Simpsons ,Rooney , Kent ή E.J.???

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Καλημέρα σε όλους! Κωνσταντίνε έχουμε τελικά απαντήσεις απο τον Mark Watterson.Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή....Α)Οσον αφορά την ερώτηση για τα 1) Commodore X3 2) Colonel X2L with 50 mm loft with two-band super hair and white handle, έχουμε και λέμε:

"Cost for both in two band Silvertip would be £159.80 + VAT (20%) + £6.95 shipping.
Delivery 3 – 4 weeks.
Best regards,
Mark"

Kαι έπειτα απο διευκρινιστική δική μου ερώτηση

"Both at £79.80 exc. the VAT & shipping.
Best regards,
Mark"
τουτέστιν περί τα 110 ευρώ περίπου έκαστο... :shocking

Τωρα οσον αφορά την ερώτηση μου για το " Commodore X3 with best bagder hair and 50 mm loft ( custom)" μου απάντησε:

"The problem with a 50mm loft is that you will lose a fair amount of the density, but yes, it can be done J
Best regards,
Mark"
Για το τελευταίο μάλλον θα μου εξηγήσεις τι θέλει να πει ο ποιητής...

Οπότε για τα δυο simpsons with two band badger hair δεν το βλέπω για την ώρα(Ισως κάποια άλλη στιγμή στο μέλλον...)
Τώρα οσον αφορά το commodore X3 τι να πω, περιμένω να μου πεις τι επίπτωση έχει αυτό που είπε ο Mark.
Πάντως έτσι όπως εξελίσονται τα πράγματα βλέπω το Semogue Owners Club 2 Band - Badger - Cherry Wood να πλησιάζει...Μπορεί να ήθελα πιο πολυ simpsons, αλλά με το απλό(οχι two band) commodore X3 σε best με 50 loft σε σχέση με το SOC(που είναι και πινέλο πασπαρτού,γιατί και το bowl lathering δεν το αποκλείω) σε two band badger στα δικά μου μάτια (μπορεί να κάνω και λάθος) το SOC βλέπω να υπερτερεί..Για περισσότερα περιμένω τον Κωνσταντίνο..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Από τη στιγμή που ο Μαρκ λέει αυτό που λέει, έχει το λόγο του, και θα τον εμπιστευόμουν απόλυτα.

Το Commodore X3 στο Diamond Edge έχει 54.60 λίρες incl. VAT (excl. shipping). Με το 10% off του TSR το πινέλο πάει στις 50 λίρες (δηλαδή 62 Ευρώ) συν τα ταχυδρομικά, μιλάμε για τρίχα 'Best'. Το SOC έχει 64.95 Eur στο Vintage Scent συν τα ταχυδρομικά. Είναι πινέλα με διαφορετικό χαρακτήρα και κατά συνέπεια δεν μπορώ να πω τι κάνει για εσένα. Τα χρήματα είναι τα ίδια.

Προσωπικά ένα Commodore X3 σε 2-band Super ή ακόμη καλύτερα ένα Duke 3 σε 2-band Super θα ήταν ιδανικότερο και από τα δύο κατ'εμέ, αλλά αναγνωρίζοντας πως πρέπει να μιλάμε ρεαλιστικά και όχι με το τί θα θέλαμε οφείλω να πω πως για να είσαι πιό σίγουρος πήγαινε στην επιλογή SOC. Το έχουν τόσοι εδώ και οι εντυπώσεις είναι θετικές που αν κάτι, έστω μικρό, δεν σου αρέσει με το Simpsons τότε θα το φέρεις βαρέως (τρόπος του λέγειν) αργότερα.

Δεν νομίζω πως κανείς σε Ευρώπη ή Αμερική έχει κάνει λάθος αγοράζοντας το Commodore Χ3, αλλά π.χ. αν κάτι δεν σου κάτσει καλά με το SOC τότε μπορείς ακόμη και να το δώσεις στο forum ενώ με το Simpsons επειδή οι πeρισσότεροι δεν τά'χουν μάθει ή δοκιμάσει εδώ ακόμη, είναι λογικό να είναι σκεπτικοί.

Το Χ3 είναι πιό κοντόχοντρο, ο θύσανός του είναι πιό πυκνός, η τρίχα πιό μαλακή και ανοίγει πολύ περισσότερο με τη χρήση (it blooms more). Το SOC έχει πιό ψηλή βάση, είναι πιό γερό σε backbone και ίσως στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή πιό εμπορεύσιμο (όχι ότι θα το πουλήσεις βέβαια).

Η επιλογή δική σου...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Και εγω προς το SOC το βλέπω....Οχι οτι απορίπτω τα Simpsons (έτσι και αλλιώς είναι διακαής πόθος..)Και εννοείται πως δεν πρόκειται να πουλήσω τίποτε :megagrin Ας πάρω τώρα με το καλό το SOC, και αργότερα με το καλό μπορεί να πάρω και ένα Simpsons σε two band super (αν δεν φάμε στη μάπα και μνημόνιο Νο 3 Νο 4 Νο 5 κλπ κλπ, γιατί τότε οχι Simpsons δεν βλέπω αλλά με βλέπω να κουρεύω το κουνέλι που έχουμε και να κάνω πινέλο custom σε two band rabbit hair... :hystericalbs1 :hystericalbs1
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Το SOC 2B μου ήρθε πριν από λίγες μέρες, και το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά.
Ακόμα αυτή ήταν η πρώτη φορά που έκανα face lathering με σαπούνι, και η πρώτη φορά που χρησιμοποιούσα stick (απευθείας στο πρόσωπο μάλιστα).
Όλα πήγαν κατ' ευχήν, ο αφρός ήταν άριστος και δημιουργήθηκε πολύ εύκολα. Σίγουρα έπαιξε ρόλο και το σαπούνι (la toja), αλλά πιστεύω ότι με αυτό το πινέλο για να μην μπορέσει κάποιος να κάνει αφρό της προκοπής (με αξιοπρεπές σαπούνι εννοείται) πρέπει να είναι ΠΟΛΥ κουλός....
Αντίθετα το semogue 1305 "ρούφαγε" κυριολεκτικά τον αφρό, και απ' ότι είχε γράψει ο Κωνσταντίνος θέλει πολύ στρώσιμο (20 ξυρίσματα) για να δουλέψει σωστά. Αυτό για να καταλάβεις τι διαφορά μπορεί να έχει ένα εύκολο πινέλο από ένα καλό μεν, αλλά δύσκολο δε πινέλο.
Οπότε εγώ σου προτείνω SOC 2B με κλειστά μάτια.

(για τα μνημόνια συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά που ξέρεις μπορεί να κάνουμε ελληνική πατέντα με τα κουνελοπινέλα και να χεστούμε στο τάλιρο!!!)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Μανώλη έκλεισε,αυτο θα πάρω!(απλά πες μου πως είναι και απο ποιότητα κατασκευής,δηλαδή αν το βλέπεις οτι με σωστή συντήρηση θα αντέξει πολλά χρόνια κλπ κλπ).Επίσης σε ποιο stand το έβαλες?
Τώρα οσον αφορά τα κουνελοπίνελα βάζω πρώτος τον Χουζούρη μου.Βλέπω οτι τώρα το καλοκαίρι ζεσταίνεται πολύ ο καημένος και λέω να τον "ξαλαφρώσω" λιγάκι..... :smilie_bad_87 :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Για την ποιότητα κατασκευής δεν μπορώ να σου πω 100 %, γιατί μόλις το πήρα.
Πάντως οι πρώτες ενδείξεις είναι καλές, αφού δεν έχασε ούτε μία τρίχα στο πρώτο ξύρισμα, ενώ το 1305 έχασε 3-4 τρίχες (αρκετά συνηθισμένο στα περισσότερα πινέλα να χάνουν λίγες τρίχες στα πρώτα ξυρίσματα και μετά να σταματάνε...).
Το βάζω σε ένα πλαστικό σταντ από το πινέλο omega pure badger που έχω για να στεγνώσει (ένα 24ωρο) και μετά στη θήκη του. (δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό...)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Το πινέλο είναι κορυφαίο !!!

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα όμως...
Επειδή είναι ξύλινο , προσέχω πάρα πολύ στο ξέπλυμα και ίσως το έχω κάτω από το νερό λιγότερη ώρα απ όσο χρειάζεται.
Επειδή δεν το βάζω σε stand , παρατηρώ να μαζεύται στην βάση του πινέλου ασπρίλα , υπόλειμμα σαπουνιού.

Αρχίζω να πιστεύω πως χρειάζεται stand για το στέγνωμα .

Όσοι έχετε το ίδιο πινέλο πείτε την γνώμη σας και αν έχετε παρατηρήσει το ίδιο.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά εγώ μαζί με το πινέλο θα πάρω και αυτό που μου άρεσε πολύ.Ετσι θα βάζω και το mercur και θα είναι ολα τακτοποιημένα και όμορφα :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Μόνο που είναι Pre-Order (δηλ. δεν είναι άμεσα διαθέσιμο...) :bigsmilie
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Το ξέρω το ξέρω,μόλις είναι διαθέσιμο θα μου το σφυρίξει ενα πουλάκι :whistle :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”