Gillette Blue II

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οταν τελειωσεις και εισαι στη δουλεια με ηρεμια κανε περασματα την παλαμη στο προσωπο.
Με την ακρη των δαχτυλων θα καταλαβεις αμεσως πια περιοχη εχει ας πουμε ακομη γενια.
Αυτη ειναι η "δυσκολη" που λεμε.
Δες ετσι την φορα των τριχων ωστε στο μελλον να προσαρμοσεις την τακτικη σου.
Καθε ανθρωπος διαφορετικος,μην ακολουθεις αναγκαστικα καποια τακτικη πχ που ειδες σε βιντεο.
Οσο πιο πολλα μαθεις (αρα διαβαζεις συχνα το Mens-Only.gr) τοσο πιο ποιοτικοτερο ξυρισμα θα κανεις.

:griechenland
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Δορυφέρων. Πάντως για εμένα η λύση απο πλευράς hardware είναι μόνο το DE. Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

φιλοι μου τελικα να το γυρισω σε Gillette Blue II με σταθερη κεφαλη ..... μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τις Gillette Blue II Slalom = ειναι αυτες με τις κινητες κεφαλες .... νομιζω οτι σε 2 σημεια που ερεθιστηκα τωρα τελευταια οφειλονταν στην κινητη κεφαλη σκεφτομενος αυτο που ειχε αναφερθει στο forum .... οτι, δηλαδη, οι ξυριστικες μηχανες με κινητη κεφαλη υπαρχει περιπτωση να δημιουργησουν ingrown τριχες ..... ακουω τις δικες σας αποψεις ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

η σταθερή κεφαλή και όσο πιο λίγες λεπίδες τόσο καλύτερα imo
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

ισως να εχεις δικιο Αποστολη .... παντως με Bic οπου ειχε σταθερη κεφαλη και 1 λεπιδα κοπηκα σαν αρχαριος ... ποτε ξανα Bic .... τουλαχιστον με τα Gillette Blue νομιζω οτι βρηκα την υγεια μου .... απλα νομιζω οτι με τις κινητες κεφαλες πρεπει να ερεθιστηκα .... εσυ μου ειχες γραψει σε προηγουμενο ποστ οτι ισως με τις κινητες κεφαλες δημιουργηθουν ingrown τριχες και το θυμομουνα αυτο..... παντως οπως και να εχει θελει σιγα σιγα,σωστη πιεση και σωστη γωνια .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν τις χρησιμοποιω πλεον πουθενα τις κινητης κεφαλης
Ουτε για πισω στο σβερκο για καθαρισμα ή κατω απο το ρουθουνι για τυχον φινιρισμα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
elte12
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Δεκ 2011, 17:38
12

ειναι καλα ξυραφακια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 04 Ιαν 2012, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η υπογραφή σου διαφημίζει και αυτό απαγορεύεται. Apostolos
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε σχεση με ποια? Αυτα της λεγομενης μιας χρησης, ποιοτικα δεν ειναι και τοσο καλα, ασχετως μαρκς. Λογικο. Αναλωσιμο ειδος ειναι. Σε βγαζουν 2-3 ξυρισματα και τελος. Σε σχεση με no name προϊοντα, ειναι καλυτερα. Σιγουρα για τις μερικες φορες που θα τα χρησιμοποιησεις, κυριως σε κατασταση αναγκης, σε ταξιδι ή καπως ετσι, τι να πω.. Καλυτερα ενα GII παρα ενα Fusion...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

@ Ela Aleko

Η λεξη κλειδι για ΟΛΑ τα ξυραφια (πλαστικα κ μη) ειναι η ΠΙΕΣΗ.

ΔΕΝ πιεζεις (στα safety σχεδον καθολου, στα πλαστικα ΛΙΓΟ). Οσο καλη προετοιμασια κ να κανεις αν πιεσεις πολυ στο προσωπο θα ερεθιστεις. Το κολπο ειναι να βρεις την σωστη πιεση που αρμοζει στο προσωπο σου

Και ναι παραδεχομαι οτι συνεχιζω και χρησιμοποιω ολο αυτο το διατημα της απουσιας μου τα συγκεκριμενα ξυραφια και ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος :dance5
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

φιλε Aris αυτο με την πιεση το εχω μαθει πλεον καλα .... εδω και κανενα 2μηνο ξυριζομαι με DE και εχω γινει ελαφροχερης .... σαν το πουπουλο ειναι το χερι μου .... και ενα απο τα πλεονεκτηματα του παραδοσιακου ξυρισματος ειναι ακριβως αυτο .... οτι εσυ δεν κανεις απολυτως τιποτα .... το βαρος της DE μηχανης και η βαρυτητα της γης κανουν ολη τη δουλεια .... εσυ απλως κρατας τη μηχανη και της δειχνεις το δρομο .... :megagrin :megagrin :megagrin
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”