shavette μοντελα και χαρακτηριστικα.

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θα δωσω μαλλον δικιο στο Γιαννη, και λεω μαλλον, γιατι απλα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε μαχαιρι ουτε σαβετα, αλλα ακουγεται λογικο αυτο που λεει.

Αλλου θα ηθελα να σταθω.

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ!

Αρκετοι εχετε παρει σαβετες, αλλα η κατηγορια ειναι ορφανη απο τις παρουσιασεις των εργαλειων! Ανοιχτε νηματα, πειτε καποια λογια, βαλτε φωτο! Μη φοβαστε να ανοιξετε νημα! Μην περιμενετε απο εμας να ανοιξουμε ενα, οταν δουμε τι εχετε γραψει πως πηρατε.. Δεν ειναι αυτη η δουλεια του συντονιστη.. Δεν υπαρχει λογος να "φοβαστε" να ανοιξετε ενα νημα, και το γραφω παιρνοντας ως αφορμη καποια ποστ στο παρελθον απο μελη που παρακαλουσαν να ανοιξουμε εμεις το νημα! Σε μια κατηγορια σαν αυτη, που ειναι τοσο ορφανη, δεν υπαρχει πιθανοτητα να ανοιχτει για την ωρα διπλο νημα. Και αν ανοιχθει, και τι εγινε βρε αδερφε? Θα γινει συγχωνευση και τελος καλο ολα καλα. Δεν θα φαει το μελος ban γιατι δεν προσεξε οτι ηδη υπηρχε νημα! Το πολυ πολυ θα δωθει μια παρακληση να χρησιμοποιειτε την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ!

Φιλικα
Στεφος
Συντονιστης mens-only.gr
Εικόνα
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Stefanos yes Stefanos(κατα το sir yes sir)τι ταχεις τα γαλονια κ τις κλαρες !!!Kαλησπερα σε ολους .Εχω δηλωσει φανατικος της αιρεσης των σαβετιανων (im a shavettian and im proud) .Tην vanta bolzano που αγορασα εδω κ καμποσο καιρο δεν την εχω δοκιμασει ακομη .Ενταξει στιβαροτερη κατασκευη απο την συρταρωτη αλλα σαν να εχει μειονεκτηματα σχεδιασμου ...τι θελω ναπω : οταν τοποθετηθει η λεπιδα η μια πλευρα της σαβετας εχει διαφορετικο παχος απο αυτο της αλλης και αυτο που με ενοχλει ειναι οτι για να μπει η λεπιδα πρεπει να εχει κοπει με ψαλιδι αλλιως δεν μπαινει διοτι κανει στο σημειο σπασιματος μια καποια καμπυλωση κ δεν χωραει .Τωρα οπως λεγεται κ εδω αλλα και στα φορουμ του εξωτερικου ειναι καλη .
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Υπάρχουν και ειδικές λεπίδες για σαβέτες.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Μια οικονομική πρόταση για τους σαβετιανούς είναι η Lord Razor Disposable. Όπως θα διαπιστώσετε αν δείτε τις φωτογραφίες, πρόκειται για εξολοκλήρου πλαστική κατασκευή, με ανταλλακτικά ξυράφια μιας χρήσης, με την ίδια λογική που λειτουργούν τα σύγχρονα πλαστικά ξυραφάκια μιας χρήσης. Την είχα πρωτοδεί σε ένα ξυριστικό video ενός Αμερικάνου. Δεν είναι κάτι που συναντάται συχνά, οπότε υποθέτω ότι πιθανόν να προορίζεται από την αιγυπτιακή εταιρεία μόνο για την αμερικανική αγορά.

Όπως είναι αναμενόμενο δεν έχω ιδία άποψη, απλά μου έκανε εντύπωση και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

Εικόνα

Περισσότερες φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ.
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Οντως wolfy ενδιαφερουσα προταση της lord. Εδω στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι ιδιαιτερα η σαβετα αλλα και το λεγομενο παραδοσιακο ξυρισμα να δημιουργησουν <<αγορα>> χωρις να παραγνωρησουμε την αναγκη ολοενα και περισσοτερων για ενα ποιοτικο ξυρισμα .Οπως λεει και ο θουκι(διδης) το νεο επικρατει παντα του παλαιου
Χαρακτηριστικο ειναι οτι ειναι οι παλιοι που δεν <<γυρνανε>>πισω σε αντιθεση με τους νεοτερους .Οι παλιοι μαθανε στην πλαστικουρα -τελειωσε.
Παντως η σαβετα ειναι λιγο στο περιθωριο των συσκευων ξυρισματος και κατα την γνωμη μου καπως αδικα .
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Το άδικο είναι και λίγο σχετικό φίλε μου. Επειδή ξεκίνησα με σαβέτα το πξ και σποραδικά την χρησιμοποιώ ακόμη και σήμερα, δεν μπορώ να πω ότι έχω και τα καλύτερα ξυρίσματα. Νομίζω ότι κατά την γνώμη μου, δεν φτάνει σε επίπεδο τις φαλτσέτες και τα safety. Πλέον την χρησιμοποιώ πολύ σπάνια για πλήρες ξύρισμα, αλλά είναι το απόλυτο εργαλείο για λεπτομέρειες. Γενικά δεν είναι και τόσο κακές, αλλά υστερούν συγκρινόμενες με τα άλλα δυο.
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

αγαπητε Αντωνη συμφωνω με οσα λες απλως θελω ναπω οτι η σαβετα θα ειχε την δυνατοτητα να γινει ε η εισαγωγη στο πξ για τον μεσο νεοεισαγομενο διοτι
1.εχει ανταλλακτικα ξυραφακια κ δεν χρειαζεται ακονισμα οπως τα str8(γι αυτο την χρησιμοποιω εγω κυριως)
2.δημιουργει στον νεο χρηστη την αισθηση οτι συμμετεχει κ αυτος στο πξ και στο τελετουργικο και ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι εχουν την απορια πως θαναι με ενα str8
3.μαθαινει τεχνικη ,εξοικειωνεται με σαπουνια,λεπιδες τεχνικες
3.δεν κοστιζει πολυ(πριν τον πιασει το μικροβιο)
4.δεν την <<κανει με ελαφρα πηδηματακια >> εχοντας ζαλιστει βλεποντας στην αρχη ολα τα ωραια safety λαμπερα open ,slant ,κτλ χωρις να ξερει που θα ταβρει τι κανει το καθενα ,ποσο κοστιζουν (ειναι και εποχες )

οπωσδηποτε τα safety ξυριζουν αποτελεσματικα το ιδιο και καποιες πλαστικουρες(bic metal κατα την αποψη μου-κορυφαιο εργαλειο) (ειπα κ αλλου οτι μολις παρηγγηλα απο τον ξενο merkur41c)
η σαβετα οπως κ το str8 γενικοτερα επειδη ειναι UN-safety razors απαιτουν περισσοτερο χρονο κ προσοχη.
ο King Kab Gillette εκανε μεγαλη εφευρεση (αν την εκανε οντως αυτος )

Tην δεκαετια του 80 δεν υπηρχαν ιδιαιτερες πληροφοριες περιοδικα ιντερνετ κτλ και ενας φιλος μου πηγε και πηρε ολο το σετ str8 μαχαιρι ακονιστικα σαπουνια πινελα μονομιας και μετα απο λιγο καιρο εψαχνε να τα πουλησει ... και γυρισε στην πλαστικουρα και τον κοπανιστο αφρο ....εως σημερα....ενω αν ειχε εισαχθει -μυηθει πιο αργα και σταδιακα και δεν εβλεπε πολυ φως ξαφνικα ισως να ειχε παραμεινει στο πξ
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Με την shavette κοβεσαι μακραν πολυ πιο ευκολα απο οτι με οποιαδηποτε σχεδον DE
Δεν νομιζω λοιπον πως μαθαινεις περι σαπουνιων/κρεμων τοσο αμεσα οσο σε μια DE
Τα τεντωματα,τα στραβολαιμιασματα και τα γυρισματα των ματιων δεν ειναι παντα εφικτα-αρεστα
Ο Νεος χρηστης θα βαλτωσει σε σχεση με τις DE οπου εχεις πολλες μηχανες να μαθεις
Φυσικα αυτο εχει κοστος αλλα η εμπειρια ποτε δεν ηταν τσαμπα και ευκολη.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

cool

Δεν θα ηταν ασχημα, οταν ξεκινησεις, για καθε μοντελλο να εχεις και ξεχωριστο νημα. Για να μη γινει σαλατα! :thnx
Εικόνα
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα σε όλους,

Παρήγγειλα πριν απο 4 ημέρες (wd) μια sanguine shavette μέσω ebay. (την περιμένω)
Όσο και αν έψαξα δεν μπορώ να βρω που κατασκευάζονται - σε πλοία χώρα - από πότε - κάποιο εργοστάσιο, παρά μόνο sites (που τις πουλάνε).
Ξέρει κάποιος πληροφορίες?

Ευχαριστώ , καλή συνέχεια
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”