Omega 11137

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εικόνα

Το πινέλο αγοράστηκε σαν εναλλακτικο του EJ Silvertip για χρήση κυρίως με σκληρα σαπούνια οπως το MWF και το Tabac.
Ομορφη η ξύλινη λαβή του κ δεν δειχνει την τιμή των 9,50 ευρώ.
Ανοιγω την συσκευασια και πρώτη μου κίνηση να το μυρίσω. Ειχε μια μυρωδιά σαν ναφθαλίνη. Δεν μου άρεσε (Το EJ οταν το πηρα δεν μυριζε καθόλου).
Το έβαλα για 15 λεπτα μεσα σε χλιαρό νερό και στην συνεχεια το έπλυνα με απαλό απορρυπαντικό πιάτων, και μετά καλό ξέπλυμα. Κάνω κ ενα lathering με Tabac αλλα εξακολουθούσε η ιδια μυρωδιά ναφθαλίνης λιγο πιο ξεθυμασμένη. Ελπίζω μετα απο κάποιες χρήσεις να φύγει εντελώς.
Αρχίζω λοιπόν και φορτώνω στο MWF κ στην συνέχεια face lathering. Η αλήθεια είναι οτι φορτώνει πολύ καλύτερα απο το silvertip.
Η επαφή με το πρόσωπο πολύ ευχάριστη, γίνεται αισθητη η παρουσία του στο δέρμα χωρίς όμως να είναι καθόλου ενοχλητική (πχ τσιμπηματάκια της τρίχας).
Με συνεχείς προσθήκες νερού πέτυχα ενα πολύ ωραιο αφρό. Και ξεκίνησα το πέρασμα με την 23c k personna platinum. To ξυράφι έκοβε τα γένια σαν βούτηρο!!!
Ισως απο τις πιο αποτελεσματικές προετοιμασίες που έχω κάνει. Χάρηκα πολύ απο την μία γιατί δεν περίμενα τοσο καλη δουλειά απο ενα πινελο των 10 ευρώ, αλλα απο την άλλη εχω χαλαστεί απο αυτην την μυρωδιά. Βέβαια οταν εχει πάνω τον αφρό δεν νιωθεις την μυρωδια αλλα ξερετε τωρα πως είναι αν φας κόλλημα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26470 times
Been thanked: 25943 times

Άρη καλορίζικο, το έχω και εγώ αυτό το πινέλο για τα σαπούνια και για εμένα είναι εξαιρετικό. Μετά από κάποιες χρήσεις θα ξεμυρίσει, μην το φοβάσαι. Νομίζω θα το ευχαριστηθείς!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλορίζικο φίλε μου!Φαίνεται όμορφο πινέλο και όσο για τη μυρωδιά του με κάλυψε ο Αντώνης.

Μη νομίζεις, υπάρχουν και άλλα πινέλα των 10 ευρώ πχ Omega 48, 98 που αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω, είναι λίγο μεγάλα αλλά θαυματουργά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
It’s my birthday
Ηλικία: 56

Καλορίζικο Άρη, ωραίο πινέλο και δεν μοιάζει για φτηνό. Έχει μούρη! :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οχι οτι δεν το θιξαμε το θεμα της αποβρωμυλοποιησης..... :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως αυτό που έχει πετύχει η Ωμέγα είναι αξιοσημείωτο. Με προϊόντα των 10 € ανταγωνίζεται ευθέως πινέλα των 200 €. Και δεν υπερβάλλω. Υπάρχουν άνθρωποι που κατέχουν πανάκριβα silvertip και επιλέγουν να ξυριστούν με ένα 48άρι.

Πάντως το συγκεκριμένο μου αρέσει πολύ, η λαβή δείχνει πολυτελής.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”