Αλλαγή θύσανου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Άρη είσαι ωραίος!!!Έχω το ίδιο πινέλο ακριβώς και έχεις δίκιο ότι τσιμπάει , όμως επειδή είναι το πρώτο μου πινέλο δε το πειράζω καθόλου!Αν το πάρω απόφαση να το αλλάξω με όλο το θράσσος που έχω θα σου το πω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, να είστε καλά. Παράλειψη μου, δεν ανέφερα την ποιότητα του θυσάνου απο το TGN :doh . Ο θύσανος είναι Silvertip Grade A. Εκτός απο 2 test lather που έκανα (τα πήγε πολύ καλά) ακόμη δεν εχω ξυριστεί κανονικά μαζί του. Σαν μια πρώτη αίσθηση (μετά απο τα 2 test lather ) μπορώ να πω οτι οι τρίχες του Simpsons (best ) είναι ενα κλικ πιο μαλακές απο αυτές του TGN, χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι δεν είναι και αυτές αρκετά μαλακές. Επίσης και αυτός ο θύσανος είναι αρκετά πυκνός μe καλό backbone. Mέσα στην βδομάδα θα το δοκιμάσω κανονικά και θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά αν και πρώτο ξύρισμα με το πινέλο και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος!! Το χρησιμοποίησα με το Cella ss και τα πήγε τέλεια. Φόρτωσε γρήγορα, και γρήγορα έκανε και πολύ καλό αφρό! Θ θύσανος είναι πυκνός με πολύ καλό backbone και πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο μαλακός στο πρόσωπο!! :dance3 Βελούδο και αυτό στα επίπεδα της μαλακότητας των Simpsons!
Κάποια στιγμή θα ακολουθήσει και review με φωτό. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχω μια παλιά, ξύλινη λαβή από ένα Omega και σκέφτομαι να βάλω έναν θύσανο από το TGN. H διάμετρος του ανοίγματος είναι 25-26mm. Τι προτείνετε, να πάω σε μικρότερη διάμετρο (π.χ. 22-24mm) για να γεμίσει το υπόλοιπο με κόλα ή σε 26mm και να το σφηνώσω;
Επίσης, από το TGN πόσο χρόνο κάνει κάνει να έρθει η παραγγελία; (έχουμε και διακοπές βλέπετε :megagrin)
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη σίγουρα ίδια ή μεγαλύτερη. Αν πας σε 24mm κινδυνεύεις να είναι πολύ floppy ή να έχει μπόσικα ο θύσανος.
Πάρε 26mm και παίξε με το ύψος. Μην το βάλεις όμως πολύ χαμηλά γιατί θα είναι πολύ σκληρός. Από την εμπειρία μου θα έλεγα γύρω στα 52-55mm.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ Δημήτρη. Εγω σκεφτόμουν κάτι στα 50μμ ύψος, για face lathering. Θα το σκεφτώ πάλι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτοί οι θύσανοι είναι πολύ dense. Ακόμα και με 55mm δεν θα έχεις πρόβλημα για face lathering, εκτός αν σε ενοχλεί το splay, δηλαδή η μεγάλη κάλυψη όταν το χρησιμοποιείς.
Με τα custom πινέλα είναι πάντα πειραματισμός όλη η διαδικασία (και πολύ ευχάριστη για μένα!). Πραγματικά οι θύσανοι του TGN (ιδιαίτερα ο Finest) είναι πολύ δυνατός.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πόσο χρόνο σας έκαναν οι παραγγελίες από το TGN; Έχει αποσταλεί εδώ και δεκαεπτά ημέρες και φαίνεται ότι το δέμα έχει φύγει από την Αμερική, αλλά ακόμα τίποτα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη εμένα σε 2 εβδομάδες περίπου το είχα παραλάβει.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα...
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”