Simpsons ,Rooney , Kent ή E.J.???

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ναι ηδη απο το προηγούμενο μήνυμα τα είχα ψάξει και τα βρήκα.Κωνσταντίνε δεν ξέρω ψιλοπροβληματίστικα. Ελεγα θα μου πει ο Κωνσταντίνος να διαλέξω απο 2,3 simpsons (οχι οτι δεν μου πρότεινες βέβαια,αν και το commodore x3 ηταν ακριβό)θα επικεντρωθούμε σε αυτά και καθάρισα(παραθέτοντας την χρηση που το θέλω facelathering,μεσαίας σκληροτητας γένια,μικρομεσαία παλάμη κλπ κλπ)..Κοίτα αυτό που μου προτείνεις (το New forest Tubby 2) όντως μπορει να είνα φοβερό πινέλο, και καλύτερο απο τα ίσης χρηματικής αξίας simpsons, αλλά είναι "ιδιαίτερο" πινέλο πιο εξεζητημένο ίσως , απο μικρό κατασκευαστή,δεν το εχουν τα γνωστά αγγλικά καταστήματα κλπ, και για εναν αρχάριο σαν και μένα ισως να μέναμε σε κάτι πιο "classic", οι απαιτήσεις μου δεν είναι πια τόσο φοβερές.Απλά θέλω ενα καλό ποιοτικό πινέλο (γιατί άλλο ακριβό γιόκ) απο πιο γνωστή εταιρεία πιο διαδεδομένο και δοκιμασμένο.Τι να πω βρε παιδί μου, μετά το βίντεο σου εφαγα κόλλημα με τα simpsons(πιο πριν τα ηξερα μόνο σαν όνομα) :drool . Α σημειωτέων δεν είπαμε και το τι είναι το Super Badger Two Band hair. Οχι τίποτε άλλο να μαθαίνουμε και εμείς τα νειάτα....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Νεκρομάντης έγραψε:Αυτό το New Forest Super Badger Two Band 24mm Horn είναι πραγματικά πανέμορφο, αλλά δεν ξέρω Κωνσταντίνε αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο 2 band του συγκεκριμένου κατασκευαστή για να μας πεις την γνώμη σου...
Έχω δοκιμάσει συνολικά 3 πινέλα του Peter (τρία New Forest δηλαδή). Και τα 3 είναι two-band.

Το πρώτο ήταν το αρχικό μοντέλο που έβγαλε, το 2201, και θυμάμαι μου είχε στείλει ένα από τα 2-3 μοναδικά που υπήρχαν με +20% πυκνότερη τρίχα, ήταν 'πειραματικά' πινέλα τα οποία όμως λειτουργόυσαν καταπληκτικά. Αυτά δεν τα πουλούσε ούτε τα διαφήμιζε, και μου έστειλε ξαφνικά μια μέρα ένας mod στο TSR ένα πμ δίνοντάς μου την πληροφορία. Κατόπιν επικοινώνησα με τον Peter και σε λίγες μέρες είχα το πινέλο στα χέρια μου. Αυτό, το πρώτο του, ήταν από τα καλύτερα πινέλα που έβγαλε ποτέ.

Το δεύτερο ήταν το 2206 Tigris Perla. Καλό handle αλλά για μένα το loft ήταν λίγο κοντό και ο θύσανος σχετικά όχι τόσο πυκνός για τα δικά μου δεδομένα.

Το τρίτο, το οποίο έχω λόγω λάθους 2 φορές, ήταν το τελευταίο Tubby 2 με ivory handle και 54mm loft. Το δοκίμασα πριν περίπου 1 μήνα και με εντυπωσίασε. Αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε αυτό και στο SOC, τότε η επιλογή θα ήταν δύσκολη. Το Πορτογαλέζικο έχει πιό ωραίο handle αλλά το Εγγλέζικο με εξέπληξε με την ποιότητα της τρίχας του και το πόσο νερό μπορούσε να κρατήσει αλλά και να διαχειριστεί σωστά ο θύσανός του.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Λοιπόν Κωνσταντίνε σκέφτηκα να διευκολύνω την κατάσταση....Έχω καταλήξει σε 3-4 επιλογές, απο τις οποίες παραθέτω πιο κάτω τα χαρακτηριστικά τους, έτσι για να τα έχεις πιο εύκαιρα(βέβαια παίζει να τα θυμάσαι και απο έξω , αλλά εγώ τα αναφέρω). Για να σου θυμίσω το πινέλο το θέλω για facelathering, χρήση ως επι των πλείστων με σαπούνι, μεσαίας σκληρότητας γένια ,μικρομεσαίες παλάμες .Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Simpsons commodore X2


Simpsons commodore X3


Simpsons colonel X2L


Rooney Large Style 1 Brush
DImensions
Base Diameter: 3.8cm
Total Height: 10.5cm
Handle Height: 5.0cm
Knot Size: 2.6cm
45 λίρες
Ειπα να αναφέρω και το Kent Bk2, αλλά δεν αναφέρει αν είναι Best Badger οπότε το άφησα....
Απλά επειδή μου είχες προτείνει μέσα σε ολα τα άλλα (στο αρχικό post) και το Simpsons commodore X3, στο βίντεο σου με την παρουσίαση των πινέλων λές οτι το συγκεκριμένο είναι πολυ καλό πινέλο αλλά είναι περισσότερο για bowl lathering.( ενω εγω θέλω για facelathering, βέβαια δεν ξέρω αν κάνει και για τα δυο)) Πιστεύω να ξεκαθάρισα λίγο την κατάσταση μειώνοντας τις επιλογές ,οπότε περιμένω τη γνώμη σου! :thnx :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Έχω τα τρία τελευταία (δηλαδή όλα εκτός του Commodore X2, το οποίο είναι σχετικά μικρό).

Το Commodore X3 είναι πολύ ωραίο πινέλο, κλασική βάση, ωραίος θύσανος ο οποίιος όμως τείνει να κάνει αυτό που λέμε 'bloom' αρκετά - δηλαδή ανοίγει όπως πολλά πινέλα που είναι κυρίως για bowl παρά για face lathering. Όπως προείπα το έχω σε τρίχα Best αλλά τού'χω κάνει μόνο ένα test lather μέχρι στιγμής και δεν έχω ξυριστεί συστηματικά με αυτό κάνοντας face lathering. Kατά συνέπεια επιφυλάσσομαι αλλά να ξέρεις ότι τέτοια πινέλα δε μασάνε, ο θύσανος είναι πυκνός, κι αυτό όπως είπα είναι πολύ κλασικό μοντέλο.

Το Colonel X2L είναι το ίδιο και καλύτερο, κι αυτό κλασικό μοντέλο με λίγο πιό μεγάλη αλλά και πιό λεπτεπίλεπτη βάση. Το X2L τό'χω σε τρίχα two-band super, κι είναι ένα εντελώς διαφορετικό πινέλο, πολύ πιό δυνατό backbone αλλά και λίγο πιό scratchy στο πρόσωπο χωρίς όμως να ενοχλεί καθόλου (όπως π.χ. ένα Pure), γι'αυτό και η συγκεκριμένη ποικιλία τρίχας κοστίζει περισσότερο.

Το μεγάλο Rooney δεν στο συστήνω. Είχα ένα ίδιο, θα σου αρέσει η βάση του, αλλά ήταν από τα πιό floppy πινέλα που είχα. Η τρίχα του ήταν πυκνή και πάρα πολύ μαλακή, αλλά μέχρι εκεί. Η συμπεριφορά της στο ξύρισμα με απογοήτευσε πλήρως. Κακή κυκλοφορία νερού, ένα πινέλο που με μπέρδεψε πολύ. Τό'δωσα στην αδελφή μου μαζί με μια κρέμα Taylor's (Rose, μπωλ) κι ένα Gillette Slim Twist.

Από αυτά που αναφέρεις λοιπόν θα έλεγα είτε το Commodore X3 είτε το Colonel X2L, αν και προσωπικά πιστεύω πως ένα από αυτά τα δύο θα σου πήγαινε ακόμη πιό πολύ σε τρίχα two-band για τη δουλειά που το θες.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε ησουν κατατοπιστικότατος...οπότε η επιλογή θα παίξει ανάμεσα σε αυτά τα δύο. το Colonel X2L και το Commodore X3 (κάνε και με αυτό κανα facelathering να δούμε τι παίζει :megagrin ) το οποίο παρεπιπτόντος το βρήκα σε πολύ καλή τιμή εδώ (σε σχέση με executive shaving , shaving shack κλπ κλπ).Πες μου αν έχεις ψωνίσει και καμιά φορά απο εδώ (αν είναι αξιόπιστοι,κλπ)Τώρα οσον αφορά τα ιδια πινέλα σε τρίχα two-band super τι παίζει?? Την τιμή την ακούς απροετοίμαστα η θές υπογλώσσιο :shocking ?? Θέλουν ειδική παραγγελία?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Καλά, οι άνθρωποι δεν παίζονται... Μέχρι και ανταλλακτικό sticker έχουν! :megagrin
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iogi την 04 Ιουν 2012, 21:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τι είναι το ανταλλακτικό sticker ΟΕΟ :confused :confused ????
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Sorry Αρη, διόρθωσα το link πιο πάνω...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ή θα μπορούσαν πολύ απλά να μην έχουν την φίρμα σε sticker, αλλά κάπως αλλιώς π.χ. εγχάρακτο... :confused
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Πολύ σωστά !!!
Σε αυτό το επίπεδο αλλά ειδικότερα σε αυτή την τιμή , ένα απλό αυτοκόλλητο είναι....κοροιδία νομίζω.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”