Τα πρώτα ξυρίσματα με shavette "The Shaving Shack"

Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Το πιο πιθανόν είναι να μην κάνω κάτι καλά. Πάντως, όσον αφορά το straight razor, καλά που βρήκα το φόρουμ και διάβασα πράγματα που δεν τα έιχα καν υπ'όψιν μου όπως "shave ready" razors, full hollow-half holow, τροχεία στη Θεσ/νίκη(δοκιμασμένα). Έχει πολύ ψωμί το πράμα. Αν και θα το αναβάλλω για αρκετό καιρό ακόμα λόγω και οικονομικού θέματος.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Πρώτο ξύρισμα σήμερα με την σαβέτα. Δεν πήγε πολύ καλά γιατί το φοβόμουνα. Είχα 4 πολύ ελαφρά κοψιματάκια και ο λόγος ήταν η λανθασμένη γωνία που κρατούσα τη σαβέτα. Το πρώτο δεν κατάλαβα πως έγινε αλλά τα 3 τελευταία έγιναν όταν ακουμπούσα τη σαβέτα με λάθος γωνία (σχεδόν κάθετα). Θα κάνω λίγες δοκιμές το βράδυ χωρίς λεπίδα μέσα για να συνηθίσω το κράτημα και τις γωνίες. Έκανα 3 περάσματα, τα 2 με τη σαβέτα και το τελευταίο με την 11c για να καθαρίσω τις ατέλειες.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλώς να ρθεις και συ σιγά σιγά στο club!Aν μάθεις με τη σαβετα να ξυρίζεσαι με τo straight θα σου είναι λουκούμι!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή και εγώ ξεκίνησα το wet shaving λίγο ανάποδα, πρώτα με σαβέτακαι μετά με safety razor, μπορώ να πω ότι η σαβέτα για εμένα είναι αρκετά πιο επιθετική, χρειάζεται 3 φορές μεγαλύτερη προσοχή από το ξυράφι ασφαλείας και επίσης είχα πιο τραχύ ξύρισμα. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι το straight razor, ψιλοχαλβαδιάζω ένα dovo prima 5/8'' και πιστεύω ότι πρέπει να δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα σε σχέση με την σαβέτα, τόσο σε βάθος όσο και σε απαλότητα. Αν και όλα αυτά είναι γούστα και εγώ γουστάρω το safety razor, αλλά περί ορέξεως...

Α παρεπιπτόντως Ηλία (boltsis) μου αρέσουν αρκετά τα video σου και η τεχνική σου (αφού δεν έχεις θέμα με τα 4 περάσματα μπράβο) αλλά πέρασαν ήδη 15 ημέρες, βάλε κανένα φρέσκο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”