Captai_hx - Σχολιασμός Βίντεο Ξύρισμα με Σαβέτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ανοίγω αυτό το νήμα για σχολιασμό του νέου βίντεο που ανέβασα εδώ
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ηλία ευχαριστούμε πολύ για το βίντεο! Αν η τεχνική που ακολουθείς σε ικανοποιεί ως προς το αποτέλεσμα τότε όλα τα σχόλιά μας περιττά!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα...

Η απάντηση του Χάρη με καλύπτει,θα κάνω μόνο ένα σχόλιο στον φίλο Ηλία που ξέρω ότι δεν παρεξηγεί...

Το σχόλιο μου αφορά τον αφρισμό,και θέλω να πω πως,όταν βγαίνουν οι φαλτσέτες και οι σαβέτες,
ο αφρός πρέπει να είναι διαφορετικός ως προς το νερό.

Αν υποχρεωτικά θα έπρεπε να διαλέξω,προστασία ή γλίστρημα,θα διάλεγα το γλίστρημα δαγκωτό,έτσι λίγο νερό παραπάνω μας βοηθάει πολύ,επίσης πάντα βρεγμένο δέρμα πριν απλώσουμε τον αφρό,μόνο έτσι γίνεται sticky ο αφρός με το δέρμα μας...

Ο ποιο ὑδᾰρός αφρός φυσικά δίνει και πολύ καλλίτερη ενυδάτωση στο δέρμα,εκτός από λίπανση και ολίσθηση.

Αυτά...από εμένα,να είσαι πάντα καλά Ηλία και ένα μεγάλο μπράβο για τα βίντεο...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αντώνη τι να παρεξηγήσω; όλα τα σχόλια είναι ευπρόσδεκτα! πόσο μάλλον το δικό σου που με βρίσκει σύμφωνο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Μόνο που ασχολείσαι για να μας δείχνεις εικόνα από το ξύρισμα σου, είσαι αξιέπαινος !!!
Αν και με ελάχιστη εμπειρία στο όλο ξύρισμα και στην σαβέτα θα πω ότι η τεχνική με βρίσκει σύμφωνο Επειδή χρησιμοποιώ μόνο το δεξί χέρι κάνω κάτι ακροβατικά ακόμη Και λόγο αλλαγής της φοράς της τρίχας, πάνω στο πρόσωπο μου ξυρίζομαι κάπως διαφορετικά Το ότι το πρόσωπο σου δέχεται τόσα περάσματα με την σαβέτα είναι πολύ βολικό, ευχάριστο και μπορείς να βάλεις τα ξυραφάκια που δεν σου πάνε στις μηχανές και να μην το ερεθίζεις Σε μένα θα έπαιρνα ερεθισμούς και κοψίματα
Το γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε δεύτερο ξύρισμα με το ίδιο ξυραφάκι πες μου
Είναι που δεν κάνει γωνία καμπύλης στην σαβέτα, όπως στις μηχανές ;
Στην SS τα ξυραφάκια βγάζουν αρκετά ξυρίσματα Έχεις δοκιμάσει να τα βάλεις στην σαβέτα σου, τα χωράει και δεν εξέχουν μάλλον όπως την βλέπω έχει μήκος αρκετό
Στην τελική είδα ένα πολύ ωραίο ξύρισμα με πολύ καλή τεχνική και αποτελεσματικό !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ευχαριστούμε για το video το οποίο έχει καλύ ανάλυση και ήχο ώστε να βλέπεται και να ακούγεται ευχάριστα. Η κάθε τεχνική οφείλει να έχει αποτέλεσμα σε αυτό που την πραγματοποιέι και ως εκ τούτου το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Σταθερό κράτημα με δυνατότοτητες για ακόμη καλύτερη τεχνική. Μια ερώτηση: Είσαι αμφιδέξιος;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Κώστα ευχαριστώ για το ποστ σου.
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο έγραψε:Το γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε δεύτερο ξύρισμα με το ίδιο ξυραφάκι πες μου
Είναι που δεν κάνει γωνία καμπύλης στην σαβέτα, όπως στις μηχανές ;
Κώστα, αυτό σηκώνει συζήτηση, γιατί ενα ξυραφάκι DE να βγάζει 3-5 ξυρίσματα σε μηχανή ασφαλείας ενώ στη σαβέτα να βγάζει μόνο ένα; Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να δικαιολογήσει εν μέρει το φαινόμενο είναι ότι με μηχανή ασφαλείας χρησιμοποιούνται και οι δυο κόψεις απο το ξυραφάκι ενώ στη σαβέτα μόνο η μια.

Λεπίδες φεδερ δεν έχω δοκιμάσει σε σαβέτα, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε αφού η SS είναι η αγαπημένη μου.

Added in 19 minutes 32 seconds:
Δεξιόχειρας είμαι, το αριστερό έχει προπονηθεί για το ξύρισμα με σαβέτα :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μπράβο κι από μένα. Να πω κι εγώ την άποψή μου. Ο αφρός έχει ένα κρίσιμο σημείο στην περιεκτικότητα σε νερό που αν το ξεπεράσεις χάνεις το παιχνίδι. Το ίδιο συμβαίνει και στον πολύ σφιχτό που τον βλέπεις ωραίο να μην γλυστράει από το χέρι σου αλλά έχεις πρόβλημα και στο γλύστριμα της λεπίδας. Και πιστεύω ότι υπεισέρχονται πολλοί υποκειμενικοί παράγοντες όπως πχ τύπος δέρματος, τύπος και κατάσταση λεπίδας, τύπος αφρού και σύστασή του κλπ κλπ, που ο καθένας με μια μικρή εμπειρία στο δέρμα και στα εργαλεία του καταλαβαίνει γνωρίζει το πως και το τι.
Αυτά που λες φίλε μου είναι τόσο χρήσιμα και τόσο γνωστά παράλληλα αλλά είναι εξαιρετικά χρήσιμο να τα ακούει κανείς ξανά και ξανά. Είναι σαν τις συμβουλες της τροχαίας που μας πιπιλίζει το μυαλό να μην τρέχουμε να μην οδηγούμε μαζί με αλκοόλ να μην περνάμε το κόκκινο που τόσο γνωστά είναι και παίζεται η ζωή μας κι όμως με την πρώτη ευκαιρία ξεφεύγουμε.
Για να μην πολυλογώ μπράβο άλλη μια φορά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”