Τι χρησιμοποιείτε πιό πολύ; Πινέλο ασβού, χοίρου ή άλλο;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Πολλοί "παλαιότεροι" έχετε ήδη πινέλα χοίρου, ασβού, αλόγου, μικτά. Χρησιμοποιείτε κάποιο είδος περισσότερο ή και αποκλειστικά; Χρησιμοποιείτε ασβού για κρέμες και χοίρου για σαπούνια (ειδικά στα σκληρά); Μήπως κάποιο-α για αφρό σε μπωλάκι και άλλο-α για αφρό στο πρόσωπο; κοκ.
Εγώ μεχρι στιγμής άν και με 2 μόνον ένα NPV ασβού και το Ω 10018, είμαι πολύ ευχαριστήμένος από το NPV και με κρέμες και με σαπουνάκια. Και λιγότερο με το Ωμέγα, γιατί ναι μέν κάνει πολύ και καλό αφρό στο μπωλάκι, αλλά.....μετά, όταν τον απλώνω στο πρόσωπο, βλέπω πως τον "κρατάει" προς την λαβή, το Knot.
Έτσι σκέφτομαι να πάρω ένα SOC 2 Band που διάβασα καλές εντυπώσεις και να χρησιμοποιώ περισσότερο αυτό και το "χελωνάκι"....Εσείς; :winkcool
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Για άλογο δεν μπορώ να μιλήσω, καθώς δεν έχω (και δεν βλέπω την ανάγκη κιόλας να πάρω). Για τα υπόλοιπα, θα σου πω ότι είναι 2 διαφορετικές κατηγορίες, που δουλεύουν εξίσου καλά και έχουν τους οπαδούς τους.

Νια το έχω δηλώσει, έχω μια προτίμηση προς τους χοίρους επειδή δουλεύω περισσότερο με σαπούνια και έχω καλύτερο μασάζ. Αλλά αγαπάω και τους ασβούς, που δουλεύω αποκλειστικά και μόνο με κρέμες. Το μόνο μου θέμα είναι όταν χρησιμοποιώ το VP (pure) ψιλοτσιμπάει στο πρόσωπο, όχι βέβαια κάτι το τρομερό. Συνεχίζω όμως να το δουλεύω μια στις τόσες, γιατί ήταν το πρώτο μου πινέλο και έχει συναισθηματική αξία. Για το EJ (super) δεν έχω να πω και πολλά, μέρα με την νύχτα, τα χωρίζει τεράστια διαφορά. Απλά δεν το νοιώθεις το πινέλο.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Το πρώτο μου πινέλο ήταν ένα απλό Pure ασβού το οποίο τσίμπαγε τρελά και το πέταξα. Γενικότερα δεν τα βρήκα μαζί του. Στη συνέχεια επέλεξα τους χοίρους και πιο συγκεκριμένα τα Omega τα οποία για τις τιμές τους είναι άπαιχτα. (Omega 48, 98, 10065). Τώρα στρώνω ένα Semogue 2000 (χοίρος). Αν μπορούσα θα αγόραζα ένα silvertip που όλοι λένε πόσο μαλακές τρίχες έχει αλλά συμβιβάζομαι με τα omega και το Semogue.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Στην αρχη χρησιμοποιουσα χοιρους μετα πηρα ενα pure badger το οποιο με απογοητευσε οποτε για καποιο λογο αφορισα τους ασβους. Χρησιμοποιησα και πινελο απο αλογο, στην αρχη μου ψιλοαρεσε ομως στην πορεια η συμπεριφορα της αλογοτριχας με απογοητευσε και κατεληξε στα σκουπιδια (την λαβη την κρατησα) αρα παλι πισω στα γουρουνακια. Ολα αυτα μεχρι να δοκιμασω το πρωτο μου silvertip το οποιο και με αφησε αφωνο. Τωρα εχω κολλησει με το soc 2012 που ειναι μιξη. Γενικα απο εδω και περα χρησιμοποιω περισσοτερο τους ασβους μου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ποτε δεν μπόρεσα να συνηθίσω τους χοίρους. Η ικανοτητα του ασβού στην απορροφηση του νερου είναι μοναδική. Ασβος λοιπον σε οποιαδήποτε εκδοση.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλημέρα!
Νώντα έχουμε τα ίδια ακριβώς πινέλα, μόνο που ο ασβός έχει παροπλιστεί από πολύ καιρό! Δεν το αλλάζω το Omega μου, ειδικά τώρα που έχει γίνει απαλό!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Eχω συνολικά 24 πινέλα και είναι περίπου μοιρασμένα. Ξεκίνησα μόνο με ασβούς σε super και silvertip και μετά πήγα σε χοίρους και 2 band. Ουσιαστικά σε χοίρους έχω σχεδόν όλα τα semogue .
Σε pure δοκίμασα 2 πινέλα( το ένα omega) αλλά σταμάτησα γιατί δεν τα θεωρώ σπουδαία. Τα semogue όταν μαλακώσουν είναι εξαιρετικά και ειδικά με σαπούνια . Σε ασβούς θεωρώ τα best (ειδικά της Simpsons ) την καλύτερη κατηγορία σε σχέση απόδοσης τιμής. Έτσι έχω καταλήξει να δουλεύω τις κρέμες με ασβούς και τα σαπούνια με χοίρους.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν και ξεκίνησα ως φανατικός των ασβών τελικά χρησιμοποιώ περισσότερο χοίρους. Βέβαια δεν έχω και πολλά πινέλα, ποτέ δεν επένδυσα σε αυτό το κομμάτι του εξοπλισμού.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νώντα εγώ έχω δοκιμάσει πινέλα ασβού, χοίρου, ανάμικτα (πχ Semogue LE) και αλόγου.
Έχω καταλήξει σε ένα ή δυο πινέλα για κάθε συγκεκριμένη χρήση, π.χ.
Για ταξίδια, έχω το Semogue 620 ή το Muhle Synthetic.
Για κρέμες, ένα ασβού.
Για σαπούνια, διάφορα χοίρου.

Το θέμα είναι να δοκιμάσεις και να καταλήξεις μόνος σου μια και είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Εμένα συγκεκριμένα μου αρέσει να έχει το πινέλο scritch, δηλαδή να κάνει απολέπιση. Τα αγαπημένα μου είναι τα πινέλα χοίρου.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Εγώ μπορώ να πω ότι χρησιμοποιώ περισσότερο χοίρους από ότι ασβούς για τον λόγο ότι χρησιμοποιώ περισσότερο σαπούνια από ότι κρέμες. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ ασβούς σε σαπούνια πάρα μόνο αν είναι σχετικά μαλακά (πχ Cella).Εξαιρούνται τα 2band που δουλεύονται και με σκληρότερα σαπούνια. Γενικά είμαι της γνώμης να χρησιμοποιώ το ανάλογο πινέλο σε κάθε περίσταση. Ευχαριστιέμαι φοβερά τους ασβούς μου (βλέπε Simpsons) όταν χρησιμοποιώ τις κρέμες μου, αλλά κανένας ασβός δεν φτάνει την απόδοση των χοίρων στα σκληρά σαπούνια κατά την γνώμη μου.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”