Semogue 830

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

aris22


Θα ενεργοποιήσω τα "άπταιστα" Αγγλικά μου :hystericalbs1 και θα στείλω στην Semogue μέηλ
Αρη αφου τελικα το εστειλες στο Γιωργο θα μπορουσες να το στειλης και στα ελληνικα :xp1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Νίκο εννοείται ότι το έστειλα στα ελληνικά στον Γιώργο . Είναι τυχεροί οι τις Semogue που δεν είχα την ηλεκτρονική διεύθυνση τους . Θα πάθαιναν καταπληξία με αυτά που θα τους έγραφα :hystericalbs1
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Πάντως σε μια έρευνα που έκανα στα διάφορα ξένα φόρουμ παραδοσιακού ξυρίσματος για φωτογραφίες χρησιμοποιημένων Semogue 830 , κανένα μα κανένα δεν είχε το παραμικρό απο τους λεκέδες που παρουσίασαν κάποια απο τα δικά μας πινέλα , κάτι που με κάνει να σκέφτομαι πλέον την πιθανότητα προβληματικής παρτίδας.......

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Καλά βρε Άρη μην στεναχωριέσαι και τόσο, αστοχίες μπορεί να υπάρξουν και σε πολύ ακριβότερα είδη.
Μπορεί όντως να είναι η παρτίδα αλλά δεν είναι και πινέλο τόσο υψηλού κόστους, οπότε εσυ να είσαι καλά !!!!!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγώ από την Παρασκευή έχω κάνει δεκάδες αναζητήσεις με θέμα
"Semogue 830 problem" "Semogue 830 handle problem", glue problem κλπ κλπ΄
Πέραν από ένα θέμα για θύσανο που είχε λασκάρει τίποτε μα τίποτε άλλο.
Ούτε στο "Web" ούτε σε "images". Και έχω δεί και γώ δεκάδες φωτό όπως κι ο Άρης.
Από "SOTD" πχ. Κανένα δεν φαίνεται νάχει πρόβλημα.
Τέλος πάντων, έτσι ακριβώς, ένα 20άρικο έχει, άν αρχίσει και μας χαλάει πολύ
η εικόνα του, το βάζουμε στη άκρη και παίρνουμε ένα άλλο, αλλά άν βγάλει την ίδια ζημιά; Άν τύχει και
είναι από την ίδια παρτίδα;

Ελικρινά μου άρεσε πολύ η δουλειά που κάνει το 830, γι αυτό και στεναχωρέθηκα,
αλλιώς άν ήταν κάποιο που δε με είχε βολέψει , θα ήταν ήδη παροπλισμένο, όπως το Ω 10018 πχ :megagrin
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Γιάννη δεν το συζητάμε , εννοείται εμείς να είμαστε καλά και ναι , φυσικά αστοχίες μπορεί να υπάρξουν. Το θέμα είναι οτι ασχέτως τιμής δεν μου αρέσει κάποιο απο τα πινέλα μου να έχει κάποιο θέμα έστω και αισθητικό οταν ολα τα υπόλοιπα δεν έχουν .Και άντε να πείς να πάρεις άλλο ενα , και αν έχει και αυτό πρόβλημα ???? Αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι θα απαντήσουν οι της Semogue στον Γιώργο....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Συμφωνώ Άρη, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την απάντηση
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Το πρόβλημα επιδεινώθηκε δυστυχώς...

Εδω η αρχική φωτογραφία οταν εμφανίστηκε ο λεκές... (ένατο test lather)

Εικόνα

Και εδω η κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερα το 830... (στα δώδεκα test lather , το φωτογράφισα πριν το σημερινό ξύρισμα)

Εικόνα

Εικόνα

Κρίμα .......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Παρόλο που δεν έχω το συγκεκριμένο πινέλο, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση που ξεκίνησες, Άρη.

Θα τολμήσω να δώσω μια εξήγηση, στο "φαινόμενο".

Απο όσο έχω καταλάβει, τα λευκά στίγματα είναι η κυανο-ακρυλική(CA) κόλλα που χρησιμοποιήθηκε για την συγκόλληση των δυο μερών. Καθότι διαφορετικά υλικά, έχουν διαφορετικό συντελεστή διαστολής, ο οποίος ενεργοποιήθηκε λόγω των θερμοκρασιακών διαφορών κατα το ξύρισμα και το στέγνωμα (απο θερμοκρασία δωματίου, βρέξιμο με χλιαρό ζεστό νερό και έπειτα στέγνωμα σε θερμοκρασία δωματίου).

Υποψιάζομαι οτι στην συγκεκριμένη παρτίδα, πιθανώς να έχει χρησιμοποιηθεί άλλη παρτίδα κόλλας ή άλλο σύνθεση στο υλικό της λαβής (είναι ακρυλικό ή plexiglass?).

Αν έχω δίκιο, πιστέυω οτι θα εμφανιστούν συζητήσεις και σε άλλα φόρα. Αρνούμαι να πιστέψω οτι συμβαίνει κάτι με τα πινέλα που στάλθηκαν στην Ελλάδα ή οτι κάνετε κάτι λάθος (οι κάτοχοι).

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα, λοιπόν.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Φώτη είμαι πολύ περίεργος στο τι θα απαντήσει η Semogue . Δεν ξέρω τι έχει συμβεί , γιατί σίγουρα κάτι έχει συμβεί, και το σιγουρότερο είναι οτι οι μόνοι που δεν ευθυνόμαστε είμαστε εμείς (οι κάτοχοι) . Εδω άλλοι έχουν αφήσει πινέλα σε ζεστά νερά και σαπουνάδα ολόκληρα μερόνυχτα και δεν έπαθαν τίποτε και θα πάθαινε αυτό σε μερικά απλά test lather χωρίς περαιτέρω παραμονή του πινέλου σε ζεστά νερά και αφρούς ?? Ισα ίσα ολα τα πινέλα μου τα μεταχειρίζομαι με το "γάντι" ακόμη και αυτά τα Omega pro τα οποία είναι σκυλιά. Και άντε να πάθαινε κάτι του ενός , τόσα παιδιά έχουν το συγκεκριμένο θέμα στα πινέλα τους , σε άλλους περισσότερο και σε άλλους λιγότερο. Το θέμα είναι οτι το "πρόβλημα" αν και αισθητικό (για την ώρα ) σίγουρα δεν είναι και οτι καλύτερο απο την στιγμή που η τεράστια πλειοψηφία των άλλων 830 είναι απροβλημάτιστα . Γιατί να παίρνεις δλδ ενα καινούργιο πινέλο και να γίνεται έτσι ? Και αυτό δεν έχει να κάνει με την κατηγορία τιμής . Στο κάτω κάτω και το 830 είναι απο τα ακριβότερα πινέλα χοίρου της semogue (πέραν του SOC) .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”