Simpsons ,Rooney , Kent ή E.J.???

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά το αποφάσισα....Λίαν συντόμως λέω να χτυπήσω το τρίτο πινέλο μου.Σε προηγούμενο ερώτημα μου είπατε να περιμένω αλλά σκέφτηκα,πάρτο τώρα που μπορείς γιατί αργότερα δεν το βλέπω :bigeek .Λοιπόν τα δυο προηγούμενα ειναι αυτο και αυτό. Λέω να πάρω κάτι καλύτερο και δεν βλέπω να παίρνω άλλο για πολύ πολύ καιρό.....Να δώσω κάποια δεδομένα: να μην υπερβαίνει η τιμή του τις 45 λίρες Αγγλίας, το θέλω περισσότερο για facelathering και λιγότερο για bowllathering,η παλάμη μου είναι προς μικρομεσαίου μεγέθους( το omega που είναι 10 πόντους με βολεύει μια χαρά)τα γένια μου δεν είναι πολύ σκληρά (μεσαία σκληρότητα) και θέλω κάτι ποιοτικό (best bagder hair) που με τη σωστή φροντίδα θα κρατήσει πολλά χρόνια. Πιστεύω οτι κάποια πινέλα και μάρκες είναι σταθερές αξίες και δεν χρειάζεται να περιμένω κανα χρόνο για να δω τι χρειάζομαι(δίνοντας τώρα τα δεδομένα περίπου τι χρειάζομαι)
Μου έχουν γυαλίσει κάποια simpsons και rooney οχι τα πολύ ακριβά(στα όρια που είπαμε) και γιατί οχι κάποια kent και E.J. αν με λιγότερα χρήματα παίρνεις το 80 με 90 % της ποιότητας των simpsons και rooney ( που δεν το βλέπω..)Παραθέτω 2 σελίδες απο το Executive Shaving που έχει σε προσφορά αρκετά rooney και simpsons(αυτά χωρίς προσφορά) Πάντως στο εν λόγω κατάστημα έχουμε και σαν μέλη του φόρουμ 10% έκπτωση :megagrin Δείτε εδώ δεύτερη και τρίτη σελίδα. Περιμένω τις γνώμες σας και ιδιαίτερα του Κωνσταντίνου που έχει ενα θέμα με τα simpsons (αφου μας χάζεψε με το βίντεο του με τα πινέλα της συγκεκριμένης εταιρείας και οχι μόνο) :mad
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν διαφωνώ με τις επιλογές σου, πρωτίστως για τα Simpsons και δευτερευόντως για τα Rooney, αλλά γιατί δεν βάζεις στις επιλογές σου και το Semogue Owners Club 2 Band Badger?
Το έχουν αρκετά μέλη του φορουμ και απο όσο ξέρω είναι υπέρευχαριστημένοι.

Επίσης, κυκλοφορεί και για το εν λόγω κατάστημα κωδικός έκπτωσης (...).
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Αν μιλάμε για ασβό, οι επιλογές (με δεδομένο την τιμή των 45 λιρών ως όριο) είναι συγκεκριμένες - Colonel X2L σε Best, Commodore X3 πάλι σε Best είναι τα δύο πρώτα που μπόρεσα να δω. Είναι πολύ ωραία πινέλα, έχουν κλασική λαβή, σχετικά πυκνό θύσανο και θα σου είναι πιό καλά στο πρόσωπο για face lathering.

Να είμαι ειλικρινής, τα Rooney που έχει εκεί σε sale δεν τα έχω δει αναλυτικά, είναι μιά χαρά πινέλα βέβαια όμως στα χρήματα που θες αν διαλέξεις ένα από αυτά θα είναι μάλλον size 1 δηλαδή σχετικά μικρό, το πιό μικρό από τα τρία μεγέθη που προσέφερε η Rooney.

To Semogue Owners Club είναι όντως ένα πινέλο που θα σε εντυπωσιάσει, είναι two-band hair και για τα χρήματά του πάρα μα πάρα πολύ καλό.

Μία τελευταία πρόταση από εμένα, το New Forest Tubby 2, στις 45 λίρες delivered. Προσφέρεται σε δύο εκδόσεις, με 50 και 54 χιλιοστά loft, το δεύτερο είναι για face αλλά και bowl lathering. Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα που κοστίζει, και το hair του είναι two-band.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Fotakas έγραψε:Δεν διαφωνώ με τις επιλογές σου, πρωτίστως για τα Simpsons και δευτερευόντως για τα Rooney, αλλά γιατί δεν βάζεις στις επιλογές σου και το Semogue Owners Club 2 Band Badger?
Το έχουν αρκετά μέλη του φορουμ και απο όσο ξέρω είναι υπέρευχαριστημένοι.

Επίσης, κυκλοφορεί και για το εν λόγω κατάστημα κωδικός έκπτωσης (...).
Φίλε Φώτη το συγκεκριμένο πινέλο όντως το εχω δει να το έχουν και άλλα μέλη του φόρουμ και σίγουρα θα είναι πολύ καλό.Το θέμα όμως είναι οτι έχει 65 ευρώ.Πάντως βλέπω οτι τα τα μεταφορικά είναι φθηνά....Πόση είναι η έκπτωση που παρέχει το εν λόγω κατάστημα?Γιατί με ολα αυτά τα πράγματα που αγοράζω τελευταία βλέπω να πέφτει πολυ :boing
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κάποιοι το πήραν γύρω στα 52 ευρώ συν τα μεταφορικά :whistle αλλά το είχε προσφορά για μια μέρα!

Πάντως για το New Forest Tubby 2 έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια!

Ειδάλλως ξεβρακώνεσαι και πάιρνεις τη Rolls-Royce των πινέλων , Chubby 2 :xp1 !Παιδιά κάποια μέρα θα μου το θυμηθείτε ότι θα το χουφτώνω άσχημα αυτό το πινέλο..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

NavalArchitect έγραψε:Αν μιλάμε για ασβό, οι επιλογές (με δεδομένο την τιμή των 45 λιρών ως όριο) είναι συγκεκριμένες - Colonel X2L σε Best, Commodore X3 πάλι σε Best είναι τα δύο πρώτα που μπόρεσα να δω. Είναι πολύ ωραία πινέλα, έχουν κλασική λαβή, σχετικά πυκνό θύσανο και θα σου είναι πιό καλά στο πρόσωπο για face lathering.

Να είμαι ειλικρινής, τα Rooney που έχει εκεί σε sale δεν τα έχω δει αναλυτικά, είναι μιά χαρά πινέλα βέβαια όμως στα χρήματα που θες αν διαλέξεις ένα από αυτά θα είναι μάλλον size 1 δηλαδή σχετικά μικρό, το πιό μικρό από τα τρία μεγέθη που προσέφερε η Rooney.

To Semogue Owners Club είναι όντως ένα πινέλο που θα σε εντυπωσιάσει, είναι two-band hair και για τα χρήματά του πάρα μα πάρα πολύ καλό.

Μία τελευταία πρόταση από εμένα, το New Forest Tubby 2, στις 45 λίρες delivered. Προσφέρεται σε δύο εκδόσεις, με 50 και 54 χιλιοστά loft, το δεύτερο είναι για face αλλά και bowl lathering. Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα που κοστίζει, και το hair του είναι two-band.

Εικόνα

Φίλε Κωνσταντίνε, να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.Τι είναι αυτό το two-band hair ΟΕΟ ??Το βλέπω που το αναφέρετε συνέχεια αλλά δεν ..... :confused.Τα δυο simpsons που μου προτείνεις είναι πάρα πολύ καλά με τη διαφορά οτι το Commodore X3 το έχει στις 55 λίρες (και μου άρεσε πολύ :cry )Το άλλο που μου ανέφερες το New Forest Tubby 2 πρώτη φορά το ακούω ο Νέοπας :dance3 .Για να το προτέινεις εσυ σίγουρα θα είναι πολύ καλό πινέλο.Απλά οπως ανέφερα θα ήθελα και ενα πινέλο το οποίο να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής(εννοείται για τα λεφτά που κοστίζει)και να το κρατήσω πολλά χρόνια (γεροί να είμαστε :dance )Μήπως η simpsons είναι καλύτερη εταιρεία απο τη New forest? Το λέω γιατί καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα πάρω αλλό ακριβό πινέλο (για τα κυβικά μου ...)Το To Semogue Owners Club το βλέπω αρκετά ακριβό.Ρώτησα τον Φώτη πόση έκπτωση παρέχει το κατάστημα. Τι να πω, πάντως τα Simpsons μου κάνουν λίγο παραπάνω κλίκ απο θέμα εμφάνισης(στα δικά μου μάτια πάντα)
, την άνεση εσυ την ξέρεις :megagrin ...
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η έκπτωση είναι 10%, δηλαδή το πινέλο βγαίνει κάπου 58,5€ (ή σχεδόν 46,5 £) και φυσικά τα μεταφορικά που είναι 2,5€.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ πολύ Φώτη! Είναι μεν πιο ακριβό(αυτά που έβλεπα απο το executive shaving ηταν μεν μεχρι τις 45 λίρες αλλά υπολόγιζα και το 10% έκπτωση οπότε έβγαιναν περίπου στις 40 Λίρες). Βέβαια εχει φθηνά μεταφορικά και έρχετε μια η αλλη.Θα μπει στις επιλογές και αυτό.Πάντως δεν ξέρω, αυτά με την ξύλινη λαβή δεν είναι πιο ευαίσθητα και θέλουν περισσότερη προσοχή?? (οσον αφορά την ξύλινη λαβή)Και γενικά απο ποιότητα κατασκευής και αντοχή πως είναι? Το έχει κανείς συμφορουμίτης χρόνια??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 01 Ιουν 2012, 09:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μη κάνεις full quoting το αμέσως προηγούμενο μήνυμα! Ευχαριστώ! Φιλικά Στέφος
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Τα πινέλα με ξύλινη λαβή απλά δεν θέλουν νερό στη λαβή, σε μόνιμη βάση φυσικά. Το να σου βραχεί το πινέλο και να το σκουπίσεις μετά δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Το SOC τό'χω από τότε που πρωτοβγήκε σε boar brush αρχικά. Είναι πάρα πολύ καλό, το έχουν κι άλλα μέλη εδώ στο φόρουμ.

Το New Forest είναι ένα πολύ καλό πινέλο για τα χρήματά του, απλά εδώ στο φόρουμ αν δεν απατώμαι το έχουν δοκιμάσει πολύ λίγοι. Κατά συνέπεια είναι λογικό να μην προτείνεται όσο άλλα. Γι'αυτά που δίνει όμως, όπως και γι'αυτά που κοστίζει είναι πάρα πολύ καλό. Το παραγγέλνεις κατευθείαν από τον κατασκευαστή που είναι μέλος στο Αγγλικό φόρουμ TSR.

Αν κάνεις ένα search για "New Forest shaving brush" θα βρεις το blog του και φωτό από τα πινέλα.
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αυτό το New Forest Super Badger Two Band 24mm Horn είναι πραγματικά πανέμορφο, αλλά δεν ξέρω Κωνσταντίνε αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο 2 band του συγκεκριμένου κατασκευαστή για να μας πεις την γνώμη σου...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”