Αγορα savette

gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Βασικά μπορείτε να αναφέρετε τι εξετάζετε σε μία shavette ώστε να την θεωρείτε κατάλληλη ή ακόμη καλύτερα και ιδανική; Sorry αν βάζω δύσκολα, απλά είμαι περίεργος να μάθω όσο μπορώ περισσότερα, ίσως έτσι βοηθηθώ κι εγώ.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να ειναι οσο πιο ηπια γινεται(αν γινεται).
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Που σημαίνει ότι για είναι πιο ήπια, σε αυτό συμβάλλει το βάρος (και άρα το υλικό που είναι κατασκευασμένη) ή απλώς αγοράζεις και δοκιμάζει κάποιος; Ενώ αν δεν του αρέσει ή νιώθει ότι απέτυχε στο παραδοσιακό ξύρισμα θα μπορούσε να είναι και μία έκβαση αρνητική από το θέμα και άρα να καταλήξει στην απόρριψη του και επιστροφή στο "βαρετό" σύγχρονο;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχει μια μυστική συνταγή που να δουλεύει για όλους. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις να ξυρίζεσαι με μηχανή ασφαλείας μέχρι να "απελευθερωθεί" το χέρι σου και να δουλεύει μηχανικά ενώ παράλληλα θα μάθεις και πως να κάνεις σωστή προετοιμασία. Οι σαβέτες είναι περισσότερο επιθετικές από τις μηχανές ασφαλείας και απαιτούν περισσότερη προσοχή, δεν είναι για όλους.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οτι ειπε ο Ηλιας.στη σαβετα παιζει τεραστιο ρολο η εμπειρια.
Mimakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2016, 13:39
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 39

Καλησπερα και απο εμενα!Καλημερα δηλαδη λογω ωρας σημερα το απογευμα μολις απεκτησα την πρωτη μου σαβετα!Και το ονομα αυτης Blue Beard Revenge.θα μενδιεφεραν πολυ οι συμβουλες σας και οι αποψεις σας για την συγκεκριμενη.Σας ευχαριστωεκτων προτερων!
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Μπορείτε να με βοηθήσετε με μία διευκρίνιση που δεν έχω αποσαφηνίσει, αν στις shavette τα ξυραφάκια που μπαίνουν είναι και τα κοντά που σπάνε στη μέση αλλά και τα μακριά; Συγκεκριμένα για αυτές τις δύο που είχα αναφέρει αρχικά:
1. Αυτό
2. Αυτό
OK το σκέφτομαι και για ξυράφι ασφαλείας, απλά με ενδιαφέρει να δω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Mimakos έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα!Καλημερα δηλαδη λογω ωρας σημερα το απογευμα μολις απεκτησα την πρωτη μου σαβετα!Και το ονομα αυτης Blue Beard Revenge.θα μενδιεφεραν πολυ οι συμβουλες σας και οι αποψεις σας για την συγκεκριμενη.Σας ευχαριστωεκτων προτερων!
Καλή προετοιμασία, καλό τέντωμα του δέρματος, εύρεση σωστής γωνίας και καθόλου πίεση.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

@ Mimakos

Μια χαρα ειναι η σαβετα που πηρες, δεν εχουν αναφερθει ποτε συγκεκριμενα προβληματα - κατα τα αλλα ισχυουν οσα σου ειπε ο Ηλιας στο απο πανω ποστ. Για περισσοτερα διαβασε σχετικα posts στο φορουμ, στην ενοτητα για τις σαβετες.


@ gousias

Οι 2 σαβετες που εδωσες στα Links σου, παιρνουν το απλο DE ξυραφακι, κομμενο στη μεση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

gousias έγραψε:Μπορείτε να με βοηθήσετε με μία διευκρίνιση που δεν έχω αποσαφηνίσει, αν στις shavette τα ξυραφάκια που μπαίνουν είναι και τα κοντά που σπάνε στη μέση αλλά και τα μακριά; Συγκεκριμένα για αυτές τις δύο που είχα αναφέρει αρχικά:
1. Αυτό
2. Αυτό
OK το σκέφτομαι και για ξυράφι ασφαλείας, απλά με ενδιαφέρει να δω.
Για τις δυο που αναφέρεσε δεν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες τι ξυραφάκια δέχονται αλλά ούτε γράφει κάτι στη περιγραφή. Καλύτερα να ρωτήσεις τον πωλητή.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”