Menrock

Link.2
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1411 times

Re: Menrock

Δημοσίευσηαπό Link.2 » πριν από 8 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Η πράσινη Derby είναι ήπια αλλά μπορεί να είναι και τραχιά, άρα θέλει οπωσδήποτε φελλό (2 κατευθύνσεις για σιγουριά) ή στροπάρισμα (σούρσιμο οριζόντια με τη λεπίδα προς τα πίσω και τη ράχη της σαβέττας να οδηγεί μπροστά πάνω-κ'άτω) πάνω στην ανοιγμένη τέρμα παλάμη.

Από την άλλη, ένα συνηθισμένο λάθος στη σαβέττα είναι η γωνία κλίσης...
Βάλε τη σαβέτα στο μάγουλο Θεόδωρε και σήκωσέ την ράχη ελάχιστα: μόλις αρχίζει να ξυρίζει (αλλά μόλις, όσο οξεία και να είναι αυτή η γωνία) εκεί ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ.
Και αυτή τη γωνία θα κρατήσεις σε όλο το ξύρισμα... μα κάτω από τη γνάθο, κάτω από το πηγούνι ΠΑΝΤΟΥ καταναγκαστικά. Αργότερα θα καταλάβεις πότε, που, πόσο και γιατί θα μπορέσεις να το διαφοροποιήσεις αυτό, αλλά στην αρχή είναι πολύ νωρίς (ούτε και εγώ το έχω τελείως να σου πω, διότι δεν ξυρίζομαι αποκλειστικά με σαβέττα 1/2 λάμας DE ή στυλιζαρίσματος 62χιλ.: τα Feather Artist Club και οι φαλτσέτες συγχωρούν περισσότερο)
Είναι δύσκολο και ειδικά στην αρχή!

Επίσης: μικρές ξυραφιές (~1,5εκ.) γιατί οι μεγάλες βλάφτουν.
Και συχνό καθαρισμό/ξέπλυμα στη λεπίδα. (Μετά από κάθε ξυραφιά στην αρχή, μπορείς;)
Και αργά τώρα που είναι αρχή.
Και τέλος η 1/2 λεπίδα μετά από 1 ξυρισματάκι πάει -μάλλον- ανακύκλωση (αλλά YMMV), είναι σαν να έχει φάει 2,5+ ξυρίσματα με DE.

Αυτά.

teofril
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 15 times
Been thanked: 12 times

Δημοσίευσηαπό teofril » πριν από 8 μήνες

Τα 2 τελευταία (Συχνο ξεπλυμα και αλλαγη μετα απο μια χρηση) ετσι κι αλλιως τα εκανα. Αυτο με τη γωνια κλισης και το φελιασμα θα το κανω και θα δωσω ακομα μια ευκαιρία στις derby.

Απλα εκρινα σε σχεση με τις astra που ειχα δοκιμασει για αυτο και ημουν "αυστηρος"...

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 66 times
Been thanked: 34 times

Δημοσίευσηαπό MacGreg » πριν από 8 μήνες

Αυτο με το φελλο πως και γιατί το κάνουμε ;
Γρηγόρης

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Εξοπλισμός: I'm a LOSER (Lover of Single Edge Razors)
Has thanked: 6343 times
Been thanked: 6453 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό captain_hx » πριν από 8 μήνες

Γρηγόρη δες εδώ.

teofril
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 15 times
Been thanked: 12 times

Δημοσίευσηαπό teofril » πριν από 4 μέρες

Επανερχομαι μετα απο αρκετους μηνες που ξυριζομαι με τη menrock. Πλεον δεν υπάρχει πισωγυρισμα, σαβετα και αργοτερα straight razor. Θυμαμαι μικρος οταν ημουν μαθητης βαριομουν και οταν ακουμπουσα το στιλο στο προσωπο μου εκανα κινησεις σα να ξυριζομαι. Δεν ειχα ποτε καποιο παραδειγμα στο σπιτι αφου και ο πατερας μου και ο παππους μου ξυριζοντουσαν με ξυριστικη μηχανη. Απλα βρηκα το δρομο μου εστω και αργα. Εχω δοκιμασει διαφορες λεπιδες με επικρατεστερες τις astra, αν και θεωρω οτι ειναι ακομα νωρις. Δοκιμασα τις Σοβιετικες rapira που μου φανηκαν οτι δεν κοβουν με αποτελεσμα να χρειάζονται περισσότερα περασματα=ερεθισμοι. Δοκιμασα και τα personna platinum που μου φανηκαν οτι κοβουν επικίνδυνα αλλα δεν ερεθιζουν. Τεσπα επομενη κινηση να αποκτησω μια ποιο ποιοτική και βαρια σαβετα.

Επιστροφή σε “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης