Βοήθεια για αγορά δεύτερου πινέλου!

Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αν θέλεις εξασκήσου και σε 15 πινέλα, δεν θα σε δείρει κανείς!!! :megagrin
Για να μην μπερδευτείς στο είπα. Πάρε και δοκίμασε καμία γουρούνα, αλλά επικεντρώσου σε ένα μέχρι να μάθεις να κάνεις αφρό της προκοπής!!! Το ίδιο ισχύει και με τις ξυριστικές μηχανές (de) και τις φαλτσέτες... όταν είσαι στην αρχή αν ανακατεύεις διάφορα (αλλάζεις πολλές παραμέτρους) μπερδεύεσαι, δεν ξέρεις τι απ΄ όλα φταίει που δεν πετυχαίνεις το τέλειο ξύρισμα και δυσκολεύεσαι να βελτιώσεις την τεχνική σου.
Εγώ για παράδειγμα τώρα χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα το ίδιο ξυράφι και πινέλο, ενώ αλλάζω μόνο το σαπούνι (και πάλι μπερδεύομαι στην δημιουργία αφρού, αφού κάθε σαπούνι είναι πολύ διαφορετικό και χρειάζεται άλλη ποσότητα νερού... :mad )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Καλά με την de merkur 34c που παρήγγειλα :drool δεν το συζητώ θα μείνω με αυτήν πολυ πολυ καιρό ευελπιστώ.Αλλά σχετικά με το πινέλο, μου έχει κολλήσει να αγοράσω μια γουρούνα απο αυτά που ακούω (στις δυνατότητες τους σε σχέση με τα σαπούνια)Τώρα αν δω οτι δεν τραβάει η ομάδα θα επικεντρωθώ στο ένα μέχρι να ξεγκαβωθώ :shocking .Για πες μου όμως τη γνώμη σου, να πάω σε κοντή τρίχα η στο 10048 που λένε οτι είναι κορυφαίο??? Μήπως παίρνοντας κοντότριχο θα θέλω αργότερα και το 10048??? :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Εγώ Άρη θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα μικρότερο πινέλο χοίρου από το omega 48 που θα είναι και πιο βολικό. Θα σου πρότεινα το omega 80080 που έχω και εγώ που συνοδεύεται κι από ένα mini stand.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

stelakis1914 έγραψε:Εγώ Άρη θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα μικρότερο πινέλο χοίρου από το omega 48 που θα είναι και πιο βολικό. Θα σου πρότεινα το omega 80080 που έχω και εγώ που συνοδεύεται κι από ένα mini stand.
Φίλε Στέλλιο (υποθέτω έτσι σε λένε :megagrin )Και εγώ έτσι το βλέπω να γίνεται...Απλώς πες μου 2 πραγματάκια.1) απο ποιο κατάστημα στη θεσσαλονίκη το πήρες και πόσο 2)Τις εντυπώσεις σου απο το πινέλο και αν χρησιμοποιείς σαπούνι.Μέχρι την Παρασκευή λέω να το χτυπήσω....(Και το δικό μου το omega pure badger που έχω έχει το ίδιο stand.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Το παρήγγειλα από κατάστημα της Αθήνας δυστυχώς. Αν σε ενδιαφέρει να ψωνίσεις σε μαγαζί της πόλης μας μπορώ να σου πω που μπορείς να βρεις το omega 10081 που είναι λίγο μικρότερο και δεν έχει stand.
Το πινέλο αυτό το χρησιμοποιώ κυρίως για τα σαπούνια (tabac, arko κτλ.) με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα. Με βολεύει για ακόμα έναν λόγο διότι έχω και μικρό πρόσωπο και τα μεγαλύτερα δεν με εξυπηρετούν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Άρη ρώτα εδώ να σου πουν που μπορείς να βρεις πινέλα Omega στην περιοχή σου. Αν δεν βγάλεις άκρη ενημέρωσε.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά θα βγώ αύριο μια βόλτα στο κέντρο σε δύο μαγαζιά που έχω υπόψη μου 1)Πυράκης είδη κομμωτηρίου (Ερμού 46) 2)Σαμαράς είδη κομμωτηρίου (Π.Π. Γερμανού 23)και αν δεν βρώ εκεί τότε στο 3)Kristalhair είδη κομμωτηρίου (Καλλιδοπούλου 13Α) . Καλά στον Χατζηδημητρίου δεν μπορούμε να παραγγείλουμε online???? :confused :confused :confused
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ο σαμαρας νομίζω έχει Ομεγα
Άρης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Arisk έγραψε:Ο σαμαρας νομίζω έχει Ομεγα
Μόνο το 48 από χοίρου.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Άρη βλέπω ότι διάβασες τον οδηγό "ψωνίζοντας στην Θεσσαλονίκη" :bigsmilie
Θα σου αναφέρω ακόμα ένα κατάστημα που είναι αυτό. Εγώ έχω επισκεφτεί μόνο το "show room" της Μ.Μπότσαρη όπου είχε κάποια πινέλα χοίρου omega ανάμεσα τους και αυτό που σου ανέφερα πιο πάνω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”