Semogue Owners Club 2 Band Badger

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Απέκτησα το εν λόγω Semogue από τον luxe (Γιώργο), του οποίου η βοήθεια ήταν πολύ χρήσιμη στο να επιλέξω ανάμεσα στα πολλά και καλά πινέλα που μου έδειξε. Το βασικό κριτήριο ήταν ο συνδυασμός ύψους θυσάνου (loft 53mm περίπου), πάχους στη βάση του θυσάνου (knot 34mm) και μήκους και πάχους λαβής (57mm). Να σημειώσω εδώ ότι προτιμώ τις πιο μεγάλες λαβές όπως πχ αυτές στα Omega 49 και Semogue 1800 για αυτό πήγα και στο συγκεκριμένο. Σημαντικός παράγοντας ήταν και η τιμή βέβαια επειδή στα χαρακτηριστικά αυτά, τα πολύ καλά Simpsons που μου έδειξε ο luxe ξέφευγαν αρκετά, έως πολύ, για μένα. Ακόμη και αυτό το 2-Band Badger βέβαια δεν είναι κάτι που θα το χαρακτήριζα φθηνό για εισαγωγή στους ασβούς, αλλά χαίρομαι που το απέκτησα.

Να σημειώσω επίσης ότι πρόκειται για το πρώτο πινέλου ασβού που αποκτώ, οπότε οποιαδήποτε σύγκριση γίνεται με βάση την προϋπάρχουσα εμπειρία σε πινέλα χοίρου. Επομένως ζητώ την κατανόηση των πιο έμπειρων μελών μας. Βεβαίως κάθε σχόλιο είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτο.

Πριν να γράψω οτιδήποτε άλλο, να πω ότι στην επιλογή πινέλου είναι βασικό (κατ' εμέ) να το πιάσει κανείς στα χέρια του επειδή από τις φωτογραφίες δεν είναι εύκολο να κριθούν τα σχετικά μεγέθη. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν εξέτασα σε αυτή τη φάση άλλες εναλλακτικές όπως πχ τα New Forest.

Το εν λόγω πινέλο λοιπόν. Οι βασικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής:
-Έχει πολύ καλά μεγέθη όπως προείπα, ιδιαίτερα όσον αφορά το ύψος και το πάχος του θυσάνου που μου ταιριάζει πολύ καλά στο πρόσωπο. Τα πινέλα χοίρου Senogue που δοκίμασα έχουν είτε ψηλότερο θύσανο (1800, 830), είτε λεπτότερο (610, 620). Η λαβή του είναι πολύ βολική όντας ελαφρά μεγαλύτερη και παχύτερη από αυτή του 1800. Δεν μπορώ να πω ότι το ξύλο (γενικώς) είναι το αγαπημένο μου υλικό για τέτοια πινέλα, αλλά το συγκεκιμένο (κερασιά) είναι πολύ όμορφο. Ελπίζω να αποδειχτεί και ανθεκτικό. Εάν είχα επιλογή ίσως το έπαιρνα με ακρυλική λαβή σαν αυτή που έχει πχ το LE 2012 (αυτό έχει τρίχες και χοίρου και ασβού).
-Ο θύσανος είναι πολύ πυκνός και φαίνεται ποιοτικός. Καμία σχέση με τα προαναφερθέντα πινέλα χοίρου της ίδιας εταιρείας σε πυκνότητα (αλλά επίσης πολύ καλά σε ποιότητα. Έχω ήδη άλλα τέσσερα Semogue χοίρου).
-Κρατάει πολύ περισσότερο νερό από τα πινέλα χοίρου. Επίσης καμία σύγκριση.
-Η ραχοκοκαλιά είναι τέτοια που επιτρέπει και τη χρήση με κρέμες και με σαπούνια (βασικό για μένα). Είδα άλλα εξαιρετικά πινέλα ασβού, που όμως ήταν πολύ μαλακά για μεικτή χρήση.
-Το φόρτωμα με σαπούνι (πχ Tabac) είναι πολύ εύκολο. Κρατάει το υλικό περισσότερο στο πάνω μέρος του και κάνει εύκολα αφρό στο μπολ -όταν βρει κανείς το πόσο νερό χρειάζεται. Υποψιάζομαι ότι θα είναι καλό και για face lathering.
-Είναι απαλό στο πρόσωπο ως ασβός, χωρίς όμως να απλώνει πολύ (δεν είναι floppy) και δουλεύει καλά τόσο με κυκλικές όσο και με ίσιες κινήσεις. Είναι βέβαια καινούργιο ακόμη αλλά ο θύσανός του, όπως είπα, με βολεύει.
-Στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα από έναν αντίστοιχο χοίρο.

Γενικά (και ειδικά) είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής αφού έχει καλό μέγεθος σε όλα, είναι απαλό και ταυτόχρονα πυκνό (dense), με καλή ραχοκοκαλιά, κάνει για κρέμες και για σαπούνια, για δημιουργία αφρού και σε μπωλ και στο πρόσωπο. Βλέπω να γίνεται το βασικό μου πινέλο.

:-)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Γιώργο να το χαρείς !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Το πινέλο είναι πάρα πολύ καλό και αν υπολογίζουμε και την τιμή του θα έλεγα πως είναι άριστο.
Πολύ καλή επιλογή, να το χαίρεσαι.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Σας ευχαριστώ πολύ, ο θύσανος έχει αρχίσει να φουντώνει όμορφα μετά τις πρώτες δύο χρήσεις.

Εικόνα

:-)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Και σε καμιά 10αριά ξυρίσματα θα μαλακώσει και άλλο ο θύσανος. Εμένα στα πρώτα ξυρίσματα με ψιλοτσιμπούσε. Μετά έστρωσε.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Άρη μέχρι στιγμής έχω κάνει ένα "δοκιμαστικό" (test lather) με Proraso πετυχαίνοντας μάλιστα καλύτερο αφρό από ό,τι με άλλα πινέλα και ένα ξύρισμα με Tabac. Οπότε οψόμεθα :-)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Γιώργο οσο περνάει ο καιρός θα σου αρέσει και περισσότερο το πινέλο. Εγω στην αρχή άκουγα απο ολους οτι είναι all around πινέλο, αλλά στην συνέχεια το διαπίστωσα και μόνος μου...... :megagrin Θες αφρό στο μπόλ? no problem....Θές να κάνεις face lathering ?? no problem too...θα δεις οτι οσο περνάει ο καιρός θα γίνεται και καλύτερο.Θα μαλακώσει και άλλο (παραμένοντας όμως στιβαρό το backbone) θα βγάζει τον αφρό καλύτερα κλπ κλπ. Πάρα πολύ καλή επιλογη!
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ο συνονόματος τα είπε όλα. Εγώ ξεφορτώθηκα ότι πινέλο είχα κ κράτησα μόνο αυτο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Εμένα πάλι δε μου έχει κάτσει αυτό το πινέλο.
Θα του δώσω μερικές ακόμη ευκαιρίες και αν συνεχίσει να μη με βολεύει, bye-bye.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Βαγγέλη και εμένα με τσιμπούσε στην αρχή και κρατούσε μέσα του αφρό (τα είχαμε πει και στην συνάντηση που είχες έρθει) αλλά απο εκει και πέρα βελτιώθηκε πολύ. Βέβαια το πινέλο που με καλύπτει 100% και ανταποκρίνεται πλέον σε ολες τις απαιτήσεις μου είναι το Simpsons σε best .- (απο ασβούς) Δεν θέλω τίποτε περισσότερο απο αυτό!
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”