Και ναι!!Έφτασε το νέο ξυράφι από τη Gillette!

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν μιλαμε για κερδος.το κερδος ειναι θεμιτο.εδω μιλαμε για αισχροκερδια και απατη.το μονο που δεν μας εχει πει ακομα η συγκεκριμενη εταιρια ,ειναι οτι τα ξυραφακια τους ψηνουν και καφε.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γιατί απάτη, φίλε Μάχο ; ( για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου )
Δε ξυρίζει μήπως ;

Δε ξέρω πόσα ξυρίσματα έκαναν οι παλιές λεπίδες, ξέρω όμως πως το 1935 που λάνσαρε η DuPont το νάϊλον, έφτιαξε και το πιό ανθεκτικό καλσόν.
Ήταν δε παρομοιώδης η αντοχή του, ακόμη και σε υπερβολικά σκληρή χρήση με αποτέλεσμα όσες το είχαν αγοράσει να μη χρειάζονται άλλο.
Η DuPont μάζεψε άρον άρον τους χημικούς της και έδωσε εντολή να φτιάξουν μια νέα φόρμουλα με λιγότερη αντοχή.
Εκεί νομίζω πως ξεκίνησε η ιστορία που μας αφορά . Ο κύκλος ζωής των βιομηχανικών προιόντων ήταν γεγονός και σιγά σιγά υιοθετήθηκε απ'όλες τις εταιρίες.

Εννοείται πως μπορούν να φτιάξουν μιά λεπίδα που να ξυρίζει το ίδιο καλά για μήνες.
Δε συμφέρει κανέναν τους.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τι εννοει λοιπον η εταιρια οταν λεει ''the best a man can get'' ? το οτι το νεο gadget(γιατι περι gadget προκειται)ειναι οτι καλυτερο μπορει να εχει ενας αντρας.αν καποιος συμφωνει με το προηγουμενο slogan τοτε εγω δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο.εδω ομως δεν μιλαμε για gadgets αλλα για πραγματικα ξυριστικα εργαλεια.τωρα οσον αφορα την παρατηρηση σου οτι το ιδιο πανω κατω συνεβη και με το ναυλον,θα συμφωνησω μαζι σου.θα ρωτησω ομως και εγω: θελουμε λοιπον το ιδιο να συμβει(σε πολυ μεγαλο ποσοστο εχει συμβει) και με το ξυρισμα? η θελουμε να παραμεινει μια μορφη τεχνης και παραδοσης που μεταδιδεται απο γενια σε γενια? :laola
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Όχι φίλε Μάχο. Δεν θέλουμε να συμβεί το ίδιο πράγμα και στα ξυριστηκά μας. Είναι όμορφο να παραδίδεται από γενιά σε γενιά, αλλά δυστυχώς αυτό δεν πουλάει. Όπως το ξέρω και το ξέρεις.
Με απλά μαθηματικά (μιας που τα λατρεύω όπως έχω ξαναναφέρει).

Ας βάλουμε σαν βασικό κομμάτι ότι ξυρίζεται ένας άνθρωπος καθημερινά και ότι ASL και Balm θα είναι τα ίδια και για τους δύο.

Δύο περιπτώσεις:

Με παραδοσιακό ξύρισμα (πηγαίνοντας στο DE).
Αγοράζεις 1 μηχανή 25 ευρώ (μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη αλλά ας πούμε ότι δεν ξέρεις το Forum).
Αγοράζεις 200 ξυράφια Personna Platinum με 19 ευρώ.
Αγοράζεις ένα πινέλο Omega 5 ευρώ.
Αγοράζεις 10 κρέμες ξυρίσματος Palmolive με 2 ευρώ η καθεμία = 20 ευρώ.

Σύνολο 69 ευρώ.
Χρόνος αντοχής της μηχανής και του Omega πάνω από 30 χρόνια.
Χρόνος αντοχής ξυραφάκια και κρέμα γύρω στα 1000 ξυρίσματα άρα 1000 μέρες άρα 3 χρόνια περίπου.

Πάμε να προσπαθήσουμε να ξυριστούμε 3 χρόνια με gillete.

Αγοράζεις την Proglide 15 ευρώ.
Αγοράζεις ξυραφάκια ανταλλακτικά 12 ευρώ τα 4.
Αγοράζεις αφρό ξυρίσματος γύρω στα 4 ευρώ της Gillete.

Σύνολο 31 ευρώ αλλά περιμένετε να δούμε πόσο κρατάει.
Η Proglide ας πούμε ότι μένει μια ζωή και η επόμενη που θα βγει δεν θα θέλει κάποιος να την πάρει. Λέμε τώρα....
Τα ξυραφάκια μετά το 10 ξύρισμα (το νούμερο που χρησιμοποιώ ειναι υπερβολικό αλλά δεν πειράζει) τα παίζουνε + 4 ξυραφάκια που έχει, 40 ξυρίσματα σύνολο.
Ο αφρός μετά τα 50 ξυρίσματα?

Άρα ξυραφάκια για να φτάσουμε τα 1000 ξυρίσματα θέλουμε 25 πακετάκια ξυραφάκια που κοστίζουνε σύνολο 300 ευρώ).
Τον αφρό τον κάνω δώρο....

Εκεί που θέλω να καταλήξω με όλο αυτό είναι ότι όπως είπες και ο Ηλίας, το "καλό πράγμα" δεν συμφέρει τις εταιρίες.
Μια εταιρία μπορεί να βγάζει 500 ευρώ στα 3 χρόνια από τον καταναλωτή ενώ αν "αλλάξει" μέθοδο θα βγάζει 50.
Άρα τι την συμφέρει?

ΥΓ: Εννοείται πως τα μαθηματικά που χρησιμοποίησα είναι "μπακαλίστηκα", ο σκοπός να πάρουμε μια κεντρική ιδέα.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Kωνσταντινε και εγω συμφωνω μαζι σου.αλλα ακομα και αν δεν ηταν ετσι τα πραγματα και το δικο μας hobby ηταν πολυ πιο ακριβο(που ειναι εαν ξεφυγεις),αυτο δεν κανει τα ''παιχνιδακια''που πλασαρονται ως ξυριστικες μηχανες καλυτερα απο ενα de razor(ξυριστικη μηχανη ασφαλειας διπλης κοψης).για αφρους,gel και λοιπα συμπρακαλα δεν συζηταω καθολου.εκει τα πραγματα ΙΜΟ ειναι για γελια.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Eγώ πάντως έχω βγάλει και 30 σερί ξυρίσματα με το ίδιο κίτρινο Bic Classic και άλλα τόσα με πλαστική Mach 3 (όχι αυτήν με τα ανταλλακτικά). Δεδομένου ότι τότε ξυριζόμουν μια φορά την εβδομάδα (και αν...), το κόστος μου έβγαινε γύρω στα 10 ευρώ τον χρόνο (ένας αφρός, ένα άφτερ σέιβ).

Με σας εδώ έχω παρασυρθεί κι έχω ξοδέψει πάνω από 150 ευρώ σε πέντε μήνες -και είμαι κι απ' τους φτηνιάρηδες, τι να πουν κι άλλοι. Οπότε αφήστε τα σάπια περί οικονομικού Π.Ξ., αφού κανείς δεν το τηρεί. :xp1
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μη μπερδεύουμε τα διαφημιστικά σλόγκαν, τα οποία γράφονται " ποιητική αδεία " γιατί δε θα βγάλουμε άκρη.
Η " Aristocrat " ξύριζε μόνο γαλαζοαίματους ; ;)

Επίσης, προσωπικά θεωρώ πως μπορούμε να αποδώσουμε τον όρο gadget με τον ίδιο τρόπο που το κάνουμε για τη συγκεκριμένη συστημική μηχανή και στη " Futur " ή στην ηλεκτρική Panasonic των 500€ ή ακόμα και σ'ένα sr με λαβή απο ελεφαντόδοντο.

Αν όμως δούμε τα συστημικά χωρίς αφοριστικές διαθέσεις και πάρουμε απ'αυτά μόνο τα θετικά τους, θα διαπιστώσουμε πως μπορούν ενίοτε να μας βγάλουν ασπροπρόσωπους.

Βεβαίως και δε χρειαζόμαστε μηχανές με πέντε λεπίδες που σε λίγο θα φτάνουν το πλάτος ενος ηλιακού συλλέκτη αλλά με ένα " Blue " στο ντουλαπάκι, για παράδειγμα - χωρίς τη λιπαντική ταινία - μπορούμε εκεί που πιέζει ο χρόνος ή εκεί που σώθηκε το ζεστό νερό να κάνουμε τη δουλειά μας.

Στο κάτω κάτω της γραφής το να συνομιλείς με κάποιον στο δρόμο που είναι καθαρός, ευπρεπισμένος, φρεσκοξυρισμένος και μυρίζει aftershave είναι δυστυχώς στις μέρες μας σπάνιο και όταν συμβαίνει το ευχαριστιέμαι τόσο που δε δίνω σημασία αν ξυρίστηκε με πέντε λεπίδες πάνω σε μιά μπάλα του μπάσκετ ή με το μαχαίρι του Crocodile Dundee..

Καλημέρα σε όλη τη παρέα !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι τα συγκεκριμενα ξυριστικα αντικειμενα απο την συγκεκριμενη εταιρια,δεν ειναι οτι καλυτερο ο αντρας μπορει να εχει.ουτε σε επιδοση ουτε σε αποδοση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Η διαφημιστική καμπάνια για την Proglide είναι ανελέητη πάντως. Πραγματικός βομβαρδισμός παντού από τη Gillette. Κοιτάξτε μέχρι πού φτάσανε...

Θα μου πεις, γίνεται να «τσιμπήσει» κανείς μ' αυτό; Ποιος ξέρει...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αντερφε στο ηλλαντα μονο μ@κ@κες εχει. ;) :hellas
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”