Simpsons ,Rooney , Kent ή E.J.???

NavalArchitect

Μανώλη και Πάνο,

Το πινέλο δεν χρειάζεται stand και αναποδογύρισμα για να στεγνώσει. Αυτό που θέλει είναι:

1. καλό ξέπλυμα κάτω από χλιαρό/ζεστό νερό μετά το ξύρισμα, να φύγουν όλες οι σαπουνάδες
2. προσεκτικό και διακριτικό πάτημα του θυσάνου (squeeze) μετά το πλύσιμο χωρίς όμως ταυτόχρονα να τραβάμε το θύσανο προς τα κάτω
3. ελαφρύ και σύντομο πέρασμα του πινέλου πάνω από πετσέτα ώστε να στεγνώσει η τρίχα ακόμη λίγο πιό πολύ
4. τοποθέτηση του πινέλου όρθιο σε ανοικτό χώρο για 24 ώρες
5. δεν θα έκλεινα το πινέλο μετά το 24ωρο μέσα στη θήκη του (Μανώλης), τά'χω τα πινέλα μου σε ντουλάπι/ράφι που το ανοίγω και αερίζεται συχνά για αρκετή ώρα, επίσης έχω κι αυτά τα μικρά φακελλάκια μέσα εκεί (που ρουφάνε την υγρασία)

Αναποδογυρισμένο πινέλο σε stand ή όχι δεν κάνει διαφορά, εκτός κι αν το αφήνεις όπως είναι με τα νερά να στάζει. Έχω διαβάσει ιστορίες από ανθρώπους που έχουν πινέλα 30 χρόνια και απλά αφήνουν το σχετικά στεγνωμένο πινέλο όρθιο και είναι όλα καλά.

Επίσης καλό είναι να μην αφήνετε το πινέλο να στεγνώνει ή να παραμένει αποθηκευμένο στο μπάνιο. Το δικό μου ash wood SOC έχει τα ίδια γύρω-γύρω (ίχνος σαπουνιού - Πάνος) οπότε ούτε αυτό εγείρει ανησυχία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν και εδώ είμαστε εκτός θέματος, οι ασπρίλες είναι αλκαλικά υπολείμματα. Για να φύγουν χρειάζεται αντίδραση με οξύ, ήπιο κατά προτίμηση. Τέτοιο μπορούμε να φτιάξουμε αναμιγνύοντας νερό με ξύδι. Αν δεν μας αρέσει η μυρωδιά, υπάρχει στα σουπερμάρκετ, στον τομέα των μπαχαρικών, μια λευκή σκόνη που μοιάζει με σόδα. Λέγεται "Ξυνό" και στην ουσία είναι κιτρικό οξύ. Μια κουταλιά του γλυκού σε ένα μπρίκι πολύ ζεστό νερό (όχι καυτό) και βουτάμε το πινέλο για 5-10 λεπτά.
Αυτό κάνει και για τις DE. Αν δε είναι απο μπρούτζο/ορείχαλκο, τότε κάνει θαύματα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

NavalArchitect έγραψε:Επίσης καλό είναι να μην αφήνετε το πινέλο να στεγνώνει ή να παραμένει αποθηκευμένο στο μπάνιο.
Κωνσταντίνε τώρα μου τα χάλασες...Πρόσφατα έκανα διπλό ραφάκι(γιατί δεν είχε και πουθενά αλλού χώρο) στο μπάνιο και έχω βάλει ολα τα ξυριστικά μου πανω να τα βλέπω και να τα χαίρομαι :dance3 Ηδη έχουμε και τις πρώτες αντιδράσεις απο το έτερον ήμισυ του στύλ, "Ολο με τα πινέλα σου ασχολήσαι" "Μισή ώρα ξυρίζεσαι..." "Μόνο για τον εαυτό σου θέλεις το ραφάκι" και άλλα χαριτωμένα :megagrin :megagrin Το θέμα είναι οτι μου αρέσει και να τα βλέπω, και δεν θα μου άρεσε να τα κρύψω.Μήπως σώζεται η κατάσταση, αν τα στεγνώνω έξω και μετά τα βάζω στο μπάνιο??? :confused :confused
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

:offtopic
Και εγώ πάντως όλα τα ξυριστικά (όσα είναι ευαίσθητα τουλάχιστον, δηλ. πινέλα και φαλτσέτες) τα έχω εκτός μπάνιου... Μέσα στο κουτάκι του dovo έχω βάλει και σακουλάκι silica gel.
:btt1
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Να υποθέσω οτι αυτό ισχύει και για τις double edge safety razor????
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Μπααααα. Σε κουτάκι στο μπάνιο. Αυτές δεν παθαίνουν τίποτα! :bigsmilie
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παιδιά μη βγαίνουμε εκτός θέματος, ας συζητάμε πάντα εντός. Έχουμε νήματα για όλα τα θέματα. Έτσι θα μπορεί το κάθε νέο μέλος μας να βγάζει άκρη και επίσης να μην πηγαίνουν χαμένες οι συμβουλές που με πολύ κόπο κάποια μέλη μας γράφουν. Όταν είναι άσχετες μέσα σε άλλα θέματα κανείς δεν θα τις βρίσκει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ok ξεφύγαμε. Λιγουλάκι πάντως :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”