Omega 80097

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

vanm66 έγραψε:
Apostolos έγραψε:...Βαγγέλη πες μας εντυπώσεις είμαι περίεργος...
Μετά από 5-6 δοκιμές, μπορώ να εκφέρω γνώμη: Δεν το περίμενα ότι θα μου άρεσε ένα πινέλο από τρίχα γουρουνιού. Κι όμως μου αρέσει και μάλιστα πολύ. Με τρίχωμα όσο πρέπει μαλακό και όσο πρέπει σκληρό, καμία σχέση με τα δύο άλλα boar που έχω (hjm και Wilkinson). Βέβαια μου έβγαλε το λάδι να το ξεμυρίσω. Μοναδικό μελανό σημείο είναι ότι ξεκουμπώνει συνεχώς το τελευταίο κομμάτι, αυτό που είναι μετά το μαύρο δακτύλιο, το οποίο μάλλον θα χρειαστεί να κολλήσω...
calmato έγραψε:Από που και πόσο Βαγγέλη?
Δημήτρη, από κει που το βρήκες κι εσύ :megagrin
Παιδιά καλησπέρα!Απο χθές είμαι και εγώ κάτοχος αυτού του όμορφου πινέλου....Δεν ξυρίστικα ακόμη αλλά απο περιέργεια σήμερα πήγα να κάνω αφρό με σαπούνι για να δω τι γίνεται και μου έμεινε και εμένα το κάτω τμήμα της λαβής στο χέρι.Απλά βλέπω οτι αυτό δεν είναι ενα κομμάτι που ξεκόλλησε απο κατασκευαστικό ελλάτωμα (δεν είναι κολλημένο) αλλά κουμπώνει και ξεκουμπώνει.Τώρα για πιο λόγο το έκανε η omega έτσι δεν το γνωρίζω....Τώρα αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω :sbfwatson ας μας διαφωτίσει! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Το είχα κι εγώ αλλά δεν αντιμετώπισα το θέμα με τη λαβή που έχει αναφερθεί εδώ...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

To έχω και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά ο φίλος μου που το έχει και αυτός αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με εσένα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά δοκιμάσατε να το ξεκουμπώσετε απο κάτω?Δεν θέλει καθόλου δύναμη....Δείχνει οτι επίτηδες είναι έτσι που είναι.Είναι κουμπωτό,εσωτερικά έχει ενα κοίλωμα με μια μικρή τρυπούλα προς τη μεριά του θυσάνου χωρίς κόλλες χωρίς τίποτε.Βλέποντας το μου ήρθε μια μαντεψιά αλλά μη :boing .αν πω χαζομάρα...Μήπως το έκαναν έτσι ωστε αν θέλει κάποιος σε κάποια φάση να το χρησιμοποιήσει με ποιο κοντή λαβή?? :confused Βγάζοντας το κάτω τμήμα μένουν τα 3/4 της λαβής(η τάπα αυτή είναι περίπου το 1/4 του συνολικού μήκους της λαβής)Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πινέλο με λίγο ποιο κοντή λαβή..βέβαια τώρα ψάχνουμε να δούμε μήπως κάτι θέλει να πει ο ποιητής(η omega στην προκειμένη περίπτωση) ειδάλως το κολλάμε με κόλλα οπως αναφέρθηκε παραπάνω και καθαρίσαμε.... :electrician2
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

aris22 έγραψε:εσωτερικά έχει ενα κοίλωμα με μια μικρή τρυπούλα προς τη μεριά του θυσάνου χωρίς κόλλες χωρίς τίποτε.Βλέποντας το μου ήρθε μια μαντεψιά αλλά μη :boing .αν πω χαζομάρα...Μήπως το έκαναν έτσι ωστε αν θέλει κάποιος σε κάποια φάση να το χρησιμοποιήσει με ποιο κοντή λαβή?? :confused
Θα σας πω εγω γιατι ειναι:
Για να βαλουμε μεσα ποσοτητα κρεμας ωστε να την χρησιμοποιησουμε στο ταξιδι
Ειναι πατεντα για κατασταση αναγκης δηλαδη.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δορυφέρων έγραψε:
aris22 έγραψε:εσωτερικά έχει ενα κοίλωμα με μια μικρή τρυπούλα προς τη μεριά του θυσάνου χωρίς κόλλες χωρίς τίποτε.Βλέποντας το μου ήρθε μια μαντεψιά αλλά μη :boing .αν πω χαζομάρα...Μήπως το έκαναν έτσι ωστε αν θέλει κάποιος σε κάποια φάση να το χρησιμοποιήσει με ποιο κοντή λαβή?? :confused
Θα σας πω εγω γιατι ειναι:
Για να βαλουμε μεσα ποσοτητα κρεμας ωστε να την χρησιμοποιησουμε στο ταξιδι
Ειναι πατεντα για κατασταση αναγκης δηλαδη.

:bigsmilie

Έγραψες..... :clap1 Λύθηκε το μυστήριο! Μα θα έσκαγα, αφού έβλεπα πως είναι κουμπωτό και οχι κολλημένο.Πάντως επειδή δεν το βλέπω να το χρησιμοποιήσω σε τέτοια κατάσταση ανάγκης :smilie_bad_87 αμα δω και βγάίνει συνέχεια :ranting2 θα το κολλήσω.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κολλα το με εποξικη Bison για πλαστικα και βαζε τις γκομενες να το ανοιξουν περιστροφικα
Πες τους αμα το ξεβιδωσουν θα βρουν κατι μεσα
Κατσε μετα και κανε χαζι,θα τις φαει η περιεργεια να ανακαλυψουν.

:megagrin
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δορυφέρων έγραψε:Κολλα το με εποξικη Bison για πλαστικα και βαζε τις γκομενες να το ανοιξουν περιστροφικα
Πες τους αμα το ξεβιδωσουν θα βρουν κατι μεσα
Κατσε μετα και κανε χαζι,θα τις φαει η περιεργεια να ανακαλυψουν.

:megagrin
Ναι ναι, θα βρουν μέσα την omega έκπληξη (κατά την kinder έκπληξη!) :megagrin :hystericalbs1
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Παλιό το θέμα αλλά και εγώ το αγόρασα χθές από τον Γαλαξία για 5,9Ε!

Πραγματικά νομίζω ότι είναι αξιόλογο πινέλο αφού στο ξεβρώμισμα με ξύδι και ζεστό νερο+ava ήδη οι τρίχες πιάσανε ψαλίδα ;)

Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά καθώς το ξεβρώμιζα έκανε πολύ καλό αφρό ακόμα και με το ava+ξυδι και το 10065 που έχω πάλι σε κρεμ λαβή είναι πολύ καλό αν και λίγο μικρό.
Προσωπικά δεν έχω θέμα με ενοχλήσεις από τσιμπήματα των τριχών οπότε μάλλον θα καθυστερήσω την αγορά φτηνού ασβού λίγο ακόμα.
Το μέγεθος και το σχήμα των τριχών νομίζω είναι το καλύτερο που μπορεί να υπάρξει.

Αυτό με την λαβή που ανοίγει είναι θείο δώρο, αφού είναι πολύ εύκολο να βάλω κάτι βαρύ μέσα ώστε να το κάνω πιο ποιοτικό και μερακλήδικο στο πιάσιμο. Θα μπορούσα να το γεμίσω ακόμα και με ρητίνη για να πετρώσει τελείως!
Το σχήμα της λαβής είναι πραγματικά υπέροχο και πολύ εργονομικό στο στριφογύρισμα.
Θα του κάνω εντατικά σβουρίσματα προπόνησης :D για να σπάσουν καλύτερα οι τρίχες και να έρθει στα καλύτερά του σύντομα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ειμαι και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος του 80097.το πινελο ειναι πανεμορφο και απο τις πιο καλες κατασκευες της omega. δειχνει πολυ πιο ακριβο απο οτι κοστιζει και το χρωμα του λευκο περλε με το σημα της omega σε μαυρο μου αρεσει παρα πολυ. ξυριστικα θελει ακομα στρωσιμο αλλα ακομα και ετσι καταλαβα οτι προκειται για πολυ δυνατο πινελο.εχει πολυ γερο backbone και φορτωνει ανετα ακομα και το πιο σκληρο σαπουνι.οι διαστασεις του ειναι: ht:106 ,loft:55 ,base:51 ,knot:24.
7sco.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”