Απολύμανση πινέλων

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

merambelo έγραψε:μα γιατί αυτά που διαβάζω μου θυμίζουν τόσο πολύ την ιστορία 'ηλεκτρονικό τσιγάρο' ?
μα γιατί πάει το μυαλό μου κατ' ευθείαν στο ζητημα του ελέγχου του συνόλου της αγοράς μέσω της δαιμονοποίησης πραγμάτων που η φύση μας έδωσε (σπόροι, τρίχες, φύλλα καπνού, ξύλο, έλαια, κλπ) και υποκατάστασής τους από 'ασφαλή' βιομηχανικά προϊόντα?
έλεος...
Αντρέα "Bingo" το βρήκες,όχι απλά σου θυμίζουν,αλλά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα,που επαναλαμβάνεται, σε όλα σχεδόν...και που δεν πρόκειται να σταματήσει...(λέγε με παγκοσμιοποίηση*).
Και για δώσω μια πληροφορία ακόμα,γιατί πληροφορίες δίνω,(νομίζω πως στην εποχή μας είναι ανεκτίμητες) η γνωστή-άγνωστη P&G που θα την βρούμε με διάφορα ονόματα,και που σαφώς είναι η ίδια,"αγοράζει" τα πάντα,σε ότι αφορά τα ξυριστικά,και γενικώς πάσης φύσεως grooming εταιρίες,καταβροχθίζει λοιπόν τα πάντα μέχρι να γίνει το "μονοπώλιο",και με τις ευλογίες αυτών που την έχουν επιλέξει εδώ και πάρα πολλά χρόνια...

* Δυστυχώς η παγκοσμιοποίηση,ήρθε για να μείνει,και με οποιοδήποτε κόστος.
y.v έγραψε:Το κινητο μας εχει απειρως περισσότερα μικρόβια, οι μπετουγες στις πόρτες και χιλιάδες άλλα πραγματα, αλλά δεν βλεπω καθε τρεις και λίγο να τα απολυμαίνουμε, ούτε κυκλοφορουμε με γαντια και μάσκες χειρουργείου.
Ναι αλλά τις μπετούγιες δεν τις τρίβουμε στη μούρη μας... :D
Φίλε μου Γιάννη συμφωνώ,ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο σχολαστικοί με τα πινέλα μας,αλλά σκέψου λίγο και ανθρώπους σαν έμενα,αλλά και άλλους,που έχουν θέματα υγείας,μπορεί κάποιος να έχει ένα πινέλο 40 χρόνια,και να μην το έχει καθαρίσει ποτέ,και να μην έχει πάθει και τίποτα,αυτό όμως δεν δουλεύει για όλους,ούτε μπορείς να πεις πως είναι το σωστό,φρονώ πως κάθε υπερβολή είναι άκυρη,ο καθένας μας προσαρμόζει το ξύρισμα στα μέτρα του,φίλος μου έπαθε μεγάλη ζημιά στο πρόσωπο,από πινέλο που δεν το είχε καθαρίσει ποτέ,(δυο χρόνια)μάλιστα εμένα οι περισσότεροι δερματολόγοι,μου είπαν να πετάξω το πινέλο...και βέβαια τρόμαξα,είπα ποιο από όλα; :naughty:
macho έγραψε:Γιαννη συμφωνω απόλυτα.πολυ κακό για το τίποτα.
Για το τίποτα;
Μα ποιο πάνω λές πως "δικαίως" έπραξε η P&G;
Με μπέρδεψες Μάχο...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωχ μάνα μ' !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

y.v έγραψε:Πως και έχουμε ξεχάσει για τα πινελλα την ακτινοβολία με ακτίνες γ;
...
Για να μην το ξεχάσουμε λοιπόν :) ας αναφέρουμε την αποστείρωση με UV φως. Σχεδόν όλα τα σοβαρά μπαρμπέρικα έχουν ένα τέτοιο για αποστείρωση σε ψαλίδια και λοιπά εργαλεία.

Κόστος από 40€ περίπου εκτός αν πιάνουν τα χέρια σας και κατασκευάσετε μόνοι ένα δικό σας (κόστος των λυχνιών γύρω στα 10€).

Προσοχή όμως για τους επίδοξους DIYers, το φως της λάμπας δεν πρέπει για κανένα λόγο να πέφτει επάνω στο δέρμα ή στα μάτια μας !
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

μια φορά το χρόνο τα βάζω σε ξυδόνερο και μετά μια μέρα στον ήλιο. ¨οχι τόσο για τα μικρόβια (δεν το είχα σκεφτεί αυτό) όσο επειδή στην βάση του θύσανου με τον καιρό μαζευονται σαπούνια.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”