Semogue Owners Club 2 Band Badger

Panagiotis14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 10 Σεπ 2013, 13:24
10
Been thanked: 2 times

Πολύ όμορφο πινέλο σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω μιας και το τελευταίο καιρό ψάχνω να αγοράσω ένα.
nikos.a

Πριν απο 2 εβδομαδες περιπου, αγορασα απο τον Γιωργο το εν λογω πινελο, με λαβη απο ξυλο οξιας. Ωραια και η αλλη λαβη, απλα αυτη μου εκατσε καλυτερα στο ματι. Πολυ προσεγμενη και με ωραια νερα στην επιφανεια της. Οι διαστασεις του πινελου ειναι οι ιδανικες. Ειναι το πρωτο μου πινελο ασβου, μιας και απο τους χοιρους ημουν καλυμενος( νομιζα τουλαχιστον). Ηθελα και μια εμπειρια απο κατι διαφορετικο. Αρχικα οι τριχες του φαινονται σκληρες. Στην πρωτη επαφη με χλιαρο νερο, το πινελο αρχισε να "ανοιγει" σιγα σιγα, να μαλακωνει εντυπωσιακα, ρουφωντας ταυτοχρονα νερο. Eχασε μονο μια τριχα. Επομενη σταση στο αγαπημενο μου κρεμοσαπουνο Cella, οπου 30 στροφες ηταν υπεραρκετες. Aκολουθησε face- lathering και εκλπηκτικο χαιδεμα στο προσωπο απο μεριας πινελου. Aφρος πηχτος, δυνατος και με διαρκεια. Μετα το ξυρισμα και το πλυσιμο του εξοπλισμου, το εβαλα στη διπλη βαση Semogue να στεγνωσει. Ο χρονος στεγνωματος ηταν πολυ μικροτερος απο ενα πινελο χοιρο. Το πινελο ανοιξε και στο επομενο ξυρισμα ηταν ακομη πιο μαλακες οι τριχες του, κανοντας το ξυρισμα πραγματικη απολαυση. Στα επομενα ξυρισματα που ακολουθησαν το πινελο εγινε ακομη καλυτερο. Περα απο την μια( !) τριχα που εχασε στο πρωτο ξυρισμα, στα υπολοιπα δεν εχασε ουτε μια. Εχω πραγματικα εντυπωσιαστει απο το πινελο και απο τα χαρακτηριστικα του. Πλεον μαζι με το 1305 και το 1470, εχω τρια Semogue και η εταιρια αυτη για μενα ειναι value for money στο χωρο. Ακομα και τα οικονομικα της πινελα, κανουν πολυ καλη δουλεια. Δεν λεω οτι τo SOC 2 BAND, ειναι φθηνο, αλλα ουτε και εισαγωγικο πινελο. Για μενα ομως, αξιζει τα λεφτα του. Οποιος το παρει, θα ανταμειφθει με εντυπωσιακα ξυρισματα αλλα και με ενα πολυ ομορφο πινελο στον εξοπλισμο του, με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Χρήστο το πινέλο στο οποίο αναφερόμαστε είναι ασβού....Εσυ αν δεν κάνω λάθος έχεις το Semogue Owners Club bristle (χοίρου ) Ενω εδω μιλάμε για το Semogue Owners Club 2 Band Badger (ασβού ) Το συγκεκριμένο βέβαια δεν είναι ενα απλό πινέλο ασβού αλλά είναι και 2 band , δηλαδή οι τρίχες είναι απο συγκεκριμένο σημείο του ασβού.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Χτες το παρέλαβα και εγώ.
Πλύθηκε λίγο σε σαπουνάκι και νερό , το ξέπλυνα και ξεκίνησα "μάχη" :!@#! με την cella .
Η μάχη άδικη για τη cella, πολύ γρήγορα μάζεψε το σαπούνι που χρειαζόταν και μετά στριφογύρισμα στο μπωλ και τάχιστα είχα αφρό-κρέμα που έφτασε για τρία περάσματα και περίσσεψε άρα λιγότερη cella tην επόμενη .
Με το οmega 48 aργούσα να φτιάξω τέτοιο αφρό και όχι τόσο πλούσιο .
Στο πρόσωπο πολύ καλό αλλά σίγουρα θα μαλακώσει κι άλλο .
Η λαβή του υπεράνω κριτικής άψογη και πολύ ωραία η cherry wood.
Όταν το παράγγειλα σκέφτηκα ότι πληρώνω πολλά για ένα πινέλο (είχα πληρώσει 10 ευρώ για το omega) 64,5 ευρώ .
Όμως πιστεύω πως τα αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο σεντ.
Να είχει και ένα ωραίο κουτάκι και όχι ένα απλό διάφανο κυλυνδρικό .
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

" Να είχε και ένα ωραίο κουτάκι και όχι ένα απλό διάφανο κυλυνδρικό "

Kαλορίζικο. Μάλλον σκέφτηκαν πως απο τη στιγμή που δε χρειάζεται - και δε πρέπει - τα πινέλα να κλείνονται σε κουτιά,( άλλο πράγμα να θες θήκη για να το πάρεις μαζί σου σε ταξίδι, αλλά και πάλι όταν ξυρίζεσαι εκεί που θα'σαι μετά θα το χεις πάλι έξω ), ας το δώσουμε με το μικρότερο δυνατόν επιπλέον κόστος και ας περάσουμε και υποσυνείδητα το μήνυμα πως το περιεχόμενο είναι που μετράει ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Μόλις εχθές έκανα το άλμα... τέρμα το OMEGA 81569...

Ασβός κύριοι! , και μάλιστα ο SOC 2-band badger. Οι έμπειροι καταλαβαίνετε για τι άλμα/διαφορά μιλάμε

Δεν βρίσκω το λόγο να προσθέσω επιπλέον εγκωμιαστικά σχόλια. Όσα διάβασα από εσάς εδώ στο φόρουμ επαληθεύονται όσο χρησιμοποιώ το εν λόγω πινέλο. ( Η συμβολή του φόρουμ στην επιλογή του υπήρξε καθοριστική :thnx )

Προσωπικά δε βρήκα καθόλου δυσάρεστη ή έντονη τη μυρωδιά του μετά το πρώτο του βρέξιμο, παρ' όλα αυτά ακολούθησα την παρακάτω διαδικασία:
πλύσιμο με νερό,
πλύσιμο με νερό+υγρό σαπούνι πιάτων,
μούλιασμα σε διάλυμα νερό+λίγο σαπούνι ~15min και καλό ξέπλυμα,
test lathering με Proraso red ss
αναμονή με τον αφρό για 'κανα 2-ωρο
στέγνωμα σε βάση (θύσανος προς τα κάτω)

Με το πέρας του στεγνώματος (σε χρόνο ρεκόρ σε σχέση με τον χοίρο μου), η αρχική μυρωδιά του είχε σχεδόν καλυφθεί από εκείνη της κρέμας (που δεν είναι απαλή αλλά δε φημίζεται και σαν η εντονότερη).

Κατά τη διαδικασία του test lathering δεν πίστευα στα μάτια μου πόσο γρήγορα (> 60 sec) και εύκολα έφτιαξα τον ποιοτικότερο αφρό που έχω ως τώρα πετύχει. Ιδιαίτερη εντύπωση μου προκάλεσε όχι μόνο η ποιότητα του αφρού (σε σχέση με το OMEGA 81569) αλλά και πολύ εντονότερη ανάδειξη του αρώματος της κρέμας.

Τέλος, λίγες φώτο, από τα στάδια του της προετοιμασίας του...
P1130673_small.jpg
P1130675_smal.jpg
P1130680_small.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλορίζικο !

Εύχομαι πολλά απολαυστικά latherings !

Μία μικρή παρατήρηση. Τα πινέλα μου τα πλένω με σαμπουάν στην αρχή και όχι με υγρό πιάτων. Δε ξέρω αν είναι καλύτερο ή δεν έχει σημασία αλλά μου μοιάζει πιό σωστό τις τρίχες να τις ...λούζω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Καλοφόρτωτο Διονύση! Είναι ένα κουκλί. Ξέρω οτι το έψαξες πολύ πριν το αγοράσεις και είμαι βέβαιος οτι θα σε ανταμείψει για την εμπιστοσύνη που του έδειξες...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Καλορίζικο Διονύση, έκανες μια πολύ καλή επιλογή.
Εύχομαι να το ευχαριστηθείς με καλά ξυρίσματα !!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, το ευχαριστιέμαι τόσο που δε μπορώ να το γράψω...

Αποτελεσματικότητα σε όλο το μεγαλείο, γρήγορα εύκολα απολαυστικά υπέροχο αφρό (και σας μιλά αρχάριος του ΠΞ με αντίστοιχου επιπέδου τεχνικές). Κυρίως απολαμβάνω την ανάδειξη των αρωμάτων των σαπουνιών που χρησιμοποιώ, σήμερα ευωδίασα το μπάνιο με σαπούνι (Proraso white) που νόμιζα ως σήμερα ότι ήταν scentless :hystericalbs1

Ηλία σε ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση, δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα και μου ακούγεται πολύ λογικότερο από αυτό που διάβασα εδώ και τελικά υλοποίησα

Δηλώνω ενθουσιασμένος με το πινέλο αν και λόγω απειρίας δε νομίζω ότι μπορώ να βρω για την ώρα σημεία (θετικά ή αρνητικά) που να χρήζουν αναφοράς

Καλή συνέχεια σε όλους
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”