Simpsons ,Rooney , Kent ή E.J.???

NavalArchitect

Ναι, 45mm είναι στα πολύ χαμηλά όρια για face lathering. Μερικοί όμως το βρίσκουν οκ. Δεν ξέρω, είναι προσωπική προτίμηση. Εγώ για παράδειγμα το κοντύτερο πινέλο που έχω είναι 48mm loft και δεν θα ήθελα άλλο μικρότερο/κοντύτερο.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Δηλαδή απο οτι βλέπω επιστρέφουμε σε commodore X3 και colonel X2L....Πάντως βλέπω οτι και το X2L έχει μήκος τρίχας στα 45 mm και το commodore X3 στα 47 mm. Περιέργως το commodore χ2 έχει μήκος τρίχας στα 50 mm. Κωνσταντίνε το commodore X3 με το commodore χ2 έχουν καμία άλλη διαφορά πέρα απο τις διαστάσεις?Τι να πω προβληματίστικα λίγο γιατί και εγώ θα ήθελα μήκος τρίχας στα 50 mm..
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Το Χ3 να έχει πιό 'κοντό' loft από το Χ2, αυτό είναι λίγο περίεργο. Αυτά δεν έχουν καμμία άλλη διαφορά μεταξύ τους εκτός των διαφορετικών διαστάσεων.

Για να είσαι απόλυτα σίγουρος για τις διαστάσεις του loft, τη στιγμή που βλέπεις έτσι λίγο περίεργα νούμερα, πρέπει πριν αγοράσεις να ρωτήσεις τί διαθέσιμα lofts έχουν τα πινέλα που έχουν σε στοκ τώρα. Η άλλη λύση είναι το custom με π.χ. ένα Χ3 σε Best με loft που εσύ θα ζητήσεις να είναι στα 50mm (παράδειγμα).

Δες κι εδώ:

http://www.emsplace.com/simpson_brush_measurements.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε καλημέρα! Έκανα πάλι ερώτημα στην Simpsons .(πέραν αυτου για τα 2 two band ) Τους ρώτησα οπως μου είπες για το πόσο θα κοστίσει ενα Commodore X3 σε best με 50 mm loft (custom). Πάντως αν δεν "κάτσει" ολη η φάση με τα simpsons (Πρωτίστως λόγω διαστάσεων στα μοντέλα που θέλω, αλλά και κόστους αν ξεφύγουμε πολύ)παρόλου που θέλω πολυ να πάρω ενα και εγω, μάλλον θα γυρίσω στο Semogue Owners Club 2 Band - Badger - Cherry Wood που οπως λέτε όλοι είναι φοβερό πινέλο, σε πολύ καλή τιμή και στις διαστάσεις που θέλω (loft).Το συγκεκριμένο κάνει και για facelathering και bowllathering? Για ποιο απο τα δυο είναι πιο κατάλληλο? Η είναι εξίσου καλό και στα δύο?

A Και κάτι ακόμη.....Κωνσταντίνε έκανα καλά και είπα για το Commodore X3 50 mm loft που το θέλω για facelathering η θα έπρεπε να πω 53-54 mm.Tι είναι καταλληλότερο? Αμα είναι για να τους στείλω συμπληρωματικό mail.... :thnx
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ, το semoguo owners club 2 band είναι σαν την κόκα κόλα: πάει με όλα!!! :bigsmilie
face lathering και μπολ,σαπούνια και κρέμες...
Πινέλο πασπαρτού δηλαδή!
(εγώ περιμένω εναγωνίως το δικό μου να έρθει από Πορτογαλία)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Άντε με το καλό.Εννοείται βέβαια πως μόλις το πάρεις θέλουμε αναλυτικόόόόόόόόόότατες πληροφορίες για όλα, ποιότητα κατασκευής, φινίρισμα και πάνω απο όλα τι κάνει στην πράξη.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Το SOC είναι πασπαρτού, κάνει και για τα δύο (bowl & face lathering).

To Commodore X3 είναι σωστό που το ζήτησες στα 50mm για face lathering.

To SOC είναι ένα πάρα πολύ καλό πινέλο, άριστο για τα χρήματά του και πολυχρηστικό συν τοις άλλοις. Τα Simpsons είναι μια φιλοσοφία και σχολή πινέλων που ενώ διαφέρουν από λίγο έως πολύ το ένα από το άλλο, είναι στην πλειοψηφία τους ταυτόχρονα το ένα καλύτερο από το άλλο. Η γνωριμία με την γκάμα της Simpsons είναι πολυδάπανη εμπειρία, ανοίγει όμως στο χρήστη ένα παράθυρο σ'έναν κλασικό, παραδοσιακό και πολυπρόσωπο κόσμο.

Η Semogue έχει αρκετά και πάρα πολύ καλά πινέλα boar, στα badger brushes όμως το μόνο πάρα πολύ καλό που έχει να επιδείξει είναι το SOC. Tα υπόλοιπα τρίχας ασβού που έχει στην γκάμα της είναι μεν καλά όπως αρκετά άλλα στην αγορά αλλά κι απ'την άλλη δεν είναι πινέλα πραγματικά αξιοσημείωτα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Πάντως αν είναι και τα δυο περίπου στην ίδια τιμή θα προβληματιστώ πιο να πάρω :confused Γιατί, για τα δυο two band super που ρώτησα στην simpsons δεν το βλέπω (δεν ήρθε βέβαια η απάντηση αλλά την ψυλλιάζομαι..... :boeller ) Βρε να μην πέφτει κανα φράγκο να χτυπήσω και τα δυο (soc και χ3) Αντε να μην είμαι και αχόρταγος, ας πάρω το ενα και βλέπουμε μετά και για το άλλο. :drool
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Σιγά - σιγά... Μην βιάζεσαι...
Σε λίγο καιρό θα ξέρεις τι ακριβώς χρειάζεσαι, και κάποιες βιαστικές αγορές που θα έχεις κάνει μέχρι τότε, ίσως εκ των υστέρων σου φανούν περιττές.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Μανώλη σίγουρα, αλλά δεν πάω στο κουτουρού...(να ειναι καλά και ο Κωνσταντίνος που μου ανοίγει τα μάτια) Πχ ένα πινέλο σαν το Semogue Owners Club 2 Band - Badger που το έχουν πάρει τόσοι συμφορουμίτες (και το περιμένεις και εσυ :clap1 )και είναι τόσο ευχαριστημένοι δεν νομίζω σε εμένα να "ξυνίσει".Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι μεν στο μέλλον μπορεί να μου δημιουργηθούν νέα δεδομένα και ανάγκες (αν υπάρχει χρήμα βέβαια :oops ) αλλά τέτοια πινέλα δεν νομίζω να πάνε χαμένα σε καμιά περίπτωση.Και βέβαια υπάρχει και το πάρε τώρα που μπορείς κάτι καλό γιατί οπως βαδίζουμε δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα (παρακαλάω βέβαια να βγώ ψεύτης :hellas )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”