Semogue Owners Club Bristle cherry wood

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μετά από περίπου 5 μήνες (σχεδόν αποκλειστικής) χρήσης του SOC bristle, έχει ανοίξει σαν ταβανόβουρτσα... Παρατηρώ όμως στην εξωτερική στοιβάδα τριχών, μερικές τριχούλες να έχουν σπάσει στη βάση τους και να κρέμονται στο πλάι, όπως αυτές που φαίνονται στη φωτό:

Εικόνα

Μια στο τόσο (ίσως μια φορά το μήνα) χάνει και κάποια τρίχα.
Είναι φυσιολογικά όλα αυτά; Τα έχετε παρατηρήσει και οι παλιότεροι κάτοχοί του, ή μήπως το ζορίζω εγώ άτσαλα;
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά γενικώς απότι έχω διαβάσει είναι πολύ λογικό να χάνει τρίχες.....
Το Semogue 1250 που έχω, μου χάνει τόσο συχνά όσο λές τρίχες (ίσως και πιο συχνά) όπως επίσης έχει και 1-2 τρίχες απομακρυσμένες από τις πολλές!!! Μπορεί και να έχουν τσακωθεί για αυτό να έχουνε φύγει από το μπούγιο ή μπορεί να είναι αντικοινωνικές... Ποτέ μην τις κρίνεις, δεν ξέρεις...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη μην ανησυχείς και σε μένα συμβαίνει αυτό που μπορεί να χρησιμοποιήσω το πινέλο μια φορά στις 10-15 ξυρίσματα . :whistle
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Bασίλη έχω και εγώ το "Θωρηκτό", όπως το ονομάζω.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, και εμένα μου έχει ανοίξει κατ αυτό τον τρόπο που αναφέρεις και εσύ. Αυτό κι αν είναι μανιτάρι!

Βέβαια δεν έχω παρατηρήσει σπασμένες τρίχες, αλλά φαντάζομαι λίγο ως πολύ είναι φυσιολογικό.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πάνε 6 μήνες εντατικής χρήσης του SOC μου και μου χαρίζει ακόμα υπέροχα ξυρίσματα.
Μια παρατήρηση: ενώ μέχρι τον 4ο - 5ο μήνα δεν κράταγε καθόλου το άρωμα από τα σαπούνια, τον τελευταίο μήνα ευωδιάζει η τρίχα του το άρωμα του τελευταίου σαπουνιού που χρησιμοποίησα! Μου είχε κάνει εντύπωση στην αρχή που δεν κράταγε άρωμα, όλοι οι χοίροι κρατάνε... Μάλλον ήθελε ένα 6μηνο για να γίνει η τρίχα του πιο απορροφητική...
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Μετά από κάνα 20ημερο χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πινέλο. Απόλαυση!
Οι τρίχες έχουν ήδη αρχίσει να "χωρίζουν" αλλά με ανησυχεί ότι σχεδόν σε κάθε ξύρισμα χάνω μια-δυο.
Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό...και γι'αυτό λέω να το ξεπεράσω, μιας και υπάρχουν πολλά άλλα αυτό τον καιρό να ανησυχούμε..
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Αντώνη και εγώ έχανα τρίχες αλλά τώρα σταμάτησε. Άρα μην ανησυχείς. Κάποια στιγμή θα σταματήσει να χάνει τόσο συχνά τρίχες...(Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα!!!!)
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Sanny
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 13:19
3
Τοποθεσία: Τρίπολη
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 56

Γεια και χαρά από έναν πρωτάρη. Τα πρώτα 5 παραδοσιακά ξυρίσματα τα έχω κάνει με το πινέλο Semogue Owners Club Bristle Ash wood
το οποίο νομίζω ότι μόνο στη λαβή διαφέρει από το πινέλο του αρχικού θέματος.

Το θέμα μου είναι ότι λίγο πριν τελειώσω το πρώτο χέρι, ο αφρός στο πρόσωπό μου έχει ξεραθεί και χρειάζεται ανανέωση, και το σαπούνι στο πινέλο έχει χαθεί και χρειάζεται ξανά φόρτωμα. Ίσως κάτι δεν κάνω σωστά, αλλά δεν ξέρω τι.

Πληροφοριακά να πω ότι το πινέλο το μουλιάζω σε ζεστό νερό 3-5 λεπτά.
Πριν από το ξύρισμα κάνω μασάζ προσώπου με το λάδι Taylor Of Old Bond Street Σανταλόξυλο για 2-3 λεπτά, και μετά το ξεπλένω με το νερό που μουλιάζω το σαπούνι (ίδια εταιρεία με το λάδι)
Μετά φορτώνω το πινέλο στο σαπούνι για μισό λεπτό και μετά το απλώνω στο πρόσωπο.

Τι πρέπει να κάνω;
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
3
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Έχοντας δει ένα βίντεο στο YouTube και επειδή είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα θα σου πω πως είδα διάφορα.
1. Άσε να μουλιασει το πινέλο 10 λεπτά περιπου(δεν χρειάζεται και χρονόμετρο).
2. Όταν πας να φορτώσεις το πινέλο στραγγιξε το άλλα οχι τελείως να έχει νερό μεσα στο θυσανο.
3. Αρκετά καλό φόρτωμα. Βαρύ. Περιπου ένα λεπτό.
4 . Όχι πολύ πίεση. Με τις άκρες του πινέλου κανε αφρό και ελάχιστη πιεση.
Ακολούθησα τα παραπάνω βήματα και είχα αφρό για τρία περάσματα οταν παλιότερα στο δεύτερο πέρασμα είχε καταπιεί σχεδόν όλο τον αφρό. Δοκίμασε το και πες μας τις εντυπώσεις ή αν είδες διάφορα. Α κάτι ακόμα επειδή έχεις μόνο 5 ξυρισματα είναι η φύση της τρίχα τέτοια που δεν σου δίνει να κατάλαβεις πόσο απαλό γίνεται. Στα 25-30 ξυρισματα θα γίνει αυτό αλλά προσωπικά δεν είδα διάφορα στο θέμα ποσότητας αφρου μόνο στην αίσθηση
Chaos is a ladder.
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Παιδιά είχα την ευκαιρία να ήταν το πρώτο μου πινέλο... αλλα με λαβη TAJ Resing ... είναι πραγματικά ΠΙΝΕΛΑΡΑ απιστευτο!!.. καταρχήν δεν είχε καμιά μυρωδιά... έκανα τυπικά ένα γέμισμα για καθάρισμα και στο επόμενο φρουπ στο πρόσωπο ..

Eχω επίσης και τα semogue 830 που έχει τον ιδιο τύπο τρίχας 90% tops... θα έλεγα οτι και αυτο ειναι πολυ καλη επιλογη και εχει τα μισα λεφτα ...

Απορώ πως προσπαθούν να συγκρίνουν Omega 48 & 49 με το SOC 90% tops...συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν συγκρινετε κανενα ομεγα με το συγκεκριμενο... και το omega 48 πινελαρα ειναι και κανει μονο 10 ευρω... αλλα SOC ειναι αλλο lvl
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”