Ωmega no 45 - Ερωτήσεις

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Πριν μερικούς μήνες, κάπου είδα στο φόρουμ στις αγοραπωλησίες, ένα Ωmega no45 με μια υπέροχη περλέ κρεμ λαβή. Τότε δεν πρόλαβα.

Δεν κατάφερα να το βρω με αναζήτηση στο νετ, αλλά ούτε τον σωστό ολόκληρο κωδικό της εταιρίας. Με ενδιαφέρει λόγω της πανέμορφης λαβής. Μου αρέσει αυτό το κρέμ με τα ημιδιάφανα νερά, που έχει μια αίσθηση πολυτέλειας.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο? Και αν είναι βαριά η λαβή.

Ακόμη βρίσκω πολύ ενοχλητικό, να μην αναφέρεται πουθενά το βάρος ενός πινέλου στα ιντερνετικά καταστήματα. Μου αρέσουν οι σχετικά βαριές λαβές και ενώ είμαι ευχαριστημένος με τα πινέλα χοίρου που έχω, δεν μου "πάει" το πολύ ελαφρύ πλαστικό των 1066 και 80097.
Δεν ξέρω αν τα Vie long που μου αρέσουν σαν σχέδια, έχουν λίγο καλύτερες στον τομέα αυτό λαβές.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παναγιώτη καλησπέρα.Το συγκεκριμένο πινέλο το έχω . Είναι το πέμπτο από αριστερά όπως βλέπουμε στην φωτογραφία. Από τις πιο ωραίες και ποιοτικές λαβές, επιπέδου Simpsons. Η λαβή ήταν και λόγος που το αγόρασα.Η λαβή είναι αρκετά βαριά και με πολύ καλό ύψος. Το είχα αγοράσει από το Conaught Shaving στα 27.5 € με κάποια έκπτωση που είχε.



Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αυτό είναι το Omega 73645 γνωστό και ως Omega 45. Ανήκει στη σειρά Premium την οποία δεν έχω καταφέρει να βρω στην ιστοσελίδα της εταιρείας.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Eυχαριστώ κύριοι.
Στη σελίδα της Ωmega δεν υπάρχουν πλέον. Μάλλον καταργήθηκαν.
Στο Connaught δεν υπάρχουν πλέον, στο ebay το ίδιο από ότι είδα...
Κρίμα.

Το μόνο που βρήκα με όμορφη λαβή είναι το 63171 pure badger, αλλά δεν ξέρω από βάρος λαβής. Επίσης δε με ξετρελαίνουν πλέον οι φτηνοί χωρίς backbone ασβοί. Οι καλοί χοίροι είναι passpartout. ;)

Αν υπάρχει κανένα από Simpsons ή Vie long ή και από Κίνα μεριά, με παρόμοια ποιοτική λαβή, σε νορμάλ χρήματα, παρακαλώ προτείνετε...
Ήθελα κάτι που αργότερα να αξίζει να του περάσεις ένα καλό άλλο θύσανο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Πανέμορφο πινέλο το Νο45 !
ειδικά στην φωτό αυτή είναι...

Μακάρι να το βρείς κάπου
(και να μοιραστείς μαζί μας το link :cool4 )
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

natnat έγραψε:Το μόνο που βρήκα με όμορφη λαβή είναι το 63171 pure badger, αλλά δεν ξέρω από βάρος λαβής. Επίσης δε με ξετρελαίνουν πλέον οι φτηνοί χωρίς backbone ασβοί. Οι καλοί χοίροι είναι passpartout. ;)

Παναγιώτη αυτό που αναφέρεις είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία τρίτο απο δεξιά μετά την τοποθέτηση 26άρη θυσάνου Silvertip Grade A απο το TGN. Πολύ όμορφη λαβή (για αυτό το κράτησα κιόλας ) αλλά καμία σχέση με αυτή του No 45 ούτε σε βάρος , ούτε σε υψος (μόλις 4,2 πόντους) ούτε σε ποιότητα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

donP έγραψε:Πανέμορφο πινέλο το Νο45 !
ειδικά στην φωτό αυτή είναι...

Μακάρι να το βρείς κάπου
(και να μοιραστείς μαζί μας το link :cool4 )

Στην φωτό αυτή δεν φαίνεται το κανονικό του χρώμα.
Ο oversaturn επεξεργάζεται τις φωτό του και δείχνει πιο ροδαλό απ' ότι είναι στην πραγματικότητα .
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

aris22 έγραψε:
natnat έγραψε:Το μόνο που βρήκα με όμορφη λαβή είναι το 63171 pure badger, αλλά δεν ξέρω από βάρος λαβής. Επίσης δε με ξετρελαίνουν πλέον οι φτηνοί χωρίς backbone ασβοί. Οι καλοί χοίροι είναι passpartout. ;)

Παναγιώτη αυτό που αναφέρεις είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία τρίτο απο δεξιά μετά την τοποθέτηση 26άρη θυσάνου Silvertip Grade A απο το TGN. Πολύ όμορφη λαβή (για αυτό το κράτησα κιόλας ) αλλά καμία σχέση με αυτή του No 45 ούτε σε βάρος , ούτε σε υψος (μόλις 4,2 πόντους) ούτε σε ποιότητα.
Δε το είχα προσέξει Άρη.
Από ότι κατάλαβα δεν είναι βαριά πυκνή ρητίνη του 63171, είναι όμως αρκετά όμορφο. Χώρεσε 26άρης έ?!
Σε σχέση με του 45, μοιάζει παιχνίδι.
Προτάσεις σε αυτό το επίπεδο λαβής, παρόμοιας αισθητικής και τιμής?
Πριν αρχίσω να κάνω δοκιμές με βαρίδια, αερογράφους και πέρλες αυτοκινήτου σε παλιά VP λαβή? :)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Όχι ρε πούστη μου και ήθελα να το πάρω το πινέλο αυτό!!Δεν υπάρχει πουθενα??
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Δυστυχώς Ηλία. Σε ολα τα γνωστά καταστήματα που γνωρίζουμε δεν υπάρχει πλέον .Τώρα αν υπάρχει πουθενά κανένα ξεχασμένο.....Στην αναζήτηση στο Google πάντως δεν βγάζει τίποτε.
Το πινέλο που εχω είναι κιόλας συλλεκτικό ???? Yeah :dance3 :dance

Και 2 φωτό απο τότε που το πήρα.....

Εικόνα

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”