Σύγκριση πινέλων Semogue

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

To 620 είναι ακόμα μικρότερο! Και πιο σκληρό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
luxe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Μάι 2012, 11:44
11
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 1 time
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 48

Με αφορμή το αρχικό Post του Δημήτρη και τον συγκριτικό πίνακα των πινέλων Semogue θα ήθελα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα πινέλα Semogue.

Πρώτα θέλω να ευχαριστήσω τον Δημήτρη που μου έστειλε το συγκριτικό πίνακα ο οποίος με βοήθησε
πάρα πολύ.

Ο συγκριτικό πίνακας με τα πινέλα Semogue μου δημιούργησε όμως και κάποιες απορίες, τις οποίες φρόντισα να τις λύσω με άμεση επικοινωνία με τη Semogue. Ενδεχομένως αρκετά από τα μέλη να γνωρίζουν τις πληροφορίες που θα δώσω παρακάτω. Δεδομένου όμως ότι το Post αφορά γενικώς στα πινέλα Semogue, καλό είναι να τις επαναλάβουμε για να τις μάθουν και τα νέα μέλη.

1. Για τα πινέλα ξυρίσματος με τρίχες χοίρου δεν υπάρχει αντίστοιχη ταξινόμηση όπως στα πινέλα ασβού.
(Pure badger κτλ)
Παρ όλα αυτά η Semogue έχει κάνει τη δική της ταξινόμηση. Σύμφωνα με τη Semogue η ταξινόμηση που
κάνει στα πινέλα της με βάση τη ποιότητα της τρίχας είναι η εξής :
1.Best grade
2.Extra grade
3.Special grade
4.Premium grade.

H semogue θεωρεί την κατηγορία Premium ισότιμη της κατηγορίας Silvertip.

2. Σύμφωνα με την Semogue τα πινέλα χοίρου που κατασκευάζει τα ταξινομεί ως εξής :
1305 - Premium
1460 - Best
1470 - Best
1520 - Extra
1800 - Extra
1250 - Best
610 (red / black) - Best
820 (red / black) - Best
SOC Ash Wood - Special
SOC Cherry Wood - Special
830 - Premium
1438 - Extra
620 - Extra
2000 - Premium

3. Η Semogue εκτός από πινέλα χοίρου κατασκευάζει και πινέλα με τρίχες ασβού. Η ταξινόμηση των πινέλων
της Semogue με τρίχες ασβού είναι η παρακάτω :

730 - Super badger
740 - Pure badger
750 - Best badger
730 HD - Super badger
2010 - Pure badger
2015 - Super badger
2015 HD - Super badger
2020 - Best badger
2040 - Super badger
2040 HD - Super badger
SOC Ash Wood - Special (two-band Finest badger)
SOC Cherry Wood - Special (two-band Finest badger)
2030 - Pure badger

4. Τι σημαίνει ο όρος "tops"

Στον συγκριτικό πίνακα με τα πινέλα Semogue που ανέβασε ο Δημήτρης υπάρχει σε κάθε πινέλο ο όρος
tops
Για παράδειγμα στο πινέλο 1305 αναφέρεται 90% tops και μήκος Loft 55mm.
Αυτό σημαίνει ότι μόνο το 90% από τις τρίχες που έχει ο θύσανος έχουν μήκος 55mm
Το υπόλοιπο 10% από τις τρίχες του πινέλου έχουν μικρότερο μήκος.

Κατά συνέπεια ο όρος "Tops" εκφράζει σε ποιο ποσοστό οι τρίχες του θύσανου έχουν το μέγιστο μήκος
Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό, τόσο ποιο ομοιόμορφος είναι o θύσανος (Tips) πετυχαίνοντας καλύτερη
απόδοση.

5. Ο συγκριτικός πίνακας δεν είναι επίσημος. Τον συγκριτικό πίνακα δεν τον έχει συντάξει η Semogue.
Παρ' όλα αυτά οι πληροφορίες είναι σωστές ( μήκος loft κτλ) με εξαίρεση τις πληροφορίες για τα Tops οι
οποίες δεν αναφέρονται πουθενά και σε κανένα επίσημο έγγραφο της Semogue.( Τουλάχιστον στα
έγγραφα που έχω λάβει. Οι πληροφορίες για τα Tops κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται από τον
συντάκτη του πίνακα.


6. Κάντε κλικ αν θέλετε να δείτε συγκεντρωμένα όλα τα πινέλα semogue.


Ελπίζω οι παραπάνω πληροφορίες να είναι χρήσιμες.

Φιλικά,

Γιώργος
Luxe.gr
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πολύ ωραίες πληροφορίες Γιώργο!
Όντως το διάγραμμα που είναι στο αρχικό post δεν είναι επίσημο, αλλά από κάποιο χρήστη που έχει αδυναμία στα εν λόγω πινέλα.

Επίσης ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα tops, δεν ήξερα ότι ήταν ανεπίσημες αυτές οι ενδείξεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μπραβο Γιωργο!! πολυ ωραιες οι πληροφοριες, δεν γνωριζα οτι και τα πινελα χοιρου εχουν ποιοτητες, για αυτο μου φαινεται οτι το SOC εχει πιο μαλακα tips απο το Best ασβου
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Ρε παιδία για τη Semogue 1460 (που έχω αγοράσει) δεν ακούω πολλά...

Μάπα το καρπούζι ή είναι απλώς μέτρια;
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Sorry για το off topic αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο πιο ουδέτερο θέμα για τα Semogue. Επειδή κοιτάζω διάφορα πινέλα και χοίρου αλλά και ασβού και τα Semogue έχουν ποικιλία και στα δύο είδη και με καλές τιμές, αλλά αυτό που μου κάθετε πολύ άσχημα είναι το αυτοκόλλητο-το οποίο και σε πολλές περιπτώσεις είναι στραβά- και θέλω να ρωτήσω αν βγαίνει εύκολα, όχι άμα ξεκολλάει από μόνο του αλλά άμα θέλω εγώ να το βγάλω, γίνεται εύκολα, είναι γερά κολλημένο, μη φύγει και η μπογιά από το πινέλο, σε περίπτωση δηλαδή που θα έχει αυτό που θα πάρω στο μέλλον...

Βασικά πιο πολύ για το 2020 Best Badger ενδιαφέρομαι, τώρα έχω ένα (το πρώτο και μοναδικό που έχω) Omega 11137 χοίρου το οποίο είναι αρκετά καλό και μετά από 20-25 ξυρίσματα έχει στρώσει αρκετά, απλώς έχω την περιέργεια να δοκιμάσω και ένα ασβού. Με το 2020 που γράφω θα δω μεγάλες διαφορές σε σχέση με του χοίρου που έχω ;; Αυτό που θέλω είναι να είναι όσο πιο μαλακό γίνεται και στην τιμή αυτή των 30€ δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι καλύτερο από το 2020. Το 2015 Silvertip είναι και αυτό ωραίο αλλά ανεβαίνει το ποσό στα 45€... Anyway... Αυτά...!!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
stergios

Οταν ξεβαξει τοσο ωστε να το βγαλω θα σου πω αν βγαινει! :-) Δεν ρισκαρω να βγει το χρωμα... Αλλα με ζεστο αερα μ ενα σεσουαρ πιστευω θα βγει χωρις να γινει ζημια.

Το 2020 δεν φαινεται να ειναι βαμμενο παντως. Ισως εχει βερνικι, γομολακα κτλ.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιάννη βγαίνει εύκολα! Είναι απλή κόλλα και με λίγη προσπάθεια βγαίνει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”