόγω των διαστάσεων του θυσάνου του.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες Άρη, γιατί η δική μου αίσθηση είναι πως -το SOC τουλάχιστον- όταν είναι εντελώς στεγνό φαίενται πιο μαζεμένο απ' όταν βραχεί και δουλευτεί...
Βασικά, έχω παρατηρήσει ότι το βεντάλιασμα δεν συμβαίνει λόγω της υγρασίας, αλλά μετά από κυκλικές κινήσεις και -ιδιαίτερα- μετά το κυκλικό σκούπισμα στην πετσέτα...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη το δικό μου SOC αν δεν του βάλω τον δακτύλιο στο στέγνωμα είναι σαν ταβανόβουρτσα . Του βάζω ενα δακτύλιο οταν στεγνώσει στο 80% περίπου και έτσι μαζεύεται αρκετά ο θύσανος μέχρι την επόμενη φορά που θα ξανα ανοίξει.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη το δικό μου SOC αν δεν του βάλω τον δακτύλιο στο στέγνωμα είναι σαν ταβανόβουρτσα .Περίπου όπως το δικό σου στην φωτογραφία που έβαλες στο ξύρισμα της ημέρας. Του βάζω ενα δακτύλιο οταν στεγνώσει στο 80% περίπου και έτσι μαζεύεται αρκετά ο θύσανος μέχρι την επόμενη φορά που θα ξανα ανοίξει.....

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Στην φωτο αυτη Άρη το πινελο ειναι ακριβως μετα τη χρηση του. Αν στεγνωσει γυρω στις 16-20 ωρες, μαζευει αισθητα. Οταν στεγνωσει εντελως, ακομη και χωρις δακτυλιο, ξαναμαζευει σχεδον ολοκληρωτικα...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εμένα γίνεται όπως στην φωτογραφία αν στεγνώσει χωρίς να του έχω βάλει τον δακτύλιο. Βασίλη αμέσως μετά το ξέπλυμα δεν το σκουπίζεις σε πετσέτα να φύγει το πολύ νερό ? Δεν το σκουπίζεις ελαφρά ακτινωτά ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ναι Αρη,ετσι το σκουπιζω, γι αυτο και φουντωνει. Οταν ομως στεγνωσει εντελως, επανερχεται σε μεγαλο βαθμο στο αρχικο του σχημα.... Παραμενει φαρδυ πινελο, αλλα δεν διατηρει παντως το μανιταρενιο σχημα του!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”