Silvertip & Bristle κατά παραγγελία

NavalArchitect

Μπράβο του, είναι πολύ ωραία η δουλειά του και κατά συνέπεια στα υπ'όψιν για μελλοντικές custom δουλειές. Πολύ ωραία και η παρουσίαση, Φώτη!
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Fotakas έγραψε: Αντίστοιχα στο αριστερά πινέλο, τοποθετήθηκε ένα παχύ στρώμα κόλλας στο κατώτερο τμήμα για να ανέβει πιο ψηλά ο θύσανος.
Καλοριζικα και να τα χαρεις !
Για να "σηκωσουμε" τον θυσανο δεν χρσιμοποιουμε κολλα αλλα μια ξυλινη ροδελα για να κολλησει καλυτερα στην λαβη
Μπαινει και αλλο υλικο ομως αν θες
Βλεπω πως εχει βαλει αρκετη και εχει "ξεχειλισει" απο τα πλαγια,αυτο δεν ειναι απαραιτητο
Οπως και να εχει ειναι ωραιο πραγμα να εχεις custom πινελο στην συλλογη σου
Με γεια σου.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Mακάρι να μπορεί να τα δουλέψει γιατί είναι θεόσκληρα και βαριά!Αν τυχόν θέλεις να ξαναφτιάξεις κάποιο σου συστήνω να τα δοκιμάσεις , είναι φτηνά και σε μερικά κομμάτια απο αυτά μπορείς να φτιάξεις άνετα 2 λαβές!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σας ςυχαριστώ και πάλι, κύριοι.
Δόρυ το ξέρω αυτό για την ροδέλα και μάλιστα μετάνιωσα που δεν το έκανα. Την κόλλα επίτηδες την άφησα να ξεχειλίσει, για να είμαι σίγουρος οτι θα έχει καλύψει κάθε σημείο στα κάθετα τοιχώματα της "φωλιάς". Μετά πήρα ένα νυστεράκι και έκοψα ότι περίσσευε.
Ηλία, απο ότι έχω καταλάβει όσον αφορά τον τόρνο, μεγάλη σημασία έχουν οι στροφές (rpm/min). Βασικά το θυμάμαι γιατί έχω κάνει τόρνο στο 1ο εξάμηνο, στην σχολή μου. Επίσης και η υπομονή να προχωράς με πολύ αργά βήματα. Παρατηρούσα οτι σε κάθε σημείο της όλης διαδικασίας, άλλαζε τις στροφές στο τόρνο. Άλλες στροφές έδινε για το τρύπημα, άλλες για το ξεχόνδρισμα, άλλες για το γυάλισμα κλπ.
Σκέφτομαι τα επόμενα project να είναι καρυδιά ή/και ελιά... :megagrin
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οσον αφορα τα ξυλα σκεψου πρωτα την αντοχη τους στο νερο πριν τα κανεις λαβη
Δεν χρειαζονται πολλα μποσικα στα πλαϊνα της λαβης ωστε να πρεπει μετα να τα γεμισεις με κολλα
Καλο μετρημα ως προς το πλατος-βαθος ωστε να μην εχει μποσικα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δυστυχώς, όταν έφτιαξα τις λαβές, δεν είχα παραλάβει τους θυσάνους. Οι "φωλιές" έγιναν με τι ίδιο ακριβώς εργαλείο (24 χιλ.), αλλά ο θύσανος bristle ήταν περίπου μισό χιλιοστό μεγαλύτερος και ήθελε λίγο τρίψιμο, ενώ ο silvertip ήταν ελαφρώς μικρότερος και είχε λίγα μπόσικα.
Για την καρυδιά και την ελιά που ανέφερα, όντως με προβληματίζει η ανθεκτικότητα (κυρίως της ελιάς). Αλλά δεν είπα οτι θα είναι οπωσδήποτε λαβές... :bigsmilie .
Ότι είναι να γίνει πάντως, θα γίνει μετά από πολύ συζήτηση, σκέψη και ψάξιμο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φώτη στο παραπάνω link που σου έδωσα έχει πολλά είδη ξύλων και πιστεύω η τιμή τους είναι προσιτή αλλά θα πάθεις πλάκα με τη ποιοτητά τους!Και εγω θα συμφωνήσω οτι η ελιά η καρυδιά δε κάνουνε γι αυτή τη δουλειά.
Του θύσανους απο το Thegoldennib δε τους πήρες?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ναι απο Thegoldennib. Και τα ξύλα που λες τα έχω δει. Υπάρχουν αρκετές σκέψεις.Θα δούμε...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Νομιζω το ειχα αναφερει και αλλη φορα, αλλα ποιος ψαχνει...

Αυτος ο τυπος εχει φανταστικα ξυλα, ειδικα για λαβες πινελων και μαχαιριων... Kαι οι τιμες ειναι και αυτες οκ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”