Semogue Owners Club 2 Band Badger

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Λαβή SOC με τα θετικά ενός εξαιρετικού ασβού.... Φαίνεται πολλά υποσχόμενος συνδυασμός.......

Χμμμμμμμμμμ....Υπαγε οπίσω μου καταναλωτικέ σατανά........
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Σιγά που δεν θα το πάρεις Βασίλη 8)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Είχα την ευκαιρία χτες να παίξω με το 2band του φίλου dpatiris. Επιτρέψτε μου τη καταγραφή ορισμένων σκέψεων, όπως μου έρχονται ανάκατες με τη μία αυτή χρήση...

Από πρακτικής πλευράς, το πινέλο είναι τέλειο, τελεία και παύλα. Τα εργονομικά του είναι εξαιρετικά, η λαβή του σε ιδανικό μέγεθος και με τον τέλειο σχεδιασμό για το χέρι μου (αναμενόμενο αυτό, από την εμπειρία μου με το soc bristle).
Η συνολική ποιότητα κατασκευής του, αψεγάδιαστη.
Το μέγεθός του είναι τέτοιο που δουλεύει με την ίδια άνεση τόσο στο μπολ όσο και στο πρόσωπο. Το δοκίμασα στο μπολ και άφρισε τάχιστα, πανεύκολα και απροβλημάτιστα. Μάλιστα, με λιγότερο φόρτωμα απ' ότι χρειάζεται το δικό μου soc bristle: χρησιμοποίησα το synergy gondolier και με 10 - 15" φόρτωμα μου έδωσε λίγο πιο πλούσιο αφρό απ όσο μου δίνει το soc bristle με 25" φόρτωμα!
Ο θύσανός του είναι αρκετά ιδιαίτερος για ασβός: πάρα πολύ πυκνός, στρογγυλός και με ισχυρο (πολύ ισχυρό!) backbone.

Ωστόσο, στο πρόσωπο το πινέλο με μπέρδεψε. Το φανταζόμουν κάπως διαφορετικό.
Όταν ακούς "ασβός", συνήθως φαντάζεσαι κάτι μαλακό, ακόμη κι αν τσιμπάνε κάπως οι άκρες του. Τα tips του 2band σε καμία περίπτωση δεν τα λες μαλακά (αισθάνθηκα ότι τσιμπάνε στα επίπεδα ενός pure badger), γεγονός που σε συνδυασμό με το πάρα πολύ ισχυρό του backbone (που σε αναγκάζει να ασκείς πίεση για να απλώσεις τον αφρό στο πρόσωπο) δημιουργούν μια αίσθηση τραχύτητας. Σαν σύνολο, μου φάνηκε πολύ πιο τραχύ από το soc bristle (το οποίο αν μουλιάσει καλά, έχει από τα πιο μαλακά γουρουνίσια tips). Θα αλλάξει αυτή η τραχύτητα με την χρήση; Δεν το ξέρω...

Πέρα από την τραχύτητα ωστόσο, το πινέλο δουλεύει εξαιρετικά. Δεν κρατάει τον αφρό, τον απλώνει και με κυκλικές και με σπατουλαριστές κινήσεις, φορτώνει και αφρίζει πανεύκολα, είναι ιδανικό τόσο για μπολ όσο και για πρόσωπο.

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα πρακτικά all around πινέλο, το οποίο όμως έχει μια... κρίση ταυτότητας: είναι ένας ασβός που θα ήθελε να είναι γουρούνι!! Αν ήταν πιο μαλακό, θα δικαιολογούσε την διπλάσια τιμή του σε σχέση με έναν ιδανικό χοίρο όπως πχ το soc bristle. Όντας όμως τόσο σκληρό και scrubby, η αίσθηση που τελικά μου άφησε μου φάνηκε κάπως πιο άγρια από τα γουρούνια.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα πόστ υπάρχει αυτή η τραχύτητα και το ελαφρύ τσίμπημα ειδικά στην αρχή οταν το πινέλο δεν είναι στρωμένο. Το τσίμπημα θα εξαφανιστεί μετά απο 15 περίπου χρήσεις αλλά το στιβαρό backbone θα παραμείνει. Είναι τι ζητάει κανείς απο ενα πινέλο ασβού . Εμένα αν και μου αρέσει σαν πινέλο και το χρησιμοποιώ κανονικά εντούτοις η τρίχα best της Simpsons μαζί με το New forest 2 band είναι αυτή που με καλύπτει 100% ως προς την προτίμηση μου σε πινέλα ασβού . Δεν εχω σκληρά γένια οπότε το έντονο μασάζ με οχι τόσο μαλακή τρίχα για να μαλακώσουν τα γένια δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σαφεστατα Αρη, εξαρταται απο το τι ζηταει κανεις....
Το πινελο ειναι πολυ κλο, δεν το συζηταμε. Αυτο που διερωτομαι εγω ειναι γιατι να το προτιμησει κανεις σε σψεση με το soc boar, αφου εν τελει η ξυριστικη εμπειρια που προσφερουν και τα δυο ειναι παρομοια (απο τη στιγμη που θα εξαφανιστει το τσιμπημα)... Φιλοσοφικες ερωτησεις...!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ απόλυτα με τον Άρη γιατί και εγώ δεν έχω τόσο σκληρά γένια,αλλά εκτός αυτού όταν έχεις ένα ασβό με γερό knot κάνει τα πάντα,και με κρέμα και με σαπούνι.
digibill έγραψε:Αυτο που διερωτομαι εγω ειναι γιατι να το προτιμησει κανεις σε σψεση με το soc boar, αφου εν τελει η ξυριστικη εμπειρια που προσφερουν και τα δυο ειναι παρομοια (απο τη στιγμη που θα εξαφανιστει το τσιμπημα)... Φιλοσοφικες ερωτησεις...!
Μήπως για την διαφορά της τρίχας; ;)

1) Γιατί όπως και να το κάνουμε ένας ασβός με ένα χοίρο δεν κρατούν την ίδια ποσότητα νερού.
2) Και σαφώς δεν έχουν και τον ίδιο θύσανο, του ασβού είναι πολύ ποιο πυκνός,και κρατάει ποιο πολύ νερό και χτυπάς τον αφρό σε λιγότερο χρόνο,σε άλλους αρέσουν τα σαπούνια που τα σχετίζουν άμεσα με χοίρο,και σε άλλους οι κρέμες,που τα δουλεύουν με ασβό.
3) Είναι και θέμα γούστου-επιλογής που για τον καθένα αλλάζει φίλε μου.
4) Μου αρέσουν οι φιλοσοφικές συζητήσεις Βασίλη... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Δεν έχω το SOC 2-Band, αλλά έχω το Semogue 2013 Barbear Classico "Texugo" Limited Edition, το οποίο είναι ίδιες τρίχες με του 2-band σε πιο βραχύ θύσανο, διαμέτρου 22 mm (έναντι 24mm του SOC) σεταρισμένο στα 50 χιλιοστά ύψος (έναντι των 51mm).
Ισως να είναι και κατά τι πυκνότερο, λόγω LE edition, δεν ξέρω. Επίσης στο Texugo είναι βραχύτερη και η λαβή, δίνοντας ακόμη πιο κόμπακτ κράτημα. Είναι ένα μικρό, δυνατό πινέλο.
Αρα πιο δυνατό backbone, και λόγω συνολικού μικρότερου μήκους πιο ευέλικτο και ιδανικό για facelathering.

Ταυτόχρονα, έχω το SOC χοίρο και το 2013 Barbear Classico "Μistura" Limited Edition, ακριβώς ίδιο με το Τexugo σε σετάρισμα, με τρίχες 2-band Finest Badger συν Premium 90% tops boar.

Από τη συγκριτική εμπειρία (περιορισμένη πάντως, μερικοί μήνες, και πάντως όχι στοχευμένη) προκύπτει:

• Ο χοίρος SOC είναι ο πιο ευλύγιστος, είναι εύχρηστος και πασπαρτού. Απαλός τώρα που έστρωσε. Τυπικό δείγμα κορυφαίου χοίρου.
• Ο μιγάς Mistura είναι ιδανικός για facelathering. Πολύ εύχρηστος. Οργώνει τα σαπούνια και αποδίδει εξίσου καλά με κρέμες. Τσιμπάει λίγο. Εχει προσωπικότητα. Αλλωστε ελάχιστοι κατασκευαστές βγάζουν πια τέτοια πινέλα, εξ ου και είναι περιζήτητα από αρρωστάκια του ΠΞ.
• Το Τexugo 2-band τα κάνει όλα και άριστα. Τσιμπάει πολύ λίγο, αν το πιέσεις. Σε σχέση με τον χοιροασβό δεν έχει μεγάλες διαφορές στη συμπεριφορά. Εντάξει, κρατάει περισσότερο νερό και αφρό, αλλά όχι συγκλονιστικές διαφορές. Οταν ξυρίζεσαι γρήγορα (και ΠΑΝΤΑ κάνεις γρήγορα με *τέτοια* πινέλα), δεν αντιλαμβάνεσαι μικροδιαφορές.

Σε περαιτέρω σύγκριση με άλλα:
Το Texugo δεν μoιάζει καθόλου με τα πολυτελή ή μεσαία silvertip βρετανικής ή και γερμανικής σχολής, με τα οποία είμαι εξοικειωμένος (EJ, Rooney, Vulfix, Muhle, Omega), με εξαίρεση ένα θηριώδες υπερπυκνό Shavemac.
Kατά κάποιο τρόπο, το 2-band Texugo έχει χαρακτήρα Semogue, δηλαδή χαρακτήρα… χοίρου!
Bέβαια το σετάρισμα του (πολύ βραχύς και πυκνός θύσανος) παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά σε αντίστοιχα βραχύσωμα silvertip Muhle και Ωμέγα δεν παρατηρούνται τέτοια χαρακτηριστικά δύναμης και μικροτραχύτητας ούτε κατά διάνοια.

Να πω ότι θεωρώ τυπικό Semogue το SOC χοίρο και το μοναδικό 2000, αλλά και το σπάνιο Mistura. Αρα και το εν λόγω είναι ένα τυπικότατο, μοναδικό Semogue, πρώτα και πάνω απ΄όλα.
Σημειωτέον, όμως, ότι πλην του Texugo δεν έχω πείρα με ασβούς Semogue…
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Σήμερα απέκτησα το ένα λόγω πινέλο απο μέλος του φόρουμ. Έχει κάνει μόνο δυο ξυρισματα απ ότι είπε. Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για το στρώσιμο, ή ξεκινάω και το δουλεύω κανονικά ;
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Καλορίζικο! Τρομερό πινέλο! Θα μπορούσε να ήταν το μοναδικό πινέλο θα είχα. Εγώ όλα τα πινέλα τα κάνω απλώς 2-3 πλυσίματα με σαπούνι ξυρίσματος και μπαίνουν στο rotation. Το soc έχει πολύ μικρή περίοδο στρωσίματος.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσίασε και μόνο που το κράτησα. Με βλέπω να μπαίνω απ ευθείας στο ξύρισμα πρωί πρωί !
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”