Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

ενννοειται οτι αυτο εκανα μεχρι τωρα..

Απλα το πηγαινα εως τους 61.4 βαθμους κελσιου. Μλκια; δεν διαβασα σωστα Το FM?

Απο τι βαμβακι τα γαντια; διοτι χρησιμοποιω Αιγυπτου ελληνικης Ραφης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ολα καλα! Αν και αυτό το κατα 1,6 βαθμο κελσιου χαμηλώτερα, με ανησυχεί!
Τουλαχιστον φρόντισε ο χωρος που θα τα στεγνωνεις να μην έχει θερμοκρασία κατω από 19,3 βαθμούς και υγρασια πάνω από 43%Εικόνα
Γιάννης B.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

:hb :hb :hb

:dt :helt

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Να σου πώ την γνωμη μου.
To ξυραφι δεν εχει κινουμενα μερη που να εκτελουν καποια λειτουργια ακριβειας για να μπλοκαρουν ή να δημιουργήσουν προβλημα στο ξυρισμα.
Δύο πειρους έχει για να συνδεονται τα δυο τμηματα μαζί και ενα ελασματικό ελατηριο για να βοηθα τα δύο τμηματα να «δαγκωνουν» το ανταλλακτικό ξυραφάκι.
Επομενως, όσο σαπουνι και να μεινει μεσα του (που δεν χωραει και πολύ, εκτός από ενα λεπτο φιλμ), αποκλειεται να προκαλέσει την οποιαδήποτε δυσλειτουργια.
Επιπλέον αφου ειναι από ανοξειδωτο ατσαλι, δεν υπαρχει περιπτωση να σκουριασει αν μενει εσωτερικα νερό.
Προς τι λοιπόν να λυνεται καθε φορα μετα το ξυρισμα και να στεγνωνει επιμελώς;
Εγω μόλις τελειώσω το ξυρισμα απλώς το σκουπίζω εξωτερικα χονδρικα με μια πετσετα χωρις φυσικα να βγαζω το ξυραφάκι.
Ξυριζομαι καθημερινα και καποιες φορες έχω κανει και 4 μηνες να τ ανοίξω για να το καθαρίσω
Οταν το άνοιξα, μια χαρα ήταν, απλώς με ενα λεπτο στρωμα σαπουνιου εσωτερικα που δεν νομιζω ότι ηταν περισσοτερο από ότι θα ειχε πχ στον ένα μηνα, αφου δεν έχει που να συσσωρευθεί παραπάνω.
Ξυριζομαι πανω από 4 χρονια καθημερινα με δαύτο και αν το κοιταξεις ειναι σαν να το αγορασα μολις χθές.
Θεωρώ ότι πρεπει να κάνουμε τη ζωή μας εύκολη.
Γιάννης B.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Ευχαριστω τα μάλα...

:D :D :D
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Πηρα χθες και ενα κουτι ξυραφια feather super pro, για να δουμε τι ψαρια πιανει...
και περιμενει δοκιμη και ενα κουτι KAI...
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Μαλλον ηρθε η ωρα να γραψω και για τα ΚΑΙ MILD.
Αρχικα νομιζα οτι ειναι ιδια με τα feather (γενικα), τελικα ομως μετα απο 8 ξυρισματα με αυτα θα μπορουσα να πω οτι ειναι λιγο ποιο γλυκά στο ξυρισμα και ιιιιισως λιγο ποιο κοφτερα.
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το ξυρισμα που προσφερουν.




(Να το χωριζαμε ή να το αφησουμε εδω ως εχει... ο, τι θελετε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εγώ και τα KAI Titan Mild δεν τα πήγαμε καλά, YMMV!

Χαίρομαι πραγματικά που σου άρεσαν.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρει κανείς να μου πει επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό τη διαφορετικότητα (και συγκεκριμένα σε ό,τι αφορά στη σκληρότητα των γενιών και την ευαισθησία της επιδερμίδας) των τεσσάρων ξυραφιών που διατίθενται για την SS?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εικόνα

Σε αυτή τη φωτογραφία τα εξηγεί λίγο. Θεωρητικά, οι Pro Super που έχουν το μεγαλύτερο πάχος και περισσότερη έκθεση της λεπίδας, είναι για σκληρά και πυκνά γένια. Οπότε αμα το σκεφτούμε κλιμακωτά, οι Professional είναι για λιγότερο σκληρά και πυκνά και οι light δεν είναι για τίποτα! Γενικά υπάρχει οι πεποίθηση οτι οι light είναι οι πιο επικίνδυνες και πιθανότερες να ερεθίσουν, λόγω της μικρής έκθεσης της λεπίδας. Ως γνωστόν, ξυράφι που δε κόβει αυτόματα γίνεται επικίνδυνο. Οπότε δεν ασχολούμαστε με αυτές.

Στη πράξη τώρα, για το δικό μου πρόσωπο, με σκληρά γένια και αρκετά ευαίσθητο δέρμα, οι καλύτερες και πιο αγαπημένες είναι οι Pro Super. Μετά έρχονται οι Pro Guard. Οι professional δε με βόλεψαν καθόλου. Ωστόσο κάποια στιγμή στο μέλλον θα τις ξαναδοκιμάσω, ειδικά οταν αγοράσω τη πρώτη μου SE μηχανή που πάιρνει αυτού του είδους λεπίδες.

Εγώ προτείνω για αρχή τις Pro Guard. Κάποιοι Ιάπωνες στο ebay, πωλούν κουτάκι-δείγμα που περιέχει 3 Pro Guard.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”