Βοήθεια για αγορά δεύτερου πινέλου!

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Καλημέρα σε όλα τα μέλη :hellas Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά δεύτερου πινέλου.
Πρίν λίγες μέρες παρέλαβα το πρώτο μου πινέλο της omega.Έκανα δύο ξυρίσματα μέχρι τώρα και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πλούσιο αφρό στο μπωλάκι που έχω.Βέβαια δεν ξέρω αν φταίει το πινέλο ή η ασχετοσύνη μου :confused ....Δοκίμασα στην αρχή με χειροποίητο σαπούνι που ανέφερε οτι είναι κατάλληλο και για ξύρισμα και έπειτα πήγα και πήρα μια κρέμα την proraso sensitive.Το θέμα είναι οτι και τα δυο έκαναν αφρό αλλα έμενε πολυ λίγος στο μπωλ και αρκετός μέσα στο πινέλο(οταν το πατούσα έβγαζε αρκετό απο μέσα του)Απλά θέλω να επισημάνω οτι θα καταλήξω σε λίγο καιρό να χρησιμοποιώ μόνο σαπούνι(αυτά που θα φτιάξω εγώ)οπότε καλο θα είναι το πινέλο που θα μου προτείνετε να έχει ως επι το πλείστον αυτήν την δυνατότητα(για σαπούνι)Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο γουρούνι η ασβός εσείς θα μου πείτε..(πάντως ανεξάρτητα τι θα μου πείτε να πάρω, έχω σκοπό να χτυπήσω και ενα omega pro 10048 που λέτε οτι είναι πολύ καλό αν και με προβληματίζει που έχει μακρυά τρίχα)Το ποσό στο οποίο σκοπεύω να κινηθώ ειναι γύρω στα 40 με 50 το πολυ ευρώ. (απλά σε κάποιες κάνουν και 10% έκπτωση)Εχω κάνει μια έρευνα στα διάφορα καταστήματα του εξωτερικου και είδα κάποια μοντέλα τα οποία σας παραθέτω.Εννοείται οτι και όποιο άλλο έχετε να προτείνετε καλοδεχούμανο :megagrin

http://www.shaving-shack.com/simpsons-c ... brush.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.shaving-shack.com/kent-bk2_p ... white.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.shaving-shack.com/edwin-jagg ... ivory.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ebay.co.uk/itm/OMEGA-621-PUR ... 3cb66479ce" onclick="window.open(this.href);return false;
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε το συγκεκριμένο πινέλο, το οποίο ήτανε και το πρώτο μου πινέλο της καριέρας μου :bigsmilie , είναι ένα πολύ καλό πινελάκι , χωρίς να φεύγουνε τρίχες , με πολύ όμορφη βολική λαβή και χωρίς κανένα πρόβλημα στη δημιουγία αφρού!Είμαι σίγουρος ότι κάτι κάνεις λάθος, δε παίρνεις πολύ σαπούνι η δε βάζεις αρκετό νερό, αν δε βάζεις αρκετό νερό κάνει μια μυστηριώδη τρύπα στο κέντρο του θυσάνου του.Εδώ και εδώ θα δεις video που έχω τραβήξει με αυτό το πινέλο ώστε να δεις ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πινέλο σου.

Τώρα πινέλα για σαπούνια η για κρέμες δε γνωρίζω ούτε έχω φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, άσε που δε δίνω ιδιαίτερη σημασία αλλά για ασβό θα πάς σε silvertip, super badger η two band , εκεί τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά!Γουρούνα προτείνω Semogue.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου!Και εγώ καταλάβαινα οτι κάτι στραβό κάνω και δεν βγαίνει ο αφρός που θέλω, και δεν φταίει το πινέλο αλλά δεν ήξερα τι. Γιατί ακολουθούσα τις οδηγίες κατά γράμμα έκανα τις κυκλικές κινήσεις με το πινέλο στο μπώλ μου αλλά έβγαζε μόνο ένα λεπτό στρωμα ποιοτικού αφρού στον πάτο του μπώλ και υπόλοιπος αφρός ήταν μέσα στο πινέλο....Οσο για τα βιντεάκια που μου έβαλες θα τα δω το απόγευμα στο σπιτι γιατί στο γραφείο πέφτει "κόφτης" στο you tube! :!@#!
Πάντως όποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα πράγματα για πινέλο και μπορεί να βοηθήσει ας κοπιάσει.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Κοίτα Άρη, κατ' αρχήν θα συμφωνήσω με τον Ηλία ότι το πινέλο που έχεις είναι πολύ καλό και σίγουρα δεν είναι θέμα πινέλου. Κάτι παίζει με την αναλογία σαπουνιού/νερού και πιθανόν και έλλειψη σωστής τεχνικής. Μην στεναχωριέσαι όμως, κανείς δεν γεννήθηκε τεχνίτης, είναι πράγματα που μαθαίνονται εύκολα στην πορεία.

Στο θέμα των τριχών, σε γενικές γραμμές (σε πολύ γενικές όμως) οι ασβοί είναι καλύτεροι για τις κρέμες (πιο μαλακή τρίχα) και οι γουρούνες για τα σαπούνια (πιο σκληρή τρίχα). Βεβαίως όμως σε καμία περίπτωση το παραπάνω δεν είναι απόλυτο. Μπορεί κάποιος με λίγη εμπειρία να κάνει άνετα αφρό με ασβό και σαπούνι και το αντίθετο. Σε τεχνικά τώρα θέματα, οι ασβοί συγκρατούν μεγαλύτερες ποσότητες νερού και πρέπει αυτό να το έχεις υπόψιν σου οταν χτυπάς κρέμα.

Αυτό που θα πρότεινα, πριν πάρεις άλλο πινέλο, είναι παίξε αρχικά το πινέλο με την κρέμα σου αποκλειστικά (είναι σε γενικές γραμμές ευκολότερη στον χειρισμό από τα σαπούνια για έναν αρχάριο) μέχρι να έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Βάζε λίγη παραπάνω ποσότητα κρέμας αρχικά και όχι τις ποσότητες που βάζουν στο youtube έμπειρα άτομα (και μη). Τίναξε καλά το πινέλο και ξεκίνα το χτύπημα της κρέμας. Να θυμάσαι ότι είναι καλύτερα (και ευκολότερο) να προσθέτεις νερό για να αραιώσεις παρά να χρειαστεί να προσθέσεις κρέμα. Προοδευτικά πρόσθεσε λίγο νερό (ελάχιστες σταγόνες κάθε φορά!!!) μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ποιο είναι αυτό το επιθυμητό αποτέλεσμα; Δυστυχώς δεν μπορώ να στο δείξω με φωτογραφίες! Είναι κάτι που μαθαίνεις από μόνος σου και το καταλαβαίνεις οπτικά. Παρόλα αυτά θα βάλω και ένα βίντεο παρακάτω του Mantic που νομίζω θα σε βοηθήσει κάπως.

Ελπίζω να βοήθησα, εξασκήσου πριν αγοράσεις καινούργιο πινέλο, κατά την τνώμη μου θα αλλάξεις τελείως οπτική μόλις τα καταφέρεις!

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Ο μόνος λόγος που θα σε κάνει να πας σε silvertip είναι (κατά την γνώμη μου) αν σε ενοχλεί το τσίμπημα που κάνουν η τρίχες του απλού ασβού στο πρόσωπο... Αλλά καλύτερα πριν πας σε κάτι άλλο να μάθεις να κάνεις αφρό με αυτό που έχεις, το οποίο παρεπιπτόντως είναι μια χαρά.
Έχω παρόμοιο με ξύλινη λαβή και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αν και ακόμα δεν έχω βρει το κόλπο για να κάνω σταθερά πολύ καλό αφρό αφού δεν πετυχαίνω πάντα την σωστή αναλογία νερού σαπουνιού, παρόλο ασχολούμαι κάποιους μήνες. Το ότι κάποιες φορές κάνω μετριότατο αφρό και άλλες τέλειο, σημαίνει ότι δεν φταίει το πινέλο, ή τα σαπούνια που χρησιμοποιώ, αλλά απλά και μόνο η τεχνική μου που θέλει δουλειά ακόμα. Να ξέρεις πάντως ότι λογικά είναι πιο εύκολο να φορτώσεις με σαπούνι τον απλό ασβό που έχει πιο τραχείς άκρες από ένα silvertip που οι άκρες του είναι πολύ μαλακές.
Πάντως εγώ σκοπεύω σε λίγο καιρό να πάρω ένα semogue owners club two band silnertip, που είναι καλό για όλα: κρέμες και σαπούνια, μπολ και face lathering...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :thnx Αυτά που μου ανέλυσε ο φίλος Αντώνης αυτά έκανα κατά γράμμα (ακολούθησα τις οδηγίες στην ενότητα για τους αρχάριους) με τα αποτελέσματα που προανέφερα(παρεπιπτόντως είδα και εγώ χθές το ίδιο βιντεάκι με τον mantic, χε χε οταν τα κάνει άλλος όλα εύκολα φαίνονται).Αφού με καθυσυχάσατε για το πινέλο, και έπεσε ολο το φταίξιμο στην ασχετοσύνη μου :dance3 (κάτι που το είχα προαίσθηση απο την αρχή :megagrin )καταλήγουμε στο συμπέρασμα (σκάσε και πασάλειβε... :hystericalbs1 )οτι χρειάζομαι αρκετή προπόνηση και μετά να προβώ σε αγορά πινέλου (τουλάχιστον ακριβότερο απο αυτό που έχω). Που να έρθει και η merkur 34c που έχω παραγγείλει θα τρώω στην αρχή κάτι 30λεπτα(χαλαρά) στο μπάνιο για το ξύρισμα! Πάντως τώρα λέω να χτυπήσω μια omega σε γουρουνοτριχα που είναι πιο ξεκάθαρα και πιο φθηνά τα πράγματα.Έλεγα για την σειρά professional ( 10048 και 20102 γιατί πιστεύω οτι θα είναι πιο ποιοτικές απο τις φθηνότερες τις ιδιας εταιρειας, και εχω διαβάσει και πολύ καλές κριτικές τουλάχιστον για την 10048.Το πρόβλημα είναι οτι με προβληματίζει το μέγεθος απο τις τρίχες τους, πως θα είναι στο πασάλειμα αλλά και πως θα την στεγνώνω διότι κάτι ακρυλικά brush stant που τα πουλάνε και στον Hondo (δεν θέλω να πάω σε κάτι ακριβότερο) είναι αρκετά κοντά για να τις χωρέσουν.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πλεον καθοτι καλοκαιρι δεν πρεπει να στεναχωριεσαι και να αγχωνεσαι για το στεγνωμα.
Ακομη και ορθια μπορεις να την εχεις, διπλα σε ενα ανοιχτο παραθυρο.. Εδω και πανω απο ενα χρονο εχω την.. μπαντανοβουρτσα την 098 Pro και οπως καταλαβαινεις, δεν υπαρχει stand που να την παιρνει, εκτος και αν καααααποια στιγμη με πιασει το.. χειροτεχνικο και αξιωθω να κανω custom κατι, ο ιδιος.. Μεχρι τοτε.. :beah2

χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Stefanos έγραψε:Πλεον καθοτι καλοκαιρι δεν πρεπει να στεναχωριεσαι και να αγχωνεσαι για το στεγνωμα.
Ακομη και ορθια μπορεις να την εχεις, διπλα σε ενα ανοιχτο παραθυρο.. Εδω και πανω απο ενα χρονο εχω την.. μπαντανοβουρτσα την 098 Pro και οπως καταλαβαινεις, δεν υπαρχει stand που να την παιρνει, εκτος και αν καααααποια στιγμη με πιασει το.. χειροτεχνικο και αξιωθω να κανω custom κατι, ο ιδιος.. Μεχρι τοτε.. :beah2

χαχα
ΧΕ ΧΕ όντως η 10098 κάνει εκτός απο το ξύρισμα και για το βάψιμο του σπιτιού :hystericalbs1 .ΟΚ με το καλοκαίρι με το χειμώνα όμως τι κάνουμε ΟΕΟ??? εμείς που δεν έχουμε χειροτεχνικές δεξιότητες?? :drool
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πολύ φοβάμαι ότι με την γουρουνότριχα (ειδικά την μεγάλη) θα μπερδευτείς χειρότερα, αφού μέχρι να "στρώσει" το πινέλο (οι άκρες τις τρίχας σπάνε σαν να έχει ψαλίδα το μαλλί :bigsmilie ) θα χρειαστεί αρκετός καιρός, με αποτέλεσμα να είναι σκληρό το πινέλο, και να μην κάνει πολύ εύκολα αφρό.
Άσε που οι συγκεκριμένες με τόσο μεγάλες τρίχες θα ρουφάνε όλον τον αφρό μέσα του και θα τον εξαφανίζουν :confused
Σου προτείνω να επιμείνεις με αυτό που έχεις μέχρι να μάθεις να κάνεις καλό αφρό, και να μην πειραματίζεσαι με άλλα σαπούνια και πινέλα.
Και ένα κόλπο που έγραψε κάπου ο Δορυφέροντας: ενδιάμεσα από τις κυκλικές κινήσεις που κάνεις στο μπολ, πιέζεις το πινέλο (το "στουμπάς" δηλαδή) στο κέντρο του μπολ για να βγάλει τον αφρό που έχει ρουφήξει μέσα του!!! Δοκίμασε το και θα δεις ότι πιάνει...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

οκ βρε παιδιά αλλά έλεγα να πάρω ενα για να το έχω εναλάξ με του ασβού(μέχρι να πάω σε κάτι ακριβότερο αργότερα με το καλό).Αν μη τι άλλο να αρχίσει να σπάει η τρίχα του με το καιρό και να μαλακώνει.Οπως ανέφερα θα χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τα σαπούνια που θα φτιάξω εγώ( θα είναι έτοιμα σε κανα δυο μήνες περίπου)Σίγουρα η προπόνηση και η βελτίωση της τεχνικής θα πάει σύννεφο αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην εξασκηθώ και στη γουρούνα που είναι καλύτερη στα σαπούνια(υπάρχει πρόβλημα στο να εξασκώ την τεχνική και στα δυο??? :confused Τώρα αν είναι το πρόβλημα το μήκος της τρίχας πάω σε κάτι κοντύτερο :drool
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”