Two band Badger

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22402 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ερώτηση για τον Κύριο Πρύτανη (aka Κωνσταντίνο) αλλά και όποιον άλλο γνωρίζει:
Το two band badger μπορεί να είναι super αλλά μπορεί να είναι και best? Ή είναι μια κατηγορία μόνη της?
Γιάννης
NavalArchitect

Ναι, συγνώμη, δεν το είχα δει το νήμα...

Καταφέραμε και το συζητήσμε βέβαια στη συνάντηση που κάναμε, αλλά για την ιστορία να πω πως το two-band δεν είναι και best και super, απλά είναι όλο από άλλο σημείο (συγκεκριμένα από το λαιμό του ασβού) όπου το τρίχωμα εκεί είναι και μαλακό αλλά και ταυτόχρονα 'δυνατό'.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειδικος δεν ειμαι απλα εχω δοκιμαει 6 Super Badger θυσανους
Δυστυχως αυτη η κατηγορια δεν μου εχουν "κατσει" καλα
Τα βρισκω υπερβολικα μαλακα χωρις ραχοκοκκαλια καλη
Κανουν ευκολα "γουβα" στην μεση και κρατανε τον αφρο
Πιστευω λιγα ευρω παραπανω κι ενα Silvertip θα ηταν καλυτερη αγορα
Τα Super τα βρισκω σαν "θα ηθελα να ειμαι" θυσανους.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22402 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ψάχνοντάς το λίγο περισσότερο βρήκα στον Ιρλανδό αυτή την υποσημείωση σε όλα τα two band Simpsons που πουλάει:
"Two Band brushes are made with best or super stamped handles which has no bearing on the premium quality of two band hair."
... :confused
Γιάννης
NavalArchitect

iogi έγραψε:Ψάχνοντάς το λίγο περισσότερο βρήκα στον Ιρλανδό αυτή την υποσημείωση σε όλα τα two band Simpsons που πουλάει:
"Two Band brushes are made with best or super stamped handles which has no bearing on the premium quality of two band hair."
... :confused
Το σημείωμα αυτό απλά λέει πως όποτε και όταν πάρει κανείς πινέλο two-band, η βάση δεν θα γράφει στο πλάϊ ποτέ "two-band", αλλά απλά "Super". Επιπροσθέτως, το σημείωμα ξεκαθαρίζει πως μια βάση που δεν γράφει "two-band" αλλά απλά "Super" δεν είναι σε καμμία περίπτωση υποδεέστερη για το θύσανο με τρίχα "two-band" που της έχουν φορέσει...
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22402 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Σύμφωνοι, αλλά έτσι που το λέει η βάση μπορεί να γράφει και "best"...
Γιάννης
NavalArchitect

Η βάση θα γράφει "Best" και το πινέλο θα έχει τρίχα two-band μόνο στην περίπτωση μοντέλων που βγαίνουν αποκλειστικά σε Best, όπως λ.χ. τα Simpsons Case, Fifty, Commodore, Harvard, Classic, Milk Churn, κ.ο.κ.

Όλα αυτά δεν βγαίνουν σε Super οπότε οι βάσεις τους δεν χαράσσονται ποτέ με laser αποτύπωμα "Super Badger", όπως γίνεται με τα Polo, Persian Jar, Chubby, Emperor, Tulip.
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Μια που σε βρήκα εύκαιρο, ας ρωτήσω και εγώ κάτι... :bigsmilie
Τα two band τα θεωρείς ανώτερα- κατώτερα από τα silvertip, ή απλώς διαφορετικά (για άλλη χρήση δηλαδή...)
Ακόμα από ότι έχω καταλάβει από άλλες αναρτήσεις σου αυτό που κάποιες εταιρείες το ονομάζουν best, άλλες μπορεί να το λένε super, finest ή silvertip. Ισχύει αυτό;;; :confused
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Best και super badger ειναι τα ιδια. Μετα το finest, και μετα το silvertip. Κανεις μπορει να πει οτι "ιεραρχικα" πρωτα ερχεται το ειδος της τριχας, και μετα το 2band, 3band...

Το 2band μπορει να ειναι και silvertip, η διαφορα ειναι οτι τα "κοινα" silvertip ειναι 3band. Γιαυτο τα 2band ειναι ποιοτικα ανωτερα μιας και "αναγκαστικα" εχουν ποιοτικα καλυτερη τριχα (με λιγοτερες "προσμιξεις" δλδ).

Αλλα ας αφησω τον Πρυτανη να συνεχισει.. :megagrin
Εικόνα
NavalArchitect

Φίλε Στέφο μιά χαρά τα λες, δεν χρειάζεται να συμπληρώσω τίποτα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”