Τουρκικά άλογα = Αραιοί θύσανοι

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Θα ήθελα να αναδείξω μία ιδιαιτερότητα που έχω παρατηρήσει στα τουρκικά πινέλα αλόγου. Είναι κοινή και στα τρία που έχω.
Στην παρακάτω φωτογραφία τα βλέπετε, από αριστερά προς τα δεξιά είναι ένα μικρό πινέλο αλόγου που αγόρασα από ένα παζάρι στην Κωνσταντινούπολη, στη μέση ένα πινέλο αλόγου που έχω πάρει από το bestshave και είναι το Νο 6, και στο τέλος το τεράστιο επαγγελματικό πινέλο αλόγου που πήρα πάλι από το bestshave.

Εικόνα




Έτσι είναι οι θύσανοι όταν είναι στεγνοί:

Εικόνα


Και όπως θα δείτε παρακάτω γίνονται μετά τη δημιουργία αφρού. Επίτηδες τα άφησα 3 λεπτά να ξεθυμάνει λίγο ο αφρός για να φαίνεται καλύτερα το τρίχωμα του πινέλου. Όπως θα παρατηρήσετε στη φωτογραφία ο θύσανος στην μέση κάνει μεγάλα κενά. Αυτό γίνεται διότι ο κόμπος (knot) δεν είναι πυκνός, αλλά πιο αραιός από όλα τα υπόλοιπα πινέλα του εμπορίου. Φαίνεται σα να το επιδιώκουν όμως στην κατασκευή. Το επαγγελματικό μου δίνει την εντύπωση ότι έχει μία στεφάνη από ισχυρή κόλλα γύρω-γύρω για να αναγκάζει το τρίχωμα να απλώνεται και να μην είναι συγκεντρωμένο.
Δείτε την εικόνα και παρατηρήστε τα κενά στο κέντρο των θυσάνων:

Εικόνα


Εδώ βάζω και μία φωτογραφία με τα «φυσιολογικά» πινέλα, αριστερά το Silvertip 30mm, και δεξιά το Ωμέγα 48. Δείτε πως είναι ομοιογενής ο θύσανος και χωρίς κενά:

Εικόνα




Για όλα τα πινέλα χρησιμοποιήθηκε το Arko ως σαπούνι σε μπολάκι και ο αφρός έγινε στο Γιουβέτσι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Στην 1η φωτο γυρω απο την στεφανη στην βαση αυτο το ασπρο που βλεπω ειναι κολλα;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι, είναι πλαστικό. Από εκεί και επάνω αρχίζει η κόλλα. Δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία γιατί είναι διαφανής, αλλά αν το έπιανες στα χέρια σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει μία σκληρή κόλλα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Πανω απο το αριστερο δαχτυλιδι στο 1ο και πανω απο την λαβη στο 2ο αυτα τα "ασπρακια" κολλα δεν ειναι;
Οι θυσανοι μου φαινονται πολυ αραιοι,δεν θα μου αρεσσε τετοιο πινελο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι, είναι υπολείμματα σαπουνιού από τις συνεχείς χρήσεις. Η κόλλα είναι διαφανής, δεν φαίνεται.


Η κόλλα είναι εκεί που έχω σημειώσει με τα μαύρα:

Εικόνα






Μπορείς να μου πεις τί έχεις βάλει στο παντεντομυαλό σου ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Στο δικό μου Νο 6, φαίνονται υπολλείματα της κόλλας, όπως δείχνει η φωτογραφία σου
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Φαινεται η διαφορα στο χρωμα στο δεξι σαν μια ασπρη γραμμα απλα νομιζα αυτα ηταν υπολειμματα σαπουνιου
Οπως και να εχει δεν ειναι δειγμα ποιοτητος αυτο
Τι δουλεια εχει τοση κολλα επανω απο την βαση της λαβης;
Δηλαδη αν δεν υπηρχε ο θυσανος θα ηταν σαν βενταλια;
Εαν δεν ειχα δει αλλα πινελα αλογου θα ηταν αποτρεπτικος παραγων αγορας.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα Vie Long είναι τελείως διαφορετικά πινέλα αλόγου και δεν έχουν καμία σχέση με τα τουρκικά. Κρίμα που είναι λιλιπούτια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Slur έγραψε:Τα Vie Long είναι τελείως διαφορετικά πινέλα αλόγου και δεν έχουν καμία σχέση με τα τουρκικά...

Συμφωνώ απόλυτα. Εκτός του ότι δε μυρίζουν, είναι και πιο μαλακά. Το δικό μου Νο 6 (τούρκικο) ακόμη βρωμάει μετά από 5-6 καλά πλυσίματα και είναι πολύ σκληρό. Απορώ πώς αρέσει σε πολύ κόσμο στο εξωτερικό.
Slur έγραψε:...Κρίμα που είναι λιλιπούτια.
Προσωπικά αυτό μου αρέσει. Έχω δει ότι τα μικρά πινέλα με βολεύουν, ειδικά ένα mix ασβού-αλόγου της Vie Long που έχω είναι από τα αγαπημένα μου.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δείτε πως άνοιξε σήμερα και μου την έσπασε:
Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”