Προσφορές σε πινέλα.

Απάντηση
NavalArchitect

Γιώργο, άπαξ και το βλέπεις με 19-άρι knot, είναι μικρό, ούτε συζήτηση.

Η δεύτερη επιβεβαίωση έρχεται από το loft, το οποίο είναι 45mm. Οπότε απ'τα specs ήδη ξέρεις περίπου τί εστί το όλο θέμα. Γι'αυτό και κοστίζει τα χρήματα που βλέπουμε. Άλλο το Tubby 2, για παράδειγμα, κι άλλο αυτό.

Παρ'όλα ταύτα, δεν αμφιβάλλω πως κάλλιστα δύναται να είναι εξαίρετο και πολύ καλή λύση για τα χρήματά του.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Κωνσταντίνε έχεις δίκιο, η ποιότητα κι εγώ θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες και δικαιολογούνται τα χρήματα που πρέπει να δώσει κάποιος.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι από τους καλύτερους τεχνίτες πάνω στα πινέλα έτσι κι αλλιώς.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

pls.. :btt2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Arisk έγραψε:Φαντάζομαι με τα ακροδάκτυλα το πιάνεις, ούτε κατα διανοια φαντάζομαι για να ακουμπαει στο κεντρο της παλάμης η βαση του πινέλου ε?
'Αρη μιας και ρώτησες και επειδή μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος , το δοκίμασα στο δικό μου χέρι!Το πιάνω κανονικά και η βάση πατάει κανονικά στη βάση του δείκτη (εκεί που βγαίνει ο κάλος :bigsmilie ) , δεν αιωρείται στον αέρα.Η ποιοτητά του είναι πολύ καλή, δε το δοκίμασα στη μούρη μου ακόμη αλλά μου φαίνεται πολύ καλή ποιότητας θύσσανος και δε θα ήθελα να λείπει απο τη συλλογή μου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Μία επισήμανση -

Το τέλος της χρονιάς έρχεται, σε 2 μήνες θά'χουμε Χριστούγεννα. Κατά συνέπεια απλά να έχετε υπ'όψιν σας πως μερικοί κατασκευαστές ή/και μερικά fora θα κάνουν (όπως κάθε χρόνο) limited editions πινέλα τα οποία θα είναι διαθέσιμα Δεκέμβριο ή Ιανουάριο.

Η τυπική περίπτωση είναι η Semogue, αν και δεν ξέρω τί θα γίνει φέτος μιας και τα δύο (συν δύο) LE 2011 που έβγαλε πέρυσι δεν έχουν ακόμη πουληθεί όλα. Επίσης έβγαλαν για το φόρουμ The Shave Nook το Semogue LE 2012 (πολύ ωραίο, θύσανος μίγμα ασβού και χοίρου, 52 χιλ. loft, vintage-style βάση, τό'χασα ὀμως ρε γαμώτο αφού δεν παρακολουθώ συχνά τώρα πιά και δεν έχω και access στο TSR που εκεί τα πιάνω όλα.)

Τα fora γενικά δεν τα βλέπω πολύ ζεστά, το SRP έκανε πέρυσι στη Thaeter, οι Ισπανοί (AfeitadoClasico.com και Foroafeitado.com) να δούμε τί θα καταστρώσουν, αυτοί κάνουν κάθε χρόνο με την Vie-Long κάτι πολύ ωραία.

Όσοι λοιπόν ετοιμάζεστε για πινέλο ρίξτε μιά ματιά να δείτε τί παίζει πριν αγοράσετε ευρέως διαθέσιμα πινέλα.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Κ, να είσαι καλά για την επισήμανση/προειδοποίηση. Πολύ σημαντικό όντως και πάγια (σχεδόν) τακτική πρίν τις γιορτές.

ΥΓ: Εγώ δεν θα χρειαστώ, έχω ήδη "κλείσει" ενα CH3 :winkcool :whistle
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το τρία κιόλας?Καλα τι θα ξυρίσεις, κανα στρατό?Κάποια στιγμή θέλω λεπτομέρειες αγοράς!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

NavalArchitect έγραψε: Η τυπική περίπτωση είναι η Semogue, αν και δεν ξέρω τί θα γίνει φέτος μιας και τα δύο (συν δύο) LE 2011 που έβγαλε πέρυσι δεν έχουν ακόμη πουληθεί όλα.
Μου φαίνεται λογικό όταν το LE έχει 100 Ευρώ και το SOC έχει 65 (και έχουν την ίδια τρίχα αν δεν απατώμαι). Αλλά κοίτα τα boar LE, πουλήθηκαν και πολύ πιο γρήγορα μάλιστα. Και βλέπω οτι στο Β&Β πουλιόνται εν ριπή οφθαλμού τα LE.
Μου φαίνεται ότι τα 100 Ευρώ έκοψαν πολλών τη φόρα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Πινέλο FS best badger στα 25€ με τα μεταφορικά δεν είναι καθόλου άσχημα μου φαίνεται. Μέχρι Ιανουάριο του 2013. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην το μπουμπουνίσω, γιατί κωλοτρώγομαι για έναν καλύτερο ασβό (έχω pure).
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Και μιας και μιλάγαμε για νέα μοντέλα .....ένα νέο Semogue είναι στα σκαριά.

24 mm knot και 54 mm loft με μίξη ασβού και χοίρου.


ΠΗΓΗ
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”