Τι χρησιμοποιείτε πιό πολύ; Πινέλο ασβού, χοίρου ή άλλο;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ λόγω ευαίσθητου δέρματος προτιμώ τους ασβούς και τα συνθετικά τα μαλακά. Πέρα όμως από την επαφή με το δέρμα (που ο χοίρος σίγουρα μαλακώνει με τον καιρό την τρίχα του) η παραγωγή αφρού είναι θέμα χειρισμού που το καθένα έχει τον τρόπο του χωρίς βέβαια να παραγνωρίζεται η αφροπαραγωγική ικανόητα (και το κράτημα του αφρού) των μεγάλων χοίρων πχ 48 και 49 της omega (τι ωραία πινέλα!) η ακόμα και το 80080 που μου έχει μαλακώσει αρκετά, και που κατά την γνώμη μου υπερτερουν σε αυτόν τον τομέα των συνθετικών που με τη σειρά τους όμως έχουν άλλα πλεονεκτήματα. Που σημαίνει πάντα κατά την άποψή μου ότι σχεδόν όλα τα είδη τρίχας κάνουν για σαπούνι ή κρέμα ή ενδιάμεσα. Απλά διαφορετικό χειρισμό και τεχνική και περισσότερο ή λιγότερο σβούρισμα και πίεση. πχ προχθές δούλεψα μια χαρά ασβό silvetrip από τον fs με κνοτ 24 και εξαιρετικά μαλακό σύνολο (ίσως το πιο μαλακό από όσα έχω) με το mwf, και με λίγο περισσότερη πίεση και χρόνο τριψήματος έδωσε ένα απρόσμενα καλό αποτέλεσμα σε αφρό.
Ανακεφαλαιώνοντας ασβούς (super silvetrip machurian), αλλά και ενίοτε συνθετικά (simpsons και omega) που μου αρέσουν γιατί στεγνώνουν γρήγορα και δεν αλλάζουν χαρακτηριστικά οι τρίχες.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

εδώ και 10 χρόνια περίπου χρησιμοποιώ το παρακάτω πινέλο. Δεν ξέρω αν είναι καλής ποιότητας ή όχι, εμένα πάντως μου κάνει την δουλειά μια χαρά
Εικόνα
ένα πρόβλημα έχω μόνο, όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει χάσει ούτε μια τρίχα και γενικά δεν μου δίνει αφορμή να το πετάξω για να πάρω κάτι άλλο...... :D :D :D
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26392 times
Been thanked: 25867 times

Antonis έγραψε:Για άλογο δεν μπορώ να μιλήσω, καθώς δεν έχω (και δεν βλέπω την ανάγκη κιόλας να πάρω). Για τα υπόλοιπα, θα σου πω ότι είναι 2 διαφορετικές κατηγορίες, που δουλεύουν εξίσου καλά και έχουν τους οπαδούς τους.

Νια το έχω δηλώσει, έχω μια προτίμηση προς τους χοίρους επειδή δουλεύω περισσότερο με σαπούνια και έχω καλύτερο μασάζ. Αλλά αγαπάω και τους ασβούς, που δουλεύω αποκλειστικά και μόνο με κρέμες. Το μόνο μου θέμα είναι όταν χρησιμοποιώ το VP (pure) ψιλοτσιμπάει στο πρόσωπο, όχι βέβαια κάτι το τρομερό. Συνεχίζω όμως να το δουλεύω μια στις τόσες, γιατί ήταν το πρώτο μου πινέλο και έχει συναισθηματική αξία. Για το EJ (super) δεν έχω να πω και πολλά, μέρα με την νύχτα, τα χωρίζει τεράστια διαφορά. Απλά δεν το νοιώθεις το πινέλο.
Μετά από σχεδόν 4 χρόνια, ας δούμε τι έχει αλλάξει. Άλλη μια τρανή απόδειξη ότι αλλάζουν τα γούστα με τον καιρό. Είναι άλλωστε λογικό αυτό, αλλάζουν οι εμπειρίες και προχωράς παρακάτω. Είναι η φυσιολογική εξέλιξη της ζωής.

Πλέον έχω μόνο ασβούς στο οπλοστάσιο, με "χειρότερη" ποιότητα το super badger της Jagger. Από χοίρους έχω κρατήσει μόνο το επετειακό και αυτό για συναισθηματικούς και μόνο λόγους, το οποίο σχεδόν έχει παροπλιστεί και χρησιμοποιείται πολύ σπάνια. Μετά το κόλλημα με τους ασβούς, πισωγύρισμα δεν έχει.

Στο μόνο που είμαι σταθερός, είναι στην άρνησή μου με τα άλογα (οκ και τα συνθετικά δεν είναι στα πλάνα μου). Ακούω για άλογο και σκέφτομαι πόσα αστρικά έτη φωτός απέχουμε. Εδώ το επετειακό (2014) είναι 70/30 (χοίρος/άλογο) και η επίδραση του 30% του αλόγου είναι εμφανής και αποτρεπτική για μένα. Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλύτερο και θα το χρησιμοποιούσα έστω λίγο συχνότερα, αν ήταν καθαρός χοίρος.

Αλλά και πάλι, σαν τους ασβούς δεν έχει...
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Καλημέρα σε όλους
Μιας και νεοεισερχόμενος στο χώρο, ήθελα να ρωτήσω αυτό που χοντρικά κατάλαβα:
Με σαπούνι πάει πιο πολυ ο χοίρος και με κρέμα ο ασβός;
Ευχαριστώ.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ή με όλα παει το συνθετικό ;)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27973 times
Been thanked: 29281 times
Ηλικία: 64

Stathis έγραψε:Καλημέρα σε όλους
Μιας και νεοεισερχόμενος στο χώρο, ήθελα να ρωτήσω αυτό που χοντρικά κατάλαβα:
Με σαπούνι πάει πιο πολυ ο χοίρος και με κρέμα ο ασβός;
Ευχαριστώ.
Στάθη, δεν είναι θέμα χοίρου ή ασβού, ή συνθετικού, αλλά θέμα backbone του πινέλου, δηλαδή πόση αντίσταση έχει ο θύσανος, που εξαρτάται και από την διάμετρο στην βάση του και από το μήκος της τρίχας αλλά και την πυκνότητά του.

Σαπούνια triple milled (Τα περισσότερα εγγλέζικα, Klar, Varesino, τα σκληρά Valobra κλπ) απαιτούν δυνατό πινέλο γιά να κάνουν αφρό γρήγορα και αποτελεσματικά.

Μαλακά σαπούνια (τα περισσότερα Ιταλικά, artisan σαπούνια) χρειάζονται λιγότερο backbone, ενώ οι κρέμες δουλεύονται με οποιοδήποτε πινέλο (έστω και με ελάχιστο backbone).

Τέλος όσον αφορά την σύνθεση και την ποιότητα της τρίχας του πινέλου, αυτό είναι καθαρά θέμα αισθητικής και κυρίως χρημάτων. Οτι αρέσει στον καθένα και φυσικά ότι μπορεί να πληρώσει. ;)

just my two cents....
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26392 times
Been thanked: 25867 times

Χονδρικά, είναι έτσι όπως τα λες. Αλλά πολύ χονδρικά, καθώς στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι.

Υπάρχουν ποιότητες ασβών, που μπορεί να δουλέψουν πολύ άνετα ένα σαπούνι και οι κρέμες μπορούν πανεύκολα να δουλευτούν με χοίρους. Αυτό που κατά κανόνα ισχύει είναι ότι με τα σαπούνια (και πιο συγκεκριμένα με τα σκληρά σαπούνια) είναι ότι θέλουμε κατά κανόνα να υπάρχει μια σχετική ακαμψία στην τρίχα, ώστε να μπορεί να φορτώσει πιο εύκολα το πινέλο από το σαπούνι. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, ένας πολύ γενικός διαχωρισμός λέει ότι με τους χοίρους δουλεύουμε πιο εύκολα τα σαπούνια, γιατί δεν έχουν τόσο πολύ ευκαμψία. Αλλά και πάλι, αυτό είναι σχετικό όπως είπα. Με τα two-band (ασβοί) πινέλα, επειδή ακριβώς συνδυάζουν την ακαμψία αλλά και την απαλότητα της τρίχας εγώ προσωπικά δουλεύω άριστα όλα τα σαπούνια.

Για αρχή πάντως, επειδή οι ασβοί και πιο ακριβοί είναι και δουλεύουν διαφορετικά δίνουν διαφορετικά τον αφρό νομίζω ότι ένας νεοεισερχόμενος είναι καλύτερα να ξεκινήσει με χοίρο. Και πιο φτηνοί είναι και η τρίχα τους μαλακώνει με τον καιρό και την χρήση και είναι πιο εύκολοι στην δημιουργία και έλεγχο του αφρισμού για έναν αρχάριο.
sakis11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 05 Σεπ 2020, 10:56
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 28 times

Ασβου
Ασβος Ξυρισματος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Οκτ 2020, 21:52
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Μετα απο καμιά τριακοσαρια ξυρίσματα έχω να πω οτι μέχρι στιγμής κερδίζουν οι ασβοί ξεκάθαρα. Τα συνθετικά δεν εχω καταφέρει να τα συμπαθήσω, εκτός ίσως απο ενα kent. Πέρασαν plissoft, γερμανοί, πορτογάλλοι κ Κινέζοι κ δεν ακούμπησαν.

Γουρουνάρες i like. δεν εχω επαρκές δείγμα γιατί εκτός απο ένα λίγο πιο ποιοτικό, τα άλλα γρουν μου ήταν σχεδόν basic. To soc πάντως μου άρεσε με βαριά σαπούνια. Επίσης, έχει παίξει τόση εναλλαγή που δεν ειμαι σίγουρος οτι έχουν μαλακώσει όσο πρέπει. Θα τα δουλέψω περισσότερο..

...και κάθε φορά που το λέω αυτό, πιάνω εναν ασβό :D :dance: εναν ωραίο backbonάτο, κοντότριχο simpsons ή το πρώτο κ αγαπημενο soc 2 band. Ακόμα κ ένα yaqi που δεν μ αρέσει πολύ γιατί είναι θηρίο, παίρνει τις ευκαιρίες του. Πάει το χέρι μόνο του ρε γμτ.. Φαντάσου τι έχει να γίνει αν καταφέρω κανέναν πιο εκλεκτό.. 3 φορές τη μέρα θα ξυρίζομαι

Καταλήγω οτι τείνω προς τα πιο συμπαγή, μαλακά αλλά με αρκετή αίσθηση bulbs, 21-24 με ελαφρώς μακρυά λαβή για μπωλάκι. Ονειρεύομαι ένα super duper Μ7 ή ενα shavemac.

Ολα αυτά βέβαια αναθεωρούνται εκ καιρώ και με την πάροδο της τρίχας, αλλα μέχρι στιγμής το nick μου δικαιώνεται. θα ήθελα να δοκιμάσω κ ενα πόνυ να δω τι παίζει. Αν είναι αξιόλογο ή αν βρω το υπερ-γουρούνι, θα επανέλθω
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
3
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Έχοντας δοκιμάσει χοίρου, ασβού και συνθετικό μπορώ να πω με διαφορά ότι οι ασβοί είναι τοπ για μένα. Πέρα από τα όποια πλεονεκτήματα έχουν, σε σύγκριση με τα συνθετικά έχουν περισσότερο ψυχή και σε σχέση με τους χοίρους απλά έχουν αυτή την πολυτελή αίσθηση, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.
Chaos is a ladder.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”