Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα Δάσκαλοι,

Το pure badger hjm που έχω από την πρώτη φορά που το έβαλα σε χλιαρό νερό δεν μου μύρισε και μετα άπλωσα την Musgo για να πάρει μυρωδιά. Γενικά μου είπε και ο Γιώργος κατά την αγορά της ότι δεν μυρίζει, πιθανόν να οφείλεται στην Musgo που έχει έντονο άρωμα.

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Μάλλον σε μπέρδεψα γιατί αυτή η διαδικασία είναι που περιγράφει το παλικάρι στην αρχή του θέματος απλά ήθελα να πάει κατευθείαν σ αυτόν για να απαντήσει αλλά βγήκε έτσι.. :dash τι να πω πάντως εμένα ούτε μυρίζουν ρε παιδιά οι τρίχες και είναι σαν να χουν ψαλίδα όπως πρέπει να ναι μετά το σχετικό πλύσιμο. :confused
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούριος στην τέχνη του ΠΞ (αυτές τις μέρες θα κάνω τις πρώτες παραγγελίες μου) και ήθελα να ρωτήσω αν ο τρόπος που προτείνει το wiki του B&B δεν είναι καλός ή δεν δουλεύει καλά στην Ελλάδα ή οτιδήποτε.

Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι κάνεις κρέμα και την αφήνεις πάνω στο πινέλο όλο το βράδυ, αντί για μερικά λεπτά ή σε μπολ με νερό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 31 Οκτ 2013, 05:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τα πολλά σαπούνια έιναι τρόπος να ξεμυρίσει ένα πινέλο και να "ανθίσει" που λένε.
Σε πινέλο που δεν έφευγε η μυρωδιά το άφησα και εγώ όλη νύχτα με σαπούνι με δυνατό άρωμα,λεμόνι επί το πλείστον,ακολουθώντας τις οδηγίες από την κοινότητά μας !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν δεν μυρίζει αφού βραχεί το πινέλο, (τα δικά μου 2 ασβού δεν μύριζαν διόλου) νομίζω 1 σαπουνάδα σε μπολ με υγρό πιάτων, και μετά κανα δυό με κρέμα ξυρίσματος, αφήνοντας το τώρα και μεσα στο μπωλ για κανα μισάωρο κάθε φορά αρκούν. Μετά βούρ για ξύρισμα. Τουλάχιστο έτσι έκαμα εγώ.
Τα γουρουνάκια...είναι άλλη υπόθεση. Νομίζω θέλουν αρκετά παραπάνω αφρίσματα σε μπωλ για να ξεμυρίσουν κάπως, ειδικά τα μεγαλύτερα σε μέγεθος
**ΙΜΗΟ και με την μικρή μου πείρα**
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Πάντως εγω οτι πινέλο χοίρου πήρα σε semogue δεν μύριζε καθόλου ακόμα και απο το πρώτο πλύσιμο , όπως και το omega no 45 . Τα υπόλοιπα της Omega (49 , 48 , 80097 ) μύριζαν άσχημα , αλλά με 3-4 test lather μειώθηκε αρκετά η μυρωδιά ώστε να μπορούσα να ξυριστώ.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Πήρα σήμερα ένα Semogue 1305 (το πρώτο μου πινέλο - yeah!) και δεν μύριζε καθόλου. Mόνο όταν βράχηκε είχε μια ανεπαίσθητη μυρωδιά γουρουνίλας, αλλά έπρεπε να κολλήσεις τη μύτη σου πάνω στο πινέλο και να περιμένεις να μυρίσεις κάτι για να τη μυρίσεις. Το έπλυνα με υγρό για πιάτα και έκανα 2-3 φορές (και καλά) αφρό με τη Jermyn Street ( η πρώτη μου κρέμα - ξαναyeah!) και από τη πρώτη φορά μύριζε Jermyn.
Άβαταρ μέλους
von_ossy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Δεκ 2013, 13:42
10
Has thanked: 3 times

Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα ένα no name pure badger από Κίνα και ξεκίνησα τη διαδικασία στρωσίματος του (κάθε βράδυ χτύπημα αφρού με δυνατό άρωμα και αποθήκευση σε φλιτζάνι με πολύ ζεστό νερό για 24 ώρες μαζί με τον αφρό). Αυτό που παρατήρησα κάθε βράδυ που αδειάζω το νερό είναι πως αυτό γίνεται κατάμαυρο. Επίσης το πινέλο χάνει συνεχώς τρίχες. Είναι νορμάλ όλα αυτά ή έχουν να κάνουν με την χώρα προέλευσης του πινέλου ; Να ανησυχώ για το μαύρο χρώμα στο νερό, υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνο για το δέρμα;
Κώστας
Χρήστος_Κ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Οκτ 2013, 17:57
10
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Κώστα ψάξτο λίγο αυτό. Αν θυμάμαι καλά είχε αναφερθεί ξανά παρόμοιο περιστατικό με κάποια badger απο Κίνα σε αυτό εδώ το site. Το συμπέρασμα ήταν οτι χρησιμοιείται κάποιο είδος βαφής απο τους Κινέζους,εξ' ου και ο αποχρωματισμός. Αν είναι λογικό?Μάλλον όχι.Αν είναι επικίνδυνο?Ποιός ξέρει?...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Κώστα βυθίζεις μόνο το θύσανο ή και τη λαβή;
Κατά πάσα πιθανότητα είναι υπολείμματα χρώματος και μάλλον επικίνδυνο. Επίσης τα πινέλα χοίρου δεν μαλακώνουν πολυ, μου φαίνεται οτι η διαδικασία που ακολουθείς είναι για πινέλα χοίρου.

Επίσης λες πολύ ζεστό νερό, το χέρι σου αντέχει αυτή τη θερμοκρασία;

Και μια ερώτηση: γιατι pure badger και γιατί από Κίνα; Αυτή η τρίχα ειναι ίσως η χειρότερη για πινέλα και δεν μαλακώνει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”