Semogue (βοήθεια για επιλογή σε χρήση με σαπούνι)

Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Το πινέλο προσωπικά το βρίσκω πολύ μαλακό αλλά από την άλλη κάνει καλό μασάζ.
Έχει εξαιρετικό backbone και σαρώνει τα σαπούνια, ενώ παράλληλα είναι και πολύ καλό με τις κρέμες.
Το χερούλι έχει φοβερή εργονομία και γενικότερα είναι ένα πινέλο που θα το αγαπήσεις.
Aν το συγκρίνεις με άλλα 2 band που κυκλοφορούν , είναι σχεδόν τσάμπα.
Χτύπα το !!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ερώτηση παιδιά.Τελικά ,τα 2 band γιατί ονομάζονται έτσι?Και τι τρίχα είναι αυτό το Semogue Owners Club 2 Band cherry wood?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Δες εδώ. Οσο για το Semogue που ρωτάς, το λέει, δεν το λέει?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε:Εγώ έχω το semogue 830 , πολύ καλό πινέλο ,έχω κάνει καμιά δεκαριά φορτώματα αλλά παρατηρώ ότι όταν φτιάχνω τον αφρό μου κατα περίεργο τρόπο μου καταπίνει τον αφρό μου.Δηλαδή πάω να κάνω το δεύτερο πέρασμα στο προσωπό μου και βλέπω ότι έχει στεγνώσει και δεν ανόιγει το πινέλο στο προσωπό μου παρα να είναι μαζεμένο.
Φιλε το ιδιο με τον Αγριοχοιρο του Golden Nib
Το εχω στα 24mm,δεν ειναι ξανθος ο θυσανος οπως τα αλλα
Το πηρα με πολες προσδοκιες μα απογοητευτηκα
Ο αφρος χανεται μεσα του και δεν βγαινει παρα μονο με "βαφτο" στυλ το οποιο δεν το θελω
Κριμα τα λεφτα και το ωραιο σχημα του.
Εχω κανει 12 φορτωματα αλλα με λυπει πως δεν πιανει μια μπροστα στην συνολικη αποδοση αλλων φθηνοτερων πχ VP-NPV
Το μονο + του ειναι πως εφυγε η μυρωδια ευκολα
Μα να χανεται ετσι ο αφρος λες και ειναι καμια μουφα;

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τελικά,αυτό το 830 βρε παιδιά σε κάποιους έχει κάτσει πολύ καλά και σε άλλους πολύ άσχημα από οτι καταλαβαίνω.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?Τι συμβαίνει και ο ένας το θεωρεί πολύ καλό και ο άλλος θέλει να το ξεφορτωθεί?Είναι ή δεν είναι ένα αποτελεσματικό και καλό πινέλο?'Εχει να κάνει και με το σε ποιας παρτίδας πινέλο θα πέσεις?Έχω μπερδευτεί,πάνω που ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω..
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Από όσο καταλαβαίνω το 830 μαλακώνει αρκετά όταν στρώσει και σε μερικούς δεν αρέσει (μου φαίνεται ότι το αποκαλούν floppy στα αγγλικά).
Σε άλλους πάλι αρέσει. Ο καθένας έχει διαφορετικά μέτρα και σταθμά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Το 830 έχει πολύ δυνατό backbone, μόνο floppy δεν θα το έλεγες...
Γιάννης
NavalArchitect

Το 830 είναι πολύ κλασικό και δυνατό πινέλο. Έχει αρκετά ως πολύ πυκνό θύσανο που του δίνει πάρα πολύ γερό backbone (δηλαδή ραχοκοκκαλιά). Δεν είναι σε καμμία περίπτωση floppy, τουναντίον είναι ακριβώς το αντίθετο αυτού.

Σε πολλούς πιθανόν να μην αρέσει είτε (α) διότι έχει τόσο δυνατό θύσανο και backbone, οπότε αργεί πολύ να ανοίξει/στρώσει, είτε (β) διότι έχει κοντό handle.

H τρίχα του είναι premium tops οπότε είναι ό,τι καλύτερο, και είναι πολύ μαλακή. Η μεγάλη πυκνότητά της στο θύσανο όμως αγριεύει το πινέλο πολύ και του αλλάζει χαρακτήρα, μπρεδεύοντας πολλούς. Αν κάνεις face lather και σου αρέσουν οι κοντές βάσεις, είναι ό,τι καλύτερο σε boar.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αναφερόμουν στο γεγονός ότι το 830 είναι 90% premium tops και μερικοί αναφέρουν ότι είναι πολυ μαλακό ή floppy όταν στρώσει. Πχ http://badgerandblade.com/vb/showthread ... 830-vs-620
Δεν το έχω και δεν ξέρω αν είναι έτσι και να με συγχωρησετε αν εχω λαθος. Έχω το 620 που είναι πιο "σκληρό".
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Αυτό που λέει ο Joe ('Harvitz81') σ'εκείνο το νήμα είναι πιθανό να είναι αλήθεια, είναι πολύ έμπειρος.

Δεν μπορώ να ξέρω όμως αφού ούτε το 620 έχω, ούτε το 830 έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 60 φορές. Ο μόνος που θα μπορεί να πει με σχετική βεβαιότητα είναι ο Emanuel ('oversaturn') απ'το Πορτογαλικό φόρουμ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”