Wilkinson Hydro 5

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε αυτο το νημα θα μπουν οι εντυπωσεις για τη συστημικη αυτη μηχανη.

Εικόνα

Καποια στιγμη μαλιστα σκεφτομαι να κανω ενα τεστ διαρκειας για να δουμε τι θα βγει. Μεχρι στιγμης, στις σποραδικες χρησεις που εχω κανει, το θεωρω ανωτερο του Fusion και των υποεκδοσεων του (με την προϋποθεση οτι θα βγαλει κανεις το ρεζερβουαρ της γλιτσας). Εννοεται οτι θα βαλω και αντιστοιχως φωτο πως βγαινει.

Μια ερωτηση. Το Hydro 3 και το Hydro 5 κυκλοφορουνε στην Ελλαδα?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν το έχω προσέξει κάπου Στέφανε...πιο πολύ παίζουν τα Gillette εδώ...
Εικόνα
NavalArchitect

Κι εγώ από τα λίγα που έχω ακούσει, το Hydro 5 λέγεται ότι είναι καλύτερο από το Fusion.

Καλή ιδέα, να δω αν το έχουν στο σούπερ μάρκετ αύριο, αν είναι να το πάρω... :eek
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Μηπως τα παιρνεις απο την Energizer???? :bigsmilie (αυτη δεν εχει τα wilkinson τωρα?)
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οντως ανηκει απο το 2003 στη Energizer. Οχι αυτοι με στελνουν μονο δωρεαν σαπουνακια.. :beah2 :megagrin
Τα Η5 τα αγοραζω (sic).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To εχει δει κανεις το Η5 στην αγορα? Ποσο κανει?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Δεν το έχω δει, δεν τα κοιτάω καν πλέον αυτά τα ξυράφια, αλλά βλέπω εδώ ότι παίζει στα 13,35€. Ενδεχομένως να μπορεί να το βρει κάποιος και λίγο πιο φθηνά, δεν νομίζω όμως κάτω από 12€.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πω... Βελαζετε στο αρμεγμα? :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Δεν μας είπες εντυπώσεις ακόμη. Αξίζει να δώσει κανείς τόσα χρήματα, κάνει καλύτερο ξύρισμα από ένα bic metal ή ένα gillette blue ii;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προσωπικα, αφαιρω τη δεξαμενη με τη γλιτσα (ενα κλικ ειναι με τη μυτη ενος σουγια ή ενος απλου κατσαβιδιου). Η κεφαλη γινεται ετσι πιο compact, ενω οι λεπιδες ερχονται πιο κοντα στο δερμα (οταν ειναι η δεξαμενη, αυτη προεξεχει των λεπιδων, με αποτελεσμα να πρεπει να πιεσεις πιο πολυ) και αυτο σημαινει λιγοτερη πιεση = λιγοτεροι ερεθισμοι (τους οποιους τους ειχα σχεδον καθε φορα που ξυριστηκα με FPG).

Με BiC metal ξυριστηκα πριν 20 χρονια τελευταια φορα, μην περιμενεις να εχω αποψη. Σιγουρα η Η5 ξυριζει πολυ πολυ καλυτερα απο ολα τα αλλα μιας χρησης. Τιμολογιακα οι 4 κεφαλες Η5 Το θεμα ειναι τι κανει σε σχεση με τον δονητη της Gillette. Για μενα, το Η5 ειναι μακραν καλυτερο. Δεν μπουκωνει, δεν τραβαει (ιδιαιτερα) ακομη και με γενια 3-4 ημερων. Εχω την ιδια κεφαλη απο τον προηγουμενο Ιανουαριο. Την χρησιμοποιω περιστασιακα, κανοντας ολοκληρα τα ξυρισματα οταν βιαζομαι (2 περασματα - μεχρι σημερα καπου 12) ή ενα 3ο περασμα, εαν δεν ειχα καλο mood και το safety αφησε περισσοτερα αποσα "ανεχομαι" (πανω απο 12 :beah2 ). Εαν ειναι να "πρεπει" να χρησιμοποιησω συστημικη, η επιλογη μου ειναι η Η5 και μετα η Sensor (η οποια θελει πιο πολλη προσοχη και αυτοσυγκεντρωση ΙΜΗΟ, σε σχεση με την Η5 και ολες τις μηχανες που εχουν 3+ λεπιδες).


Για συγκριση. 4 λεπιδες Gillette Fusion Pro Glide (οχι power) εχουν περιπου 16-18€. 4 Wilkinson H5 εχουν απο 9€ περιπου. H ξυριστικη μηχανη εχει 7,5€ περιπου, για να μην πω οτι στο λιμανι ειναι ακομη πιο φτηνα..
Για μενα ειδικα η P&G αλλα και η Energizer εχουν μια πολυ λαθος τιμολογιακη πολιτικη, αλλα δεν ειναι επι του παροντος.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”