Silvertip & Bristle κατά παραγγελία

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

(Ξέρω ότι υπάρχει ήδη θέμα για custom made πινέλα, αλλά ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα για τα δικά μου πινέλα. Αν νομίζετε ότι πρέπει, ενσωματώστε αυτό το θέμα στο ήδη υπάρχον ).

Εικόνα

Τα δύο είδη ξύλου που επελέγησαν, είναι το Sipo και το Irrocco. Πολύ σκληρά ξύλα και τα δυο, από την Αφρική και ιδιαίτερα ανθεκτικά στο νερό. Μάλιστα το Irrocco συνήθως φυτρώνει μέσα στο νερό και μεγαλώνοντας ο κορμός, αναπτύσσει φύλλωμα έξω από το νερό.

Εικόνα

Το πρώτο κομμάτι της επεξεργασίας, ώστε να αποκτήσουν κυλινδρικό σχήμα και να έρθουν στην τελική διάμετρο.

Εικόνα

Αριστερά, η δημιουργία «φωλιάς» για την τοποθέτηση του θυσάνου. Δεξιά βλέπουμε τις λαβές που αρχίζουν να μορφοποιούνται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Διάφορα στιγμιότυπα από την επεξεργασία. Το τελικό στάδιο περιλαμβάνει τρίψιμο με τρία διαφορετικά γυαλόχαρτα με μειούμενο grit, και λείανση με συρματάκι ScotchBrite και με σκληρό ύφασμα.

Εικόνα

Μετά την λείανση οι λαβές σκουπίζονται με οινόπνευμα για να φύγουν τυχόν βρωμιές, το λίπος από τα δάχτυλα και τα μικροσκοπικά σωματίδια σκόνης από την επεξεργασία. Στην συνέχεια 2 φορές επάλειψη με λάδι (μίγμα λάδι λινέλαιο ακατέργαστο και White Spirit) και ακολουθεί επάλειψη με κερί (δανέζικο Bontex, το οποίο θεωρείται κορυφαίο παγκοσμίως, αμέσως μετά από το Gori).
Τέλος, αφού στεγνώσουν, οι λαβές γυαλίζονται με μαλακό ύφασμα, κόβονται από το υπόλοιπο κομμάτι ξύλου και μορφοποιείται η βάση (τρίψιμο-γυάλισμα).

Εικόνα

Οι λαβές, οι θύσανοι και η εποξική κόλλα 2 στοιχείων. Οι θύσανοι είναι και οι δύο στα 24 χιλ. ενώ το Silvertip έχει knot 58 χιλ. (το περίμενα λίγο μεγαλύτερο).

Εικόνα


Το τελικό αποτέλεσμα. Ενώ οι φωλιές έγινα με το ίδιο ακριβώς εργαλείο των 24χιλ, ο θύσανος Bristle ήταν ελαφρώς μεγαλύτερος, ενώ ο θύσανος Silvertip ελαφρώς μικρότερος από 24χιλ. Γι’ αυτό τον λόγο, στο αριστερά πινέλο έπρεπε να τριφτούν με γυαλόχαρτο, τόσο η «φωλιά» όσο και το «βύσμα» . Αντίστοιχα στο αριστερά πινέλο, τοποθετήθηκε ένα παχύ στρώμα κόλλας στο κατώτερο τμήμα για να ανέβει πιο ψηλά ο θύσανος.

Σκέφτηκα να τα ονομάσω :
Χειροποίητο Bristle Ι και Χειροποίητο Silvertip Ι

Εντύπωση, επίσης μου έκανε το γεγονός ότι οι θύσανοι μυρίζουν ελάχιστα.
Επειδή παρακολούθησα όλη την διαδικασία και έκανα πάρα πολλές ερωτήσεις, έμαθα ένα σωρό πράγματα για τα ξύλα και την επεξεργασία τους. Οπότε είμαι ανοικτός στις απορίες σας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίος Φώτη!
Καλά έκανες και άνοιξες νέο θέμα, θα φτιάξουμε μια καινούρια περιοχή για κατασκευές μελών και θα το μεταφέρουμε εκεί.
Την δουλεία την έκανες εσύ ή τα έδωσε σε κάποιο ξυλουργό;
Ποιο ήταν το τελικό κόστος; (αν μπορείς αναλυτικά)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχω ένα πολύ καλό φίλο και συνάδελφο, ο οποίος μου σύστησε έναν αδερφικό του φίλο που διατηρεί εργαστήριο για ξυλοκατασκευές στην Σαλαμίνα. Την προηγούμενη εβδομάδα, που είχα άδεια πετάχτηκα μια βόλτα μέχρι την Σαλαμίνα και καθίσαμε γύρω στις 5 ώρες στο εργαστήριό του και τα φτιάξαμε (εγώ δηλαδή απλώς έδινα οδηγίες και έκανα ερωτήσεις). Το παλληκάρι αποδείχτηκε μεγάλος καλλιτέχνης. Εν τω μεταξύ, ενώ είχε τον τόρνο, δεν ασχολούνταν παρα πολύ. Πριν απο κανένα τρίμηνο που μου ήρθε η ιδέα για χειροποίητο πινέλο, αρχίσαμε να το συζητάμε. Απο τότε αγόρασε και άλλο εξοπλισμό, διάβασε βιβλία και μεσα στο 2012 έχει βελτιωθεί πολύ. Μου έδειξε και δείγματα της δουλειάς του που με άφησαν άφωνο.

Εικόνα

Αυτό είναι μια φοντανιέρα που έφτιαξε για το σπίτι του. Μου πρότεινε μάλιστα μια παρόμοια κατασκευή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν scuttle, με την χρήση δυο διαφορετικών κομματιών (Sipo & Irrocco). Έτσι θα ταιριάζει και με τα δύο πινέλα μου.
Την τελική κόλληση, την έκανα μόνος μου.

Το κόστος χοντρικά ήταν:
Περίπου 30€ οι βάσεις (εργασία, ξύλα, λάδια, κεριά)
Περίπου 21€ οι θύσανοι (27$)
Και 5€ η κόλλα και το γυαλόχαρτο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πολυ ομορφα σχεδια! Μπραβο! Και για το τι ειναι, για τα ελληνικα δεδομενα καλη και η τελικη τιμη...

Την ιδεα που ειπε ο Αποστολος την εχουμε ριξει εδω και καιρο στον Ανδρεα.. Και τι κανει? Τριγυρναει τα sex shop του Αμστερνταμ! :beah2 :megagrin :hystericalbs1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

http://www.bondex.gr/el/E14A6F42/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ενθυμουμενος απο αλλο τοπικ για το τι χρηση κανουν μερικα βερνικια
που (ξανα) βλεπουμε πως κανουν και για λαβες πινελων.

Για την κολλα εχω μια μκρη ενσταση,λογω υγρασιας που παραμενει επι ωρα,κραδασμων,λιπαρων ουσιων,εναλλαγων βραστου νερου με κρυο κλπ θα προτεινα μια πιο δυνατη με μεγαλυτερη αντοχη κι ας εκανε λιγη ωρα παραπανω να στεγνωσει.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μια βόλτα δεν μπορώ να κάνω;;; :dash
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο φίλε μου, πολύ καλή δουλειά και γερά να είναι να τα χαρείς!
Δε ξέρω όμως αν ο φίλος σου θα μπορούσε να φτιάξει ξύλα απο cocobolo η διαμαντόξυλα , πιστεύω τα έχεις δει http://www.thegoldennib.com/index.php?m ... x&cPath=36" onclick="window.open(this.href);return false; αφού νομίζω τους θύσανους απο κει πρέπει να τους πήρες.Ο δικός μου τορναδόρος πάντως δε τα κατάφερε και έτσι τα έστειλα στο beejay.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Μπράβο Φώτη, πολύ καλά τα αποτελέσματα και φυσικά στον μάστορα που δείχνει να έχει μεράκι!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σας ευχαριστώ παιδιά.
@Ηλία, μάλλον μπορούσε να τα δουλέψει και αυτά τα ξύλα. Το είχαμε βέβαια συζητήσει απο πριν για την επιλογή του υλικού και μου πρότεινε αυτά λόγω της ιδιαίτερης ανθεκτικότητας στο νερό.
@Αντώνη, όντως μου φάνηκε και εμένα πολύ μερακλής τεχνίτης. Αφου μέσα στο εργαστήριο είχε ένα σωρό αντικείμενα (όπως βάζα και δισκοπότηρα) τα οποία τα έφτιαξε μόνο και μόνο για να εξασκείται και να δοκιμάζει νέες τεχνικές.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”