φτηνα badger πινελα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Απο το site του Βρασιδα

θα ηθελα τα σχολια σας

http://www.bruceonshaving.com/2010/07/2 ... ing-brush/" onclick="window.open(this.href);return false;
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν το διαβασα ολο, εφτασα μεχρι το iantang19821024. Ειναι τα Frank Shaving. Ειναι για την τιμη τους καλα πινελα. Μην ξεχνας, οτιδηποτε υπαρχει στην αγορα ειναι κινεζικος ασβος. Ελαχιστες ειναι οι εταιρειες που χρησιμοποιουνε ευρωπαϊκο γκριζο ασβο, και αυτο φαινεται και στην τιμη. Στην Κινα υπαρχουν φαρμες ασβων, μιας και εκει τα ζωακια αυτα θεωρουνται delikatessen.

Σε γενικες γραμμες τα Frank Shaving ειναι μια χαρα.


[offtopicon]Οι ξυριστικες μηχανες με αυτο το ονομα ειναι Weishi[/offtopicoff]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Οσον αφορα την τριχα ναι τα διαβασα.

Η "αγωνια" μου ειναι κατα ποσο θα ηταν καλη η κατασκευη του πινελου. Μπορει πχ να εχει οντως πολυ καλη τριχα και μετα απο μερικα ξυρισματα οι τριχες να καταληξουν απο την βαση του πινελου στον νεροχυτη...

Ο Βρασιδας τις υμνει αλλα εγω ειμαι παντα λιγο καχυποπτος.....
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

@Aris: Άρη, επειδή έχω ένα best badger και ένα silvertip, μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλής ποιότητας για τα λεφτά τους. Δεν έχουν χάσει σχεδόν καθόλου τρίχες αν και τα ταλαιπωρώ αρκετά. Βέβαια τα έχει ακριβύνει λίγο: το Μάιο πήρα το BB 15,30 € και το ST 21,81 €. Επίσης με κάθε πινέλο έδινε και ένα πλαστικό σταντ δώρο.
@Stefanos: τώρα βγάζει και μηχανές 3 κομματιών οι οποίες δεν ξέρω τι είδους κεφαλή φοράνε.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι κεφαλες ειναι Parker, Βαγγελη. Οι οποιες Parker ειναι μια ελαφρως τροποποιημενη αντιγραφη Mühle, δηλαδη στην ουσια ο παππους ειναι η Merkur (με αλλα λογια οι κεφαλες ειναι και ποιοτικα και ξυριστικα καλες)
Εικόνα
NavalArchitect

Έχω δύο σε Finest (μοντέλο 'Lindisfarne') ένα σε Best (μοντέλο 'Warwick'). Είναι πολύ καλά πινέλα για τα χρήματά τους, τα Lindisfarne συγκεκριμένα είναι από τα αγαπημένα μου πινέλα και παρ'όλο το μακρύ μήκος τρίχας θυσάνου μου είναι πάρα πολύ βολικό είτε για σαπουνάδα στο πρόσωπο ή για σαπουνάδα σε μπωλ.

Σίγουρα σαν κατασκευή δεν είναι όπως ένα πινέλο το οποίο κοστίζει 2 και 3 φορές πάνω, αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να υπάρχει κι ένα FS στη συλλογή κάποιου. Αν χαθεί ή χαλάσει, καμμία ανησυχία, είναι τόσο προσιτό στην τιμή που δεν αξίζει καν να στενοχωρηθεί κάποιος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”