Μήπως τα "κακά πλαστικά" είναι στο μυαλό μας;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιώργο, ξεκίνα από κάτι απλό. Κάνε την διαδικασία του ΠΞ (πινέλα, σαπούνια κτλ) με την ίδια πλαστική μηχανή που σου προσέφερε το βαθύ ξύρισμα. Θα υπάρξει διαφορά;

Το πρόβλημα των ερεθισμών (κατά 99%) με την DE είναι λόγω μεγάλης πίεσης ή λάθος γωνίας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ο Δημητρης εχει δικιο.παρολα αυτα εγω θα το πω ξανα.η λυση στο προβλημα σου ειναι,ειτε επιθετικη λεπιδα,ειτε επιθετικη μηχανη.και εγω με ηπιες μηχανες ξεκινησα(χωρις να πετυχαινω βαθυ ξυρισμα/πολυ σκληρα γενια)και οσο προχωρουσα πηγαινα σε πιο επιθετικες.επισης μια καλη λυση ειναι και το σιμμαρισμα (shimming)της μηχανης.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μάχο, με επιθετική μηχανή ή/και λεπίδα, υπάρχει ο κίνδυνος του περαιτέρω ερεθισμού ή και κακού κοψίματος χωρίς την απαραίτητη εμπειρία και το λεγόμενο muscle memory.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δημητρη δικιο εχεις.απλα επειδη αναφερε οτι δεν κανει βαθυ ξυρισμα γι'αυτο το ειπα.το σιμμαρισμα παντως δεν νομιζω οτι θα βλαψει περισσοτερο.μπορει να ειναι και καποια λυση στο προβλημα.εγω λεω να πεταξει στο σκουπιδοτενεκε οτι πλαστικο εχει-η λυση στο προβλημα δεν ειναι η επιστροφη στην πλαστικουρα.
Άβαταρ μέλους
drazen33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Δεκ 2015, 23:20
8
Τοποθεσία: Aθήνα- Περιστέρι
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 42

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες . Βασικα δεν θελω να γυρισω στα πλαστικα γιατι αυτο που προσφερει ενα Π.Ξ με μια λεξη ειναι ευχαριστηση, χομπυ ,ανταλλαγη ιδεων , αρχοντια βρε αδερφε. Σιγουρα καπου κανω λαθος και σιγουρα ειμαι νεος και αυτο σημαινει απειρια . Για αρχη εχω 5-6 ξυραφακια που πρεπει να δοκιμασω και σιγουρα να αλλαξω το σαπουνι. Επειτα θα δοκιμασω και το shimming και βλεπουμε !! Ευχαριστω και παλι για τις ιδεες . Θα επιστρεψω σε λιγο καιρο να πω εντυπωσεις.
Once you go black you never go back...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιωργο,
''once u go wet,there's no turning back again''. ;)
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ξεκινησα να ξυριζομαι γυρω στα 1985.Bic μονο,Bic Metal,αυτα θυμαμαι.Καπου στα μεσα των 90s πηρα τη Gillette sensor.Καλυτερη αλλα ειχα ερεθισμους καποιες φορες.Ξυριζομουν 6 φορες την εβδομαδα,πλεον,λογω εργασιας.Καπου στο 2001 πηρα τη Mach 3.15 χρονια με αυτην ξυριζομουν γρηγορα και ανετα.Με διαφορους αφρους,ο,τι επιανε το ματι μου.Δεν εβαζα αφτερ σειβ.Ειχα ομως παντα ενα πινελο της πλακας και μια κρεμα.Και ξυριζομουν τις αργιες με αυτα.Το μερακι; Μαλλον...Καπου αρχισα να βαριεμαι τις συστημικες και παρατηρουσα οτι η κυρια Gillette οποτε εβγαζε νεο μοντελο μετα απο 2-3 χρονια εξευτελιζε τις λεπιδες του παλιου για να μας αναγκασει να αγορασουμε το νεο.Αυτο το καταλαβα με τη Mach 3,ειπαμε,15 χρονια πειρα.Θυμομουν τον πατερα μου που ξυριζοταν με DE αλλα συγχωρεθηκε αρκετα χρονια πριν, δεν προλαβα να τον ρωτησω.Μεχρι που βρηκα το φορουμ και ανοιξα τα ματια μου.Πρωτο πραγμα που ειδα διαφορα;To πινελο και οι κρεμες-σαπουνια σε μονιμη βαση μου ανανεωσαν το δερμα.Και τα ξυραφια φυσικα με το βαθυτερο ξυρισμα που κανουν.Εμαθα να βαζω pre shave και after shave.Οι αφροι δεν ηταν καλοι ,ειχα ενα δερμα σαν το παραμελημενο ,το ξεφτισμενο. Ετσι απλα.Ευχαριστω παιδια.
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Roadrunner έγραψε: Κατ' αρχάς, η έννοια «κακά πλαστικά» μπαίνει στο μυαλό μας όταν ανακαλύψουμε τη μαγεία του παραδοσιακού ξυρίσματος με μηχανή ασφαλείας.
Σε αυτό θα συμφωνήσω εν μέρει.

Και τα "πλαστικά" και τα safety razors θεωρώ πως έχουν τα καλά και τα κακά τους. Από τη δική μου εμπειρία μπορώ να αναφέρω μερικά θετικά και αρνητικά:

Αρνητικά:
Στα "πλαστικά" υπάρχει όντως θέμα ερεθισμού όταν υπάρχουν πολλές λεπίδες, ενώ στα safety απλά θα σφαχτείς με μια πολύ επιθετική μηχανή αν δεν προσέξεις.
Στα "πλαστικά" έχω σιχαθεί το "τακα τακα" στο νεροχύτη μήπως και ξεμπουκώσουν από τις τρίχες, ενώ στα safety γίνεται λίγο κουραστικό το λύσε μηχανή/καθάρισε λεπίδα/δέσε μηχανή μετά από κάθε ξύρισμα.


Θετικά:
Στα "πλαστικά" κάνεις τα πιο γρήγορα ξυρίσματα, ενώ στα safety τα πιο ωραία.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τη μεγάλη "ζημιά" στην επιδερμίδα την κάνει ο έτοιμος αφρός ή ζελ. Ή μάλλον πιο σωστά η έλλειψη προετοιμασίας καθώς και η ποιότητα από την εδώ μεριά των χρησιμοποιούμενων σαπουνιών. Αυτό θα φανεί αν συνεχίσει κάποιος με mach3 αλλά με πινέλλο και με σαπούνια ή κρέμες, pre shave και after shave. Τα πλαστικά πιάσαν (και αυτό είναι το μεγαλύτερο επιχείρημα όσων τα χρησιμοποιούν) ο χρόνος. Έτοιμο αφρό και φράστ φρούστ με το πολυλέπιδο σε 1 λεπτό τελείωσες.Το βάθος ξυρίσματος που προσφέρει η μία λεπίδα (DE, σαβέτα, μαχαίρι κλπ) δεν έχει σχέση με τα πλαστικά. Βάλε τώρα και την περιποίηση και βλέπεις πως ένας του ΠΞ έχει κατά κανόνα πολύ πιο φρεσκαδούρα επιδερμίδα (αμ αυτή την αίσθηση μετά το τέλος του πξ και την άφτερ σέϊβ που την βάζεις?) από αυτή των πλαστικών.
Απλά (κι εδώ είναι που διαμαρτύρονται πολλοί φρέσκιοι στο πξ) αν πας να ξυριστείς με τη λεπίδα στο ρυθμό φραστ φρουστ που είπαμε πιο πάνω, θα χυθεί αίμα. Και αυτό απογοητεύει. Όμως είναι και το ξέρουμε σχεδόν όλοι θέμα συνήθειας και εγκλιματισμού. Και θέλει προσοχή καΙ γιαβας γιαβας στην αρχή. Το οικονομικό, καπάκι σε όλα αυτά, άλλη πονεμένη και μεγάλη ιστορία.
Αυτός ο παράγοντας της ταχύτητας εδώ κυριαρχεί και στο φαγητό με τα φαστ φουντ να κυριαρχουν σιγά σιγά και τελικά να σερβίρουν πλαστικό φαγητό. Ήμαρτον κύριε!!!
Είχα έναν θείο σε ηλικία 90 ετών στο χωριό (χωριό που πήγε πριν 15 χρόνια περίπου αυτοκίνητο και ρεύμα) που ξυριζόταν με ένα ξυράφι και σαν αφτερ σέϊβ είχε φωτιστικό οινόπνευμα (στο οποίο έβαζε νερό μισό μισό) Αυτά τα θυμάμαι πολύ μικρός. και είχε μια επιδερμίδα ο άτιμος που δεν την συναντάς εύκολα. Είχε ένα λουρί που πέρναγε συνέχεια το μαχαίρι πάνω και το οποιο μαχαίρι δεν το είχε ακονίσει ποτέ εκτός υποθέτω από το αρχικό ακόνισμα που του έκαναν.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Πριν μια ωρα περιπου επεστρεψα απο τη δουλεια στο σπιτι, πολυ κουρασμενος.

Τα γενια ομως ηταν τριων ημερων και η ενοχληση τους προστιθεντο στην κουραση μου.
Μπηκα στο μπανιο, ανοιξα το ντουλαπακι με τα ξυριστικα, και μετα απο ενα χρονο
περιπλανησης στις διαφορες DE safety rasors, σε μια στιγμη κουρασης και απιστευτης
βαρεμαρας αρπαξα ενα gillette blue II.

Χρησιμοποιωντας λοιπον τις γνωσεις που απεκομισα απο τον ενα χρονο παραδοσιακου ξυρισματος (προετοιμασια, φορα τριχας κλπ) εκανα ενα ταχυτατο, βαθυτατο και κυριως ασφαλεστατο ξυρισμα.

Ετσι ξαφνικα λοιπον μπηκα σε "κακές" σκεψεις.
Το σκεφτομαι σοβαρα να ξαναβαλω στη ξυριστικη ζωη μου τα πλαστικα, ισως και
να βαλω στην ακρη τις μηχανες μου, τουλαχιστον μεχρι να παρω συνταξη σε ενα χρονο περιπου, οταν θα εχω απλετο χρονο και διαθεση για αυτοκρατορικα ξυρισματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”