Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ θα ήθελα ένα video tutorial από την Simpsons για το πως να ξυριζόμαστε με τα πινέλα τις χωρίς να κάνουμε κυκλικές κινήσεις στο σαπούνι, στο bowl ή στο πρόσωπο και να το κάνουμε μόνο με κινήσεις "βαψίματος" όπως λέει.
Υποθέτω ότι θα τους βγει λίγο μεγάλο και θα χρειαστεί κάποια μουσική zen.

Έλα, εντάξει, μεταξύ μας, απλά δεν θέλει να καλύπτει τα πινέλα της με εγγύηση.
Κατά τα άλλα είναι σαν να πουλάς λάστιχα αυτοκινήτου στην Ελλάδα που χάνουν την εγγύηση αν πέσουν σε λακούβα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Mιχαλη >>>



:btt
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Επειδη ειμαι υπ´ ατμον να προβω σε αγορα του Ch2 Best προκειμενου να με αποθεωσω στο λαδεραρισμα προσωπου με αυτα που διαβαζω μου κοβετε τα φτερα. Αν ειναι κοντο το loft να κοιταξω κανενα αλλο.
Ford Focus MkII f/l 2008
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κοντό είναι το loft του Chubby 2 synthetic. Του Best είναι μια χαρά, φανταστικό πινέλο για face lathering. Και splay έχει και απ' όλα, μην το φοβάσαι.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πώς αλλάζουν οι προτιμήσεις με το χρόνο (και την εμπειρία φαντάζομαι): στα τελευταία ξυρίσματα χρησιμποιώ ανελλιπώς το Chubby 2 Best (αποκλειστικά face lathering) και το έχω καταευχαριστηθεί. Ό,τι σαπούνι και να χρησιμοποιήσω παίρνω φοβερό αφρό που φτάνει άνετα για 3 περάσματα (εγώ κάνω 2μιση). Φορτώνω βέβαια περισσότερο από άλλα πινέλα, όπως απαιτεί το Chubby 2.

Γιατί λέω ότι οι προτιμήσεις αλλάζουν: μέχρι πρότινος δε μου πολυάρεσαν τα μεγάλα και πολύ πυκνά πινέλα (άντε μέχρι 26mm κι αν), ενώ και οι ασβοί μου φαίνονταν υπέρ του δέοντος μαλακοί. Το Chubby για κάποιο λόγο έχει πετύχει (για μένα πάντα) ιδανικό συνδυασμό πυκνότητας/μαλακότητας/backbone. Το μόνο που δε μ' ενθουσιάζει (αντίθετα με την κοινή αντίληψη) είναι το handle! Ξέρω, θεωρείται ιδανικό για face lathering αλλά για κάποιο λόγο δε με βολεύει απόλυτα, θα το προτιμούσα μάλλον μεγαλύτερο.

Σε κάθε περίπτωση, σκέφτομαι να δοκιμάσω και το Super. Δεδομένου ότι το μέγεθος του Chubby 2 είναι άψογο λέω να πάω σε 2 πάλι. Από την άλλη, μια και θα προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη λαβή μήπως να πάω σε Chubby 3; Είναι όμως λίγο ρίσκο γιατί είναι συνολικά μεγαλύτερο πινέλο και δεν ξέρω μήπως μου φανεί υπερβολικό για face lathering (το Chubby 2 είναι όσο μεγάλο χρειάζεται αλλά μάλλον είναι το άνω όριο).

Έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο να μας πει διαφορές ως προς το μέγεθος; Είναι πολύ μεγαλύτερο το 3 σε σχέση με το 2; Βέβαια πάω και σε Super που θα έχει διαφορετική αίσθηση από το Best. Από την άλλη δε θέλω να ρισκάρω άλλο μέγεθος θυσάνου για μια πιθανώς βολικότερη λαβή (που δε με χαλάει και τόσο), εκτός αν μιλάμε για μικρές διαφορές.


Added in 25 minutes 38 seconds:
Επίσης διαβάζω ότι το Super κρατάει περισσότερο αφρό απ' το Best επειδή έχει πιο λεπτές τρίχες, ισχύει;
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ τα έχω και τα δύο. Το 3 είναι μεγαλύτερο αισθητά σε όγκο και ο θύσανος θηριώδης. Κι εγώ είμαι φαν των μεγάλων θυσάνων στους οποίους βρίσκω το μόνο μειονέκτημα (?) ότι θέλουν περισσότερη μάζα σαπουνιού-αφρού να φορτώσουν και να γεμίσουν. Όμως η αίσθηση είναι ανεπανάληπτη.
Εάν χειρίζεσαι καλά και σε βολεύει το 2 σε πολύ λίγο χρόνο θα συνηθίσεις το 3. Μεγαλύτερη λαβή και σε μήκος και σε διάμετρο. Το ίδιο και ο θύσανος. Πολύ καλή ποιότητα σε όλα και φτιαγμένο(α) για να προσφέρουν απόλαυση. Βέβαια ανεβαίνει και το κόστος σημαντικά. Εγώ πάντως πέρα από το οικονομικό (που μόνο εσύ το ξέρεις) και με την προϋπόθεση ότι έχεις ήδη το 2 θα σου συνιστούσα όχι το 2 με άλλη τρίχα αλλά το 3. Το είδος της τρίχας ελάχιστα επηρεάζει την χρηστικότητα και αναφέρομαι στον προβληματισμό σου να πάρεις το 2 σε σούπερ. Πάντως βρε παιδί μου αυτά τα δύο πινέλα είναι μια κατηγορία μόνα τους και είναι κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα πινέλα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Το ότι θέλουν περισσότερο φόρτωμα δε μ' απασχολεί ιδιαίτερα, κάπως πρέπει να καταναλώσουμε τα σαπούνια μας άλλωστε. Αυτό που με απασχολεί είναι το υπερβολικό splay... Πάντως προτείνεις Chubby 3 Super αν καταλαβαίνω καλά ε;

PS μια χαρά μ' έχει βολέψει το Chubby 2 σα μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Άντε γεια σου. Με τα σαπούνια που έχουμε σχεδόν όλοι θα ξυριζονται και τα εγγόνια!
Η διαφορά αίσθησης των δύο τριχών (super - best) δεν είναι τόσο μεγάλη όσο λέγεται (κυρίως απο την εταιρεία για ευνόητους λόγους) ή όσο εν πασει περιπτώσει δείχνει η διαφορά τιμής. Υπάρχει αν δεν το ξέρεις και τρίτη version τρίχας η manchurian όπου το κόστος ανεβαίνει πολυ και δεν ξέρω (και το λέω αυτό γιατί το θέμα είναι υποκειμενικό) αν αξίζει...
Αν ψάξεις λίγο πιο πίσω θα δει (διαβάσεις) τον Αντρέα (vavous) που περιγράφει την διαφορετικότητα των τριχών με την οποία περιγραφή συμφωνώ.
Πάντως ότι και να πάρεις το 100% σίγουρο είναι ότι θα ευχαριστηθείς όσο δεν φαντάζεσαι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χμ ναι τα διάβασα όπως και άλλα σχόλια online και αρχίζω να πιστεύω ότι το Super μάλλον θα είναι πολύ μαλακό και υπέρ του δέοντος πυκνό για τα γούστα μου. Δε θέλω να νιώθω ότι κάνω αφρό με μια συμπαγή λασπώδη μάζα (καθ' υπερβολή το λέω φυσικά αλλά το έχω νιώσει με άλλα πινέλα). Το Manchurian ίσως είναι καλή επιλογή αλλά ανεβαίνουμε πολύυυυυ...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ πάντως που το έχω (το 2) σε σούπερ, δε νομίζω ότι έχει τέτοια αίσθηση. Το καλύτερο είναι από κάποιον γνωστό και κοντινό σου συνξυριστή να δοκίμαζες. Για κατάστημα δε νομίζω αν και θα επρεπε...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”