Το μυστηριώδες πινέλο Ωμέγα 80 … (Ω-20480)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εικόνα




Είδα στο σάιτ με τα πινέλα ωμέγα αυτό το χρυσό πινέλο που ονομάζεται Ωμέγα 20480, και κοινώς αναφέρεται ως ωμέγα 80.
Παρατήρησα στο σάιτ να λέει ότι ο θύσανος είναι 28χιλ στη χάση και 65χιλ μήκος, και η λαβή είναι ακριβώς ίδια σε διαστάσεις με το ωμέγα 48 (63-41-41) αλλά σε χρυσό χρώμα. Η μόνη διαφορά λοιπόν που υπάρχει σε αυτά τα δύο πινέλα (το 80 και το 48) είναι το χρώμα της λαβής και στο ότι στο 48 ο θύσανος έχει βάση 27χιλ ενώ στο 80 28χιλ και μάλιστα αυτός φαίνεται να είναι και ο μεγαλύτερος θύσανος που βγάζει η ωμέγα (τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει μεγαλύτερο).

Το παράγγειλα λοιπόν και όταν μου ήρθε είδα ότι στη βάση του έγραφε «Omega 48» παρόλο που ήταν χρυσό. Βάζοντάς τα δίπλα-δίπλα με το μάτι δεν φαίνεται να έχουν καμία διαφορά στις διαστάσεις και τη λαβή εκτός από το χρώμα.
Εικόνα

Στέλνω λοιπόν ήμειλ στοκατάστημα και του λέω ότι εγώ παρήγγειλα το Ωμέγα 80 που υποτίθεται ότι έχει θύσανο 28χιλ και εσείς μου στείλατε ένα Ωμέγα 48 με χρυσή λαβή.
Η απάντηση ήταν η εξής:
Hello,
The brush we have supplied is an Omega 20480 which is a Gold 48 handled brush (please see official Omega list using the link below). There are no other Gold handled brushes of this type listed by Omega. Of course if you are not happy with your purchase then please return it to us, unused and in its original packaging and we will refund you on receipt.

http://www.omegabrush.com/english/dabar ... &gruppo=64" onclick="window.open(this.href);return false;

Best Regards
Άρα λοιπόν το Ωμέγα 80 είναι ένα Ωμέγα48 με επίχρυση λαβή.

Στο θύσανο όμως παρατήρησα κάποια διαφορά. Οι τρίχες είναι πιο λευκές από του Ωμέγα 48 που έχω, και κάπως πιο μαλακές. Πιο καλής ποιότητας δηλαδή μου φαίνεται.
Η τιμή όπως βλέπετε είναι ίδια.
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος που οφείλεται αυτή η διαφορά.
Είναι τυχαία; Άλλο ζώο, άλλο τρίχωμα. Και στους ανθρώπους το ίδιο συμβαίνει. Άλλο τρίχωμα έχει o Βαγγέλης, άλλο ο Βασίλης, και πολύ διαφορετικό η Μαρία και η Καλλιόπη.
Είναι επειδή είναι άλλο μοντέλο;
Είναι επειδή το αγόρασα από το εξωτερικό και εκεί στέλνουν άλλες παρτίδες ;
Δεν ξέρω!

Το θέμα είναι ότι το έχω αγαπήσει πολύ αυτό το Ωμέγα 80 ή καλύτερα Ωμέγα 20480 ή αν θέλετε χρυσό Ωμέγα 48.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε: Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος που οφείλεται αυτή η διαφορά.
Είναι τυχαία; Άλλο ζώο, άλλο τρίχωμα.

Είναι επειδή το αγόρασα από το εξωτερικό και εκεί στέλνουν άλλες παρτίδες ;
Δεν ξέρω!
Εχω 3 θυσανους 22mm Black Badger απο αμερικη
Οι 2 μοιαζουν μεταξυ τους,ο 3ος οχι
Σκληροτητα και διαμετρος ελαφρως διαφορετικη
Ομοιως και στον αφρο υπαρχει διαφορα αρα πινελο με πινελο ξεχωριζει
Συνιστω ψυχραιμια,τιποτα δεν ειναι ιδιο οταν μιλαμε για τριχες.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καταρχήν να επιβεβαιώσω ότι το 80 είναι ένα χρυσό 48, το είχα ψάξει παλαιότερα.
Εφόσον μιλάμε για φυσική τρίχα καμία δεν είναι ίδια με την άλλη. Βέβαια υπόκειται σε επεξεργασία αλλά και πάλι διαφορές παραμένουν.
Για αυτό και όταν ψωνίζουμε πινέλο από μαγαζιά (κυρίως εξωτερικό) πρέπει να χαϊδεύουμε τους θυσάνους. Όταν πήρα το δικό μου 48άρι από τον Δάφνη είχε άλλα τρία. Μου φάνηκαν διαφορετικά. Μικρές διαφορές αλλά υπαρκτές.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”