Semogue (βοήθεια για επιλογή σε χρήση με σαπούνι)

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αφού το EJ silvertip δεν μπορεί να φορτώσει καλά στο σαπούνι
Θέλω την βοήθεια σας για επιλογή. Τα semogue μου αρέσουν πολύ ειδικά η ξύλινη λαβή. Επειδη όμως έχω λεπτή κ ευαίσθητη επιδερμίδα θα ήθελα κάτι όχι πολυ σκληρό κατα προτίμηση κάτι σε ασβό.
Ο λόγος σε εσάς λοιπόν.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πολύ καλή και πολύ όμορφη επιλογή τα Semogue (ή Σεμόγκουε όπως τα έλεγα μέχρι πρότινος :hystericalbs1 ). Εγώ ακόμα περιμένω το Semogue Owners Club Cherry Wood με γουρουνότριχα, που παρήγγειλα πριν από 5-6 μέρες :!@#! .
Νομίζω ο Πάνος έχει το ίδιο σε silvertip, οπότε μπορεί να σου πει περισσότερα. Αλλά εξίσου όμορφα είναι και τα badger Limited Edition 2011. Πάντως, με λίγη υπομονή, ένα γουρουνοπίνελο μπορεί να γίνει απαλό όσο και ένα ασβοπίνελο.

ΥΣ .Έχεις pm.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εγώ έχω το semogue 830 , πολύ καλό πινέλο ,έχω κάνει καμιά δεκαριά φορτώματα αλλά παρατηρώ ότι όταν φτιάχνω τον αφρό μου κατα περίεργο τρόπο μου καταπίνει τον αφρό μου.Δηλαδή πάω να κάνω το δεύτερο πέρασμα στο προσωπό μου και βλέπω ότι έχει στεγνώσει και δεν ανόιγει το πινέλο στο προσωπό μου παρα να είναι μαζεμένο.Γιατί μου το κάνει αυτό,θέλει και άλλο στρώσιμό?Εντάξει να μην έκανα 1-2 φορές αρκετό αφρο αλλά μου το κάνει συνέχεια απο ότι θυμάμαι!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ έχω το Semogue Owners Club 2 Band cherry wood

Το έχω πολύ λίγο καιρό αλλά οι εντυπώσεις μου είναι άριστες.
Η λογική που το αγόρασα είναι ότι κάνει εξαιρετική δουλειά τόσο στις κρέμες αλλά και στα σαπούνια.
Το μέγεθος είναι βολικό είτε κάνεις bowl η face lathering και το χερούλι είναι πολύ εργονομικό.

'Ενα πινέλο σε καλή τιμή δηλαδή που κάνει τα πάντα !!
Όσο για το αν είναι μαλακό η όχι , εγώ το βρίσκω αρκετά μαλακό !!!!!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

boltsis έγραψε:Εγώ έχω το semogue 830 , πολύ καλό πινέλο ,έχω κάνει καμιά δεκαριά φορτώματα αλλά παρατηρώ ότι όταν φτιάχνω τον αφρό μου κατα περίεργο τρόπο μου καταπίνει τον αφρό μου.Δηλαδή πάω να κάνω το δεύτερο πέρασμα στο προσωπό μου και βλέπω ότι έχει στεγνώσει και δεν ανόιγει το πινέλο στο προσωπό μου παρα να είναι μαζεμένο.Γιατί μου το κάνει αυτό,θέλει και άλλο στρώσιμό?Εντάξει να μην έκανα 1-2 φορές αρκετό αφρο αλλά μου το κάνει συνέχεια απο ότι θυμάμαι!
Αυτό όταν συμβαίνει σε έμπειρο χρήστη όπως εσύ σημαίνει ή καλή ποιότητα τρίχας ή ελλιπές στρώσιμο. Μάλλον το δεύτερο ισχύει στην περίπτωση σου Ηλία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δηλαδή πρέπει να επιμένω περισσότερο στο σαπούνι η να βάζω περισσότερο κρέμα?Τι επηρεάζει η καλή ποιότητας τρίχας?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Υπάρχουν πινέλα με καλή τρίχα και άλλα με υποδεέστερη. Δεν γνωρίζω πως προκύπτει αυτό, γνωρίζω μόνο τα συμπτώματα και τα προβλήματα που δημιουργεί. Θα έλεγα μέχρι να στρώσει, αν είναι αυτό το πρόβλημα να φορτώνεις με λίγη περισσότερη κρέμα ή σαπούνι. Δοκίμασε και πες μας...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Το 830 είναι από τα πιό 'δυνατά' πινέλα της εν λόγω εταιρίας. Το μεγάλο πλεονέκτημά του είναι ότι έχει πάρα μα πάρα πολύ δυνατό backbone αλλά ταυτόχρονα είναι από τα πιό μαλακά (στις άκρες της τρίχας) πινέλα από τρίχα χοίρου. Το μειονένκτημά του είναι πως θέλει πολύ στρώσιμο, θέλει χρόνο (τουλάχιστον 20 ξυρίσματα). Το έχω και είχα το ίδιο θέμα για το οποίο μίλησε ο Ηλίας (δηλ. μου 'κατάπινε' τον αφρό).

Τώρα, αναφορικά με την αρχική ερώτηση του νήματος. Τα 2011 LE (badger, ειδικά το κοντό αλλά και λιγότερο το ψηλό) φαίνεται να είναι αρκετά σκληρά, τουλάχιστον απ'όσα γράφονται. Ειδικά το 'κοντό', αρκετοί έμπειροι wet shavers το'χουν ήδη πουλήσει μιας και ήταν υπέρ του δεόντος σκληρό. Υποθέτω το 'ψηλό' θα είναι λίγο πιό μαλακό, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για δύο πινέλα που είναι πολύ δυνατά σε backbone και αρκετά πυκνά στη βάση θυσάνου (μεγαλύτερη διάμετρος όπως και πιό πιεσμένο γέμισμα με τρίχα στο θύσανο απ'ό,τι στα άλλα πινέλα ασβού της ίδιας εταιρίας).

Άφησα για τελευταίο το Semogue Owners Club 2 Band. Αυτό είναι και μαλακό στις άκρες της τρίχας, δεν είναι ενοχλητικό αναφορικά με την πυκνότητα του θυσάνου (δηλ. αν είχε υπερβολικά πυκνό θύσανο) και προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει με σκληρά σαπούνια (π.χ. Penhaligons English Fern) λαμβάνοντας άριστα αποτελέσματα. Με βάση την αρχική ερώτηση του Άρη λοιπόν, είναι ένα πινέλο που θα του έκανε τέλεια, υποθέτοντας βέβαια ότι δεν έχει θέμα με την κάπως μεγάλη (57χιλ. αν δεν απατώμαι) λαβή.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

NavalArchitect έγραψε:
Τώρα, αναφορικά με την αρχική ερώτηση του νήματος. Τα 2011 LE (badger, ειδικά το κοντό αλλά και λιγότερο το ψηλό) φαίνεται να είναι αρκετά σκληρά, τουλάχιστον απ'όσα γράφονται. Ειδικά το 'κοντό', αρκετοί έμπειροι wet shavers το'χουν ήδη πουλήσει μιας και ήταν υπέρ του δεόντος σκληρό. Υποθέτω το 'ψηλό' θα είναι λίγο πιό μαλακό, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για δύο πινέλα που είναι πολύ δυνατά σε backbone και αρκετά πυκνά στη βάση θυσάνου (μεγαλύτερη διάμετρος όπως και πιό πιεσμένο γέμισμα με τρίχα στο θύσανο απ'ό,τι στα άλλα πινέλα ασβού της ίδιας εταιρίας).
Κωνσταντίνε, το special edition 2011 αν και οπτικά μου αρέσει πολύ, διάβασα και εγω οτι οι περισσότεροι δεν μιλάνε για τσίμπιμα αλλά για γδάρσιμο !! (ειδικά το μικρό) και τα βγάζουν προς πώληση, αυτό με φρενάρισε απο την παραγγελία. Μιλάμε βέβαια για το μεγάλο με τα 99,00ευρω.
Το OC 2 band, τα έχουμε ξαναπεί είναι διαφορετικό, μαλακό με δυνατή ραχοκοκαλιά και εξαιρετικές κριτικές.
Με λίγα λόγια είναι πινέλο must have.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λέω να πάρω το Semogue Owners Club 2 Band -Badger - Cherry Wood μιας και ακούω τα καλύτερα και επίσης δεν έχω κάποιο 2 band.Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους του εν λόγω πινέλου, είναι μαλακό , τσιμπάει καθόλου?
Η μήπως το Semogue 2015 Silvertip Badger Shaving Brush είναι πιο μαλακό ακόμη?Αν και έχω πινέλο Silvertip Badger , απλά ενδιαφέρεται και ένας φίλος μου να μάθει για να κάνει και αυτός μια επιλογή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”